Dieta odpowiednia dla seniora

Dieta odpowiednia dla seniora

Dieta odpowiednia dla seniora – w starszym wieku właściwe odżywianie jest bardzo ważne. Ma to korzystny wpływ dla zdrowia i pomaga uchronić się przed niektórymi chorobami, takimi jak miażdżyca. Dzięki zbilansowanej diecie oraz regularnej aktywności fizycznej seniorzy mogą cieszyć się pełnią sił. Jaka dieta jest odpowiednia dla seniora? Jakich witamin w największych ilościach powinien dostarczać swojemu organizmowi senior? Jeśli chcesz wiedzieć, zapoznaj się z treścią niniejszego artykułu.

Jakie witaminy są kluczowe w diecie seniora?

Dieta odpowiednia dla seniora zawiera przede wszystkim dużo witaminy A. Witamina A jest przeciwutleniaczem, który jest obecny w rybach, jajach, owocach, mleku czy warzywach liściastych. Inną ważną witaminą jest witamina B12, która wpływa korzystnie na układ nerwowy i poprawia pamięć oraz zdolność logicznego myślenia. Witamina B12 znajduje się w mleku, mięsie, rybach i drobiu. Seniorzy powinni również spożywać produkty bogate w witaminę C oraz A, czyli głównie warzywa i owoce oraz orzechy, kaszę jęczmienną czy kiełki pszenicy. Warzywa bogate w witaminę C i E to szpinak, brukselka czy kalafior, natomiast owoce – pomarańcze czy pomelo.

Składniki mineralne, które powinny znaleźć się w diecie seniora

Warto także wspomnieć o składnikach mineralnych, których nie może zabraknąć w codziennej diecie osoby w podeszłym wieku. Przede wszystkim jest to wapń, ponieważ wzmacnia on kości i zapobiega przeciwdziałaniu osteoporozie. Wapń znaleźć można m.in. w rybach, soczewicy, fasoli czy grochu. Ważne jest również żelazo, którego niedobór przyczynia się do zawrotów głowy i zmęczenia. Żelazo znajdziemy w roślinach strączkowych czy chudym mięsie. Czego jeszcze nie może zabraknąć w diecie seniora, jeśli mówimy o składnikach mineralnych? Oczywiście magnezu, bowiem wpływa on korzystnie na pracę serca oraz dobre samopoczucie. Magnez jest obecny w produktach pełnoziarnistych, otrębach czy brązowym ryżu. Warto także dbać o to, aby w diecie seniora znalazły się produkty spożywcze bogate w cynk oraz potas.

Dieta odpowiednia dla seniora – bogata w zdrowe tłuszcze oraz białko

Wraz z wiekiem spada zapotrzebowanie na energię i jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na inne składniki odżywcze. Wynika to z tego, iż układ pokarmowy podlega zmianom wraz z wiekiem. Seniorzy powinni stosować dietę, która jest bogata w białko oraz zdrowe tłuszcze. 

Dieta odpowiednia dla seniora
Dieta odpowiednia dla seniora

Białko jest niezbędne do właściwej kondycji kości i prawidłowej budowy mięśni. Dieta uboga w białko może doprowadzić do spadku masy ciała, zmniejszenia siły mięśni i większej łamliwości kości. Białko w diecie seniorów wpływa również korzystnie na przemianę materii i zapobiega niewłaściwej pracy jelit. Niedobór białka w diecie seniorów prowadzi także do spadku odporności i zaburzeń wchłaniania substancji odżywczych, a także może prowadzić do niekontrolowanych upadku w związku z mniejszą siłą mięśni w kończynach dolnych.

Sporo białka zawierają przede wszystkim ryby oraz mięso. Ponadto, białko znajdziemy w twarogu, gotowanych jajkach, mleku, czy jogurcie naturalnym. Warto jednak pamiętać, iż dieta seniora powinna być przede wszystkim lekkostrawna, zatem powinno się spożywać chude mięso czy chudy twaróg, w żadnym wypadku tłusty. Produkty zawierające sporą ilość białka najlepiej jest spożywać do południa, aby komórki oraz tkanki mogły się właściwie regenerować.

Zdrowe tłuszcze to natomiast przede wszystkim kwasy tłuszczowe omega-3. Zapobiegają one chorobom serca i układu krążenia, przeciwdziałają cukrzycy i regulują pracę układu immunologicznego. Ponadto, są ważne w zapobieganiu osteoporozie. Gdzie jednak można znaleźć nienasycone kwasy tłuszczowe, do których zaliczamy omega-3? NNKT można znaleźć głównie w rybach, takich jak tuńczyk. Są one również obecne w orzechach włoskich i nasionach lnu, a także oleju lnianym, oliwie i oleju z awokado.

Dlaczego warto stosować dietę lekkostrawną u seniora?

Seniorzy powinni stosować dietę lekkostrawną i starać się ograniczać produkty tłuste czy smażone. Dieta lekkostrawna pozwala zapobiegać często występujących u osób starszych dolegliwościom układu pokarmowego, takim jak refluks żołądkowo-przełykowy, nowotwór jelit czy nowotwór żołądka. Seniorzy bardzo często są też po zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego, a niektórzy mają problemy z gryzieniem i przełykaniem, co wynika z częściowego lub całkowitego braku uzębienia. 

Z powodów wymienionych wyżej, ale nie tylko, seniorzy wymagają odpowiedniego jadłospisu, który nie będzie powodował dolegliwości takich jak, nudności, wymioty, biegunka czy bóle brzucha. Zwłaszcza osoby po 80 roku życia powinny stosować dietę lekkostrawną, inaczej nazywaną łatwostrawną. Dieta lekkostrawna nie jest trudna, wystarczy unikać określonych produktów spożywczych. Obciążenie przewodu pokarmowego w starszym wieku może prowadzić nie tylko do niestrawności, ale też przyczyniać się do różnych schorzeń i zaostrzania już występujących objawów chorobowych. Dieta lekkostrawna wymaga przede wszystkim eliminacji z jadłospisu słodyczy, alkoholu, mocnej kawy, tłustych produktów, mocno przetworzonych produktów czy nie obranych warzyw i owoców.