Docieplenie dachu pianką to wręcz konieczność, jeśli zależy nam na komforcie termicznym w naszym domu. Planując taką pracę powinniśmy kierować się tym, czy wybrany przez nas materiał zagwarantuje stabilność energetyczną w długim okresie. Dlaczego warto wybrać piankową izolację dachu? Jak i kiedy stosować piankową izolację dachu? Ile kosztuje izolacja piankowa dachu? Jaką izolację dachu wybrać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższych artykułach, do lektury których zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Dlaczego warto wybrać piankową izolację dachu?
Nie bez powodu izolacja pianką w dachach stała się tak powszechnym zjawiskiem. To rozwiązanie ma różne zalety, o których wspomnimy w tym akapicie. Przede wszystkim pianki sprawdzają się zarówno zimą jak i latem. Na przykład pianka poliuretanowa zapobiegnie utracie ciepła zimą, a latem izolacja zapewni szczelność i chłód we wnętrzu. Izolacja w żaden sposób nie zagraża zdrowiu naszych domów – wiąże się to bezpośrednio z tym, że nie emituje toksyn ani innych zanieczyszczeń. Izolacja dachu pianką to gwarancja satysfakcjonującej oszczędności. Przy tradycyjnych metodach mogą występować szczeliny, często nazywane mostkami termicznymi. To z ich powodu dochodzi do zjawiska utraty ciepła. Należy tutaj wspomnieć, że pianka dobrze przylega, dzięki czemu nie tworzy szczelin w izolacji. Warto wspomnieć, że tytułowy produkt jest przepuszczalny dla wody – eliminuje to kondensację pary wodnej. Izolacja dachu pianką jest niezwykle trwała – cała konstrukcja jest odporna na szkodliwe czynniki takie jak wilgoć, czas użytkowania i ciepło. Nie wspominając o ochronie przed hałasem – deszcz staje się mniej irytujący.
Jak i kiedy stosować piankową izolację dachu?
Wbrew pozorom ocieplenie dachu pianką nie jest skomplikowane. Warto jednak zwrócić się o pomoc do prawdziwego eksperta, doświadczonego fachowca. Pianka natryskiwana jest za pomocą specjalnego pistoletu natryskowego. Substancja pali się pod ciśnieniem. Z biegiem czasu materiał rozszerza się dziesiątki razy i po pewnym czasie nabiera właściwości użytkowych. Pracownicy powinni być wyposażeni w maski tlenowe i odzież ochronną, aby zmaksymalizować bezpieczeństwo. W zdecydowanej większości przypadków używaj pianki otwartokomórkowej – jest tańsza. Jeśli chodzi o najmniejszą warstwę, co najmniej ponad 25 cm. Zanim wykonamy jakąkolwiek czynność należy najpierw zweryfikować wilgotność drewna. Jeśli wskaźnik wilgotności przekracza barierę 12%, należy unikać wszelkich działań. Najpierw wysuszmy powierzchnię, zanim przejdziemy do remontu.
Ile kosztuje izolacja piankowa dachu?
Warto zdać sobie sprawę, że izolacja piankowa dachu może sporo kosztować. Zależy to głównie od złożoności dachu, a także od użytych surowców. Weźmy również pod uwagę wielkość obszaru, który będzie izolowany. Daj nam znać, że precyzyjne pomiary mogą być nieco skomplikowane w przypadku loftów. Ile więc musimy zapłacić za ocieplenie dachu pianką? Za warstwę o grubości 25 cm na metr kwadratowy wydamy od 60 do 100 zł. Chociaż cena może wydawać się dość wysoka, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych faktów. Na przykład, używając wełny do tego samego celu, musimy uwzględnić dodatkowy koszt folii, liny i samej robocizny. Za to przestarzałe rozwiązanie zapłacimy od 100 do 120 zł.
Jaką izolację dachu wybrać?
Wiele osób zastanawia się, jaki materiał wybrać do izolacji dachu. Do niedawna dużą popularnością cieszyła się wełna mineralna. Jest izolujący termicznie, niepalny i zapobiega ucieczce ciepła. Na rynku dostępna jest wełna szklana z piasku kwarcowego oraz wełna skalna z dolomitu, bazaltu lub gabro. Jest to materiał często wybierany, ale zadowalające parametry można uzyskać tylko przy odpowiedniej grubości. Innym rozwiązaniem jest oczywiście tradycyjny styropian, ale nie będzie to najlepsze, a poza tym pomieszczenie zmniejszy się o kilka centymetrów. Ostatnio bardzo popularna jest pianka poliuretanowa. Jest to doskonały materiał izolacyjny, który może wypełnić niemal każdą szczelinę. W ten sposób powstał tzw. mostek termiczny. Idealna na poddasze, ta pianka posiada skomplikowane wiązary dachowe. Stanowi naturalną barierę dla wilgoci.