Bolący odcisk na małym palcu – do kogo się udać po pomoc?

Bolący odcisk na małym palcu - do kogo się udać po pomoc?

Bolący odcisk na małym palcu – do kogo się udać po pomoc? Podolog w klinice podologii prowadzi profesjonalne leczenie i usuwanie bolącego odcisku na małym palcu za pomocą innowacyjnych technik. Zmiany na skórze małego palca to zgrubienie warstwy rogowej komórek nabłonka, które występuje w wyniku ucisku lub tarcia. Przyczyną jego pojawienia się mogą być: zwiększone obciążenia podczas chodzenia (noszenie butów na wysokim obcasie), płaskostopie, deformacja palców u nóg.  A także uciskanie butów z wąskim noskiem, zaburzenie metaboliczne, które prowadzi do zwiększonego rogowacenia nabłonka. Na odciski leczenie może być chirurgiczne lub laserowe.

Dlaczego z odciskami do podologa?

Problemy ze skórą stopy, wrastające paznokcie, modzele, kurzajki, odciski na palcach stóp, choroby grzybicze, pęknięcia, przesuszenie pięt, stany zapalne grzbietów okołopaznokciowych – tym wszystkim zajmuje się podolog. Specjalista z zakresu podologii dba o stopę, przywraca jej piękny i zadbany wygląd. Prowadzi kompetentne leczenie stóp, a następnie podejmuje wszelkie działania profilaktyczne w celu wyeliminowania czynników, dzięki którym choroba może nawrócić. Doradza również w zakresie prawidłowego doboru metod higieny, środków do pielęgnacji domowej oraz butów. Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy, lepiej skonsultować się z podologiem na czas, aby wyeliminować wadę lub chorobę. Wtedy stopa i paznokcie będą zdrowe i zadbane.

Bolący odcisk na małym palcu – co robić?

Większość odcisków na małym palcu nie powoduje dużego dyskomfortu, z wyjątkiem rdzenia. Na zewnątrz wygląda jak mały zagęszczony guzek z zagłębieniem pośrodku, pod którym ukryty jest głęboki rdzeń. Jednak na bolesne modzele leczenie podologiczne jest konieczne, ponieważ przypominają one o sobie pieczeniem i ostrym bólem podczas chodzenia. W klinice podologii w leczeniu zachowawczym bolesnych odcisków na skórze małego palca stosuje się plastry przeciwzapalne i leki zmiękczające skórę. Szeroko stosowane są również inne metody leczenia podologicznego. W ramach profilaktyki podolog może przepisać indywidualne ortezy i wkładki, które są wykonane zgodnie ze wzrostem, wagą, fizjologicznymi właściwościami stopy i badanym obciążeniem. Po leczeniu konieczny jest dobór odpowiednich butów, które odciążą skórę od otarć. Jednak przy dużym dyskomforcie podolog może zalecić chirurgiczne usuwanie odcisków.

Laserowe usuwanie odcisków w obrębie małego palca u nogi

Laserowe leczenie odcisków na małym palcu to doskonały sposób na usuwanie zrogowaciałego naskórka na skórze stóp. Urządzenie generuje promienie laserowe, które rozgrzewają tkanki do 80 ℃ i poprawiają ich parametry troficzne i uelastyczniają skórę. Na takie odciski leczenie z wykorzystaniem lasera jest uznane za wysoce skuteczne. Zabieg trwa nie dłużej niż 10 minut i nie powoduje bólu ani dyskomfortu. Laserowe usuwanie odcisków natychmiast przywraca stopom gładkość i miękkość. Szczególnym wskazaniem do usunięcia jest bolący odcisk, gdy ma kształt korzenia i wnika w głąb zdrowych tkanek, ściskając zakończenia nerwowe i naczynia krwionośne. Aby zapobiec rozwojowi powikłań, takie zrogowacenia należy niezwłocznie usuwać za pomocą lasera, który działa na określonej głębokości i nie narusza otaczających tkanek. Przychodząc do klinki podologii, można liczyć na dobry efekt zabiegu, ponieważ metoda laserowa pozwala zmniejszyć podrażnienia, delikatnie i szybko usunąć patologiczne tkanki, nie uszkadzając zdrowych.

Modzele – leczenie mechaniczne

Mechaniczne usuwanie modzeli na małym palcu polega na starannym nawierceniu korzenia frezem, a następnie umieszczeniu w otworze leków. W przypadku modzeli leczenie służy jego zlikwidowaniu, uszczelnieniu skóry. Podolog przeprowadza rekonstrukcję skóry i przepisuje zewnętrzne środki podologiczne o działaniu przeciwzapalnym, np. maść podologiczna. Specjalista z kliniki podologii kompleksowo rozwiązuje problemy pacjentów i prowadzi wysokiej jakości leczenie odcisków na małym palcu z zachowaniem standardów opieki. W przypadku zgrubienia warstwy rogowej naskórka, zarówno powierzchniowego, jak i śródskórnego, podolog może wykonać taki zabieg. W każdym przypadku zaleca noszenie wygodnych, luźnych butów w przedniej części stopy, z obcasem 2-4 cm, oraz specjalnego żelu ochronnego lub wkładki.

Zobacz również:

Chirurgiczne usuwanie odcisków w klinice podologii

Chirurgiczne usuwanie odcisków na małym palcu polega na usuwanie zrogowaciałych modzeli skalpelem lub innych narzędzi do paznokci. To klasyczna metoda pozbywania się odcisków, leczenie jest skuteczne i polega na usuwaniu rozległych zrogowaceń i głębokich odcisków na stopach i palcach. Specjalista używa skalpela z dwoma rodzajami jednorazowych ostrzy. Po zmiękczeniu za pomocą specjalnych narzędzi twardą warstwę rogową naskórka usuwa stopniowo płaskim ostrzem, nie docierając do różowej młodej skóry. Do usuwania korzeni odcisków na małym palcu stosuje ostrza o różnej szerokości. Manipulacje są wykonywane pod ścisłą kontrolą wizualną. Ponieważ zrogowaciałe obszary na zewnątrz wyraźnie różnią się od zdrowych tkanek, zabieg jest bezpieczny i mało urazowy. W zagłębieniu dawnego odcisku umieszczana jest maść lecznicza, a brzegi rany ściągane są plastrem samoprzylepnym lub zszywane w zależności od obszaru rany.