Biżuteria ze srebra – co warto o niej wiedzieć?

Biżuteria ze srebra - co warto o niej wiedzieć?

Biżuteria ma wielu zwolenników, a wśród nich kluczowe miejsce zajmują przedstawicielki płci pięknej. Nic w tym dziwnego, bo umiejętnie dobrany naszyjnik czy bransoletka potrafią być świetnym dopełnieniem wielu stylizacji. Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów biżuterii jest biżuteria srebrna. Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których sięgamy po ten rodzaj ozdób. Biżuteria ze srebra – co warto o niej wiedzieć? Aby jednak biżuteria pełniła rolę, do której została stworzona, musimy odpowiednio o nią dbać. Nie sposób nie wspomnieć również o tym jak ważne jest noszenie jej we właściwy sposób.

Za co warto pokochać srebro?

Biżuteria srebrna cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, mimo że ma także swoich przeciwników. Ozdoba ze srebra nie można jednak odmówić kilku zalet. Przede wszystkim biżuteria ta cechuje się wyjątkową trwałością. Jeżeli we właściwy sposób będziemy dbać o nasze łańcuszki, kolczyki czy bransoletki, możemy mieć pewność, że posłużą nam one przez kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego też biżuteria ze srebra może być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Nie da się również ukryć, że biżuteria wykonana ze srebra jest ponadczasowa. Z tego też względu można kupować ją bez obaw, że kiedyś wyjdzie z mody. Biżuteria ze srebra - co warto o niej wiedzieć?Srebrne ozdoby pasują do wielu stylizacji, zarówno tych eleganckich jak i na luzie. Z powodzeniem możemy nosić srebrne, delikatne kolczyki na co dzień. Nie musimy również rezygnować ze swoich ulubionych, srebrnych pierścionków nawet jeżeli wybieramy się na zakupy. Zaletą biżuterii srebrnej jest również korzystny stosunek ceny do jakości. Jest to szczególnie ważne dla osób, które z różnych względów nie mogą lub nie chcą wydawać majątku na ozdoby. Stosunkowo niska cena sprawia też, że możemy pozwolić sobie na zakup kilku lub nawet kilkunastu elementów srebrnej biżuterii. Co więcej, w sklepach jubilerskich, zarówno tych internetowych jak i stacjonarnych, znajdziemy bardzo różnorodny jej wybór. Bez większych trudności możemy otrzymać pierścionki i bransolety nawiązujące do stylu wiktoriańskiego. Dostaniemy również biżuterię, która wspaniale zgra się z nowoczesnymi stylizacjami. Ponadto, nosząc biżuterię ze srebra o próbie 925, nie musimy obawiać się uczuleń. Nie znajdziemy bowiem w takiej biżuterii domieszek niklu, który bardzo często powoduje przykre reakcje alergiczne.

Jak nosić biżuterię ze srebra?

Jak już zostało wspomniane, biżuteria srebrna jest ponadczasowa. Z tego też względu możemy nosić ją w zestawieniu z wieloma częściami garderoby. Jak powszechnie wiadomo, ozdoby ze srebra uchodzą za mniej strojne od tych złotych. Z tego też względu panuje przekonanie, że możemy połączyć ze sobą kilka elementów biżuterii ze srebra. Należałoby jednak pamiętać o umiarze. Jeżeli chcemy założyć srebrny naszyjnik oraz kolczyki, najlepiej zdecydować się na komplet. Wówczas będziemy mieć pewność, że całość prezentuje się dobrze. Nierzadko bywa bowiem tak, że zestawiamy ze sobą całkiem niepasujące do siebie srebrne kolczyki oraz naszyjnik. Takie rozwiązanie z całą pewnością nie doda nam szyku i gracji. Nie przesadzajmy również z ilością biżuterii. Pierścionek, kolczyki, bransoletka oraz łańcuszek to zdecydowanie za dużo, nawet jeżeli wybieramy się na bal sylwestrowy. Cenną umiejętnością jest również dobór biżuterii do okazji, na którą ją zakładamy. Jeśli wybieramy się na zakupy, delikatne srebrne kolczyki nie będą problemem. Ozdobna, srebrna kolia może jednak narażać nas na śmieszność. Jeżeli chcemy jej uniknąć, strojną biżuterię pozostawmy na specjalne okazje.

Jak dbać o ozdoby ze srebra?

Srebro jest jednym z metali szlachetnych, o który należy we właściwy sposób dbać. Podstawowym błędem, popełnianym przez wiele osób jest spanie w biżuterii srebrnej. Oczywiście jednorazowe zaśnięcie w kolczykach czy łańcuszku ze srebra raczej nie zrobi naszej biżuterii krzywdy. Jeżeli jednak notorycznie nam się to zdarza, nasza biżuteria może zostać w szybki sposób uszkodzona. Przede wszystkim należy uważać na cienkie łańcuszki, zwane często żyłkami. Są one bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne różnego rodzaju, a podczas snu nietrudno przecież o wgniecenia czy zagięcia. W podobny sposób zniszczeniu mogą ulec delikatne kolczyki ze srebra czy bransoletka. Dobrze więc byłoby wyrobić w sobie nawyk zdejmowania biżuterii przed snem. To naprawdę nie zajmuje wiele czasu, a jest w stanie znacząco przedłużyć żywotność naszej biżuterii ze srebra.

Jeżeli chcemy, aby nasza biżuteria srebrna była w dobrym stanie, powinniśmy właściwie ją przechowywać. Warto unikać trzymania kilku rodzajów ozdób ze srebra w jednej szkatułce. W bardzo łatwy sposób może ona wówczas ulec splątaniu lub zarysowaniu. Właściwe jest przechowywanie każdej części srebrnej biżuterii osobno. Świetnie sprawdzą się w tym celu przegródki w szkatułce, w której trzymamy różnego rodzaju ozdoby. Powinno się unikać przechowywania biżuterii w pobliżu źródeł wilgoci i intensywnego światła. W przeciwnym razie mogą się na niej pojawiać nieestetyczne żółte plamy. Co więcej, biżuteria srebrna przechowywana w nieodpowiednich warunkach zaczyna po dłuższym czasie czernieć.