Ile tapety w rolce?

Ile tapety w rolce?

Przygotowując się do remontu mieszkania, musimy podjąć szereg ważnych decyzji. Przede wszystkim znaleźć wykonawcę, jeżeli sami nie umiemy lub nie chcemy tego robić. Zastanowić się nad kolorystyką wnętrz i jakich materiałów będziemy chcieli użyć. Czy na ścianach remontowanych wnętrz pojawi się farba, czy raczej tapeta? Ile tapety w rolce?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy remontowej

Na rynku działa niezliczona ilość różnych fachowców polecających swoje usługi. Wielu z nich świadczy usługi budowlane i remontowe. Każdy z nas słyszał co najmniej raz historię o fachowcu, który wziął zaliczkę i nigdy więcej się nie pojawił, a kontakt się urwał. Mogliśmy też obejrzeć w telewizji programy o specjalistach, którzy nie umieli wykonać najprostszych napraw. Jak więc uniknąć takich kłopotów? Przede wszystkim warto brać do remontu ekipę z polecenia. Nasi znajomi, sąsiedzi też robią renowacje wnętrz i korzystają z usług firm remontowych. Mają dobre i złe doświadczenia. Być może specjaliści, z których są zadowoleni, mają akurat wolne terminy? Innym sposobem jest wyszukanie fachowców w internecie. Jest kilka poważnych portali, przez które możemy takich osób poszukać. Dużym plusem tej metody jest to, że zamieszczane są opinie klientów. Mamy więc obraz umiejętności i fachowości danego wykonawcy. Pamiętajmy, że wiekowy i doświadczony fachowiec nie zawsze musi być lepszy od młodego. Świat się zmienia, zmieniają się materiały, pojawiają się nowe technologie wykonania. Często młodzi ludzie lepiej się w tym wszystkim orientują.

Malowanie czy tapetowanie?

Moda na wygląd ścian zmienia się w zatrważającym tempie. Kiedy przystępujemy do remontu, stajemy przed poważnym problemem, jakim jest wybór materiałów i kolorów. Nie chcemy by już po roku od zakończenia remontu, wnętrze naszego pokoju czy korytarza wyglądało staro. Jakie powinny być kolory? Pojawia się także problem z wyborem materiału. Pomalować czy wytapetować? Jak rozwiązać ten problem? Przede wszystkim pomogą nam wszelkiego rodzaju inspiracje. Obecnie dostępnych jest wiele programów telewizyjnych o remontowaniu mieszkań, wiele firm udostępnia katalogi swoich produktów, można się także z nimi zapoznać w internecie. Często na stronach z inspiracjami możemy obejrzeć gotowe wnętrza, zobaczyć jak wygląda pomalowana ściana albo tapeta na ścianę. Warto także odwiedzić market budowlany, specjalistyczny sklep z materiałami budowlanymi, z farbami albo sklep z tapetami. W miejscach takich nie tylko obejrzymy towar, ale często możemy zobaczyć, jak taki materiał wygląda na większej powierzchni. Mimo że firmy produkujące farby prześcigają się w nowych technologiach, kolorystyce to nadal ogromna ilość osób wybiera tapety na ścianę.

Zobacz również:

Gdzie szukać ciekawych tapet i ile trzeba jej kupić?

Kiedy już zdecydujemy, że przynajmniej część ścian ozdobią tapety, musimy się zastanowić gdzie je kupić. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest sklep internetowy z tapetami. Przede wszystkim dlatego, że możemy tam zajrzeć o dowolnej porze, spędzić tam tyle czasu ile potrzebujemy i nie czuć presji sprzedawcy. Możemy także wracać tam i wychodzić tyle razy ile nam się spodoba. Minusem takiego rozwiązanie jest to, że nie możemy tapety dotknąć, a odwzorowanie koloru na zdjęciu może być nie do końca prawdziwe. Osoby, które nie lubią ryzyka pod żadną postacią, powinny odwiedzić sklepy stacjonarne. Potrzeba na to jednak sporo czasu. Szczególnie kiedy jesteśmy osobami, którym trudno jest podjąć szybką decyzję. Najtrudniejszy może okazać się wybór tapety do salonu. Jest to miejsce najbardziej reprezentacyjne. Chcemy, żeby cieszyło nie tylko nasze oko, ale żeby salon po remoncie podobał się także naszym gościom. Wybór powinien być zgodny z panującą modą, ale także z naszym charakterem. Nie możemy zastosować materiału o krzykliwej kolorystyce w pokoju, kiedy gospodarze są wyciszonymi, spokojnymi osobami. W takim przypadku warto, żeby do były modne tapety do salonu, ale o bardziej stonowanej kolorystyce czy wzorach. Drugim problemem jest ilość potrzebnego materiału. Zdarza się, że tapeta jest bardzo droga, a sklep nie zawsze zgadza się na zwrot niewykorzystanych rolek. Najważniejsze jest to, by sprawdzić, ile jest tapety w rolce, długości nie zawsze są takie same. Standardem jest, że rolka tapety ma 10 m długości i 53 cm szerokości, jednak nie zawsze tak jest i trzeba pamiętać, żeby na to zwrócić uwagę. Niektóre firmy produkują tapety w rolkach o szerokości 70 lub 106 cm i o długości 15, 25, a nawet 50 metrów. Warto też przyłożyć się do dokładnego wymierzenia ścian i obliczenia ilości potrzebnej tapety. Z wyliczenia wynika, że przy tapecie 100 × 53 materiału wystarczy ona na ok. 5 m kwadratowych ściany. Jednak przy tapetowaniu powstaje wiele odpadów, szczególnie gdy to jest tapeta ze wzorem i trzeba dopasować pasek do sąsiedniego. Niezależnie czy wybierzemy farbę, czy tapetę, najważniejsze jest to, żebyśmy czuli się dobrze we wnętrzu naszego domu. Materiały i kolory musimy dostosować do charakteru mieszkańców. Ważne też, żeby remont przebiegł łatwo i bez problemów. Następny przecież czeka nas już za kilka lat.