Jak czyścić dywany i wykładziny?

Jak czyścić dywany i wykładziny?

Jak czyścić dywany i wykładziny? Dywan to jeden z elementów wystroju wnętrza, dzięki któremu pomieszczenie staje się przytulne. Warto mieć jednak świadomość tego, że nawet najładniejsze wykładziny dywanowe po jakimś czasie stają się poplamione i brudne. W takich sytuacjach musimy zadbać o to, aby je wyczyścić. Jak może odbywać się czyszczenie dywanu bez środków chemicznych? 

Jak usuwać plany z dywanu na sucho? Na czym polega usuwanie plan na mokro? W jaki sposób usuwa się sierść z dywanu? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Jak może odbywać się czyszczenie dywanu bez środków chemicznych?

Nie da się ukryć, że chemiczne pranie dywanów to jedno ze skuteczniejszych rozwiązań, jednakże posiada szereg wad. Taka metoda wiąże się z ponoszeniem kosztów- do wyboru mamy chociażby kupowanie optymalnych preparatów przeznaczonych do samodzielnego prania dywanu, skorzystanie z usług profesjonalnej pralni, a także wynajęcie firmy sprzątającej. Jeśli zdecydujemy się na odpowiednie detergenty, to poradzą sobie one z odświeżaniem dywanu, jak również z usuwaniem plam. Istnieje jednak realne ryzyko utraty koloru dywanu, czego konsekwencją będzie konieczność zakupienia nowej wykładziny. Jak możliwie najtaniej wyczyścić dywan? Przede wszystkim sięgajmy po te produkty, które mamy pod ręką- mowa o wodzie, kostkach lodu, soli kuchennej, sodzie oczyszczonej, occie, mydle, a nawet płynie do naczyń. Wbrew pozorom może to nam pomóc uporać się z uporczywymi plamami i zabrudzeniami, nie ryzykując przy tym uszkodzeniem włókien.

Jak usuwać plany z dywanu na sucho?

Jak czyścić dywany i wykładziny?
Jak czyścić dywany i wykładziny?

Przede wszystkim powinniśmy uświadomić sobie jedną istotną rzecz- czyszczenie dywanu może przynieść wiele efektów, jeśli zaczniemy działać odpowiednio szybko. Świeże plamy charakteryzują się tym, że są znacznie łatwiejsze do usunięcia. Wykorzystanie sody pomoże nam odświeżyć kolor i sam dywan. Z praktycznego punktu widzenia wyróżnić możemy wiele metod usuwania plam, w zależności od tego, z jakim zanieczyszczeniem mamy do czynienia. Przykładowo plamę z wosku możemy przykryć cienką ściereczkę, po której przesuwamy rozgrzanym żelazkiem. Jeśli chodzi o plamę z błota, to kluczowe jest, aby nie zwilżać jej wodą. Powinno ono zaschnąć, dzięki temu możliwe okaże się usuwanie go odkurzaczem, ewentualnie ostrą szczotką. Jeśli chodzi o plamy z tłuszczu na dywanie, to wcale nie musi ona być tak problematyczna. Może zostać posypana talkiem lub mąką ziemniaczaną. Co robić z czekoladą? Również możemy wykorzystać talk, a następnie zasypać plamę i odkurzyć dywan po około 30 minutach. Kolejnym problematycznym zanieczyszczeniem jest guma- zalecane jest wykorzystanie kostki lodu, którą przykłada się w celu stwardnienia. Następnie całość usuwana jest za pośrednictwem pilniczka lub nożem. Jeśli chodzi o zaschnięty lakier, to świetnym rozwiązaniem może okazać się zmiękczenie go wazeliną. Kilka godzin kontaktu z tą substancją powinno ułatwić sprawę.

Na czym polega usuwanie plan na mokro?

Dla wielu osób nieco bardziej problematyczne wydają się być plamy na mokro. W tym akapicie przedstawimy kilka najczęściej pojawiających się zanieczyszczeń, których usunięcie na pozór wydaje się być wysoce problematyczne. Jeśli chodzi o plamę z wina na dywanie, to możemy wykorzystać gazowaną wodę mineralną, a następnie całość jest suszona za pomocą ręcznika kuchennego. W sytuacji, gdy takie rozwiązanie nie będzie pomocne, to spróbujmy połączyć ze sobą ocet i proszek do prania. 

Zobacz również:

Kolejnym dość kłopotliwym zabrudzeniem jest plama coca-coli. Nadmiar należy możliwie najszybciej usunąć za pośrednictwem ręcznika papierowego lub chłonnej ściereczki. Plam natomiast możemy się pozbyć poprzez użycie amoniaku bądź octu z wodą. Krew polewamy zimną wodą i całość osuszamy. Pomocne okaże się przecieranie plamy za pośrednictwem roztworu octu i wody. Kawa natomiast może zostać usunięta w wyniku połączenia ze sobą roztworu wody i spirytusu, w proporcji 1:1. Alternatywną metodą jest przemywanie plamy w wodzie z amoniakiem. 

W jaki sposób usuwa się sierść z dywanu?

Jest jeszcze jedna kwestia, która z pewnością budzi wiele wątpliwości. Mowa o sierści, która wydaje się być nadzwyczaj problematyczna. Pieski i kotki lubią zabawę na dywanach, niestety przykrą tego konsekwencją są kłęby sierści. Tradycyjne odkurzacze raczej się nie sprawdzą- znacznie rozsądniejsze wydają się być odkurzacze z turboszczotką. Jak zbierać sierść nie wykorzystując jednak odkurzacza? Warto poważnie zastanowić się na gumową rękawiczką, która zostanie zwilżona wodą. Następnie przesuwamy ją po dywanie, dzięki czemu zbierzemy sierść. Alternatywnym rozwiązaniem jest samoprzylepna rolka. Na nieco większych powierzchniach sprawdzić się może miotła z wypustkami. Plama moczu może zostać usunięta domowymi sposobami. W tym celu polewamy ją octem i posypujemy sodą. Kiedy soda zmieni swoją barwę na żółtą, wówczas możemy zająć się doszczętnym odkurzeniem dywanu.