Plecak worek https://ho-lo.pl/plecaki/ zdobył ogromną popularność kilka sezonów temu i od tej pory stanowi nieodłączny element letniej stylizacji. Plecaka typu worek używają nie tylko dzieci i nastolatki, ale również dorośli, ponieważ stanowi uniwersalny element garderoby pasujący zarówno kobietom, jak i mężczyznom niezależnie od ich wieku. Okazuje się, że worek plecak z podszewką można samodzielnie uszyć, jeśli dysponujemy maszyną i choćby podstawowymi umiejętnościami krawieckimi. Jak uszyć worek plecak z podszewką? Jak rozpocząć pracę?
Niezbędne akcesoria do szycia
Aby uszyć swój pierwszy worko plecak z przednią kieszenią zapinaną na zamek, konieczne jest zgromadzenie kilku rzeczy, w tym takich jak:
– materiał na górną i dolną warstwę,
– materiał na podszewkę,
– sznurek 4 m,
– zamek błyskawiczny,
– nici w wybranym kolorze,
– nożyczki, agrafka, szpilki.
Zaczynamy od krojenia
Szycie torby plecaka zaczynamy od wykrojenia materiału. Powinny one mieć kształt prostokąta. Jeden z nich – mniejszy- to górna część tylnej ściany worka, natomiast większa to przód z kieszenią. Dodatkowo wycinamy dwa prostokąty o wymiarach około 10×15 cm. Jeden z nich składamy na pół, dzięki czemu będzie tworzył zaczepienie dla sznurka, znajdujące się przy podszewce. Z kolei drugi z prostokątów dodatkowych będzie tworzył ochronę dla brzegów zamka. Wszystkie prostokąty dają wstępny zarys worka na plecy. Pozostaje jeszcze drugi przygotowany materiał. Z niego można przygotować praktyczne kieszenie, wycinając dwa prostokąty o wymiarach 32×12,5 cm lub większe. Na samym końcu wycinamy podszewkę, której rozmiar powinien być mniejszy niż podstawa plecaka.
Przechodzimy do szycia
Po wykrojeniu materiałów odpowiednich rozmiarów, możemy przejść do szycia. Na tym etapie zaczynamy od zamka. Materiał odłożony na przód plecaka, dzielimy na dwie równe części. W kolejnym kroku składamy w poprzek i przypinając szpilkami lub dociskając suwak do złożonej krawędzi, łączymy ze sobą oba elementy. Następnie możemy przejść do przyszywania kieszeni. Nie jest to jednak etap konieczny. Kieszeń umieszczona jest zwykle z przodu plecaczka worka. Przedtem jednak należy zamek położyć na dłuższej krawędzi tkaniny przeznaczonej na dolną część plecaka. Aby przyszyć zamek, należy wybrać na maszynie stopkę dedykowaną właśnie zamkom. Najlepiej używając ściegu prostego. W kolejnym kroku prasujemy nadmiar szwu i taśmy zamka, przesuwając żelazko w dół. Dzięki temu zamek jest przytwierdzony do kieszeni na stałe. Dopiero teraz można przyszyć samą kieszeń w miejscu, w którym będzie najlepiej wyglądać. W tym celu można zaznaczyć jej kontury, dzięki czemu ułatwimy sobie później szycie. Następnie odwracamy dolną część, tak jak prowadzi linia. W ten sposób szew będzie równo poprowadzony. Po przyszyciu kieszeni można przejść do tyłu plecaka. Zaczynamy od przyłożenia do siebie prawej strony materiałów (na przód i tył plecaka), a następnie szyjemy, zostawiając około 1,5 cm przerwy od krawędzi plecaka. Teraz możemy przejść do dodatkowych elementów.
Prostokąt przeznaczony do podtrzymania szelek, tniemy na pół. Dalej składamy na pół, pozostawiając jego lewą stronę w środku. W kolejnym kroku łączymy oba elementy, by później odwrócić całość na prawą stronę. Następnie zarówno przód, jak i tył układamy na sobie, kierując do siebie ich prawej strony. Na miejsce przytwierdzenia małych prostokątnych wybieramy obszar dolny plecaka. Aby zapewnić sobie ich stabilne ułożenie podczas szycia, na początku mocujemy za pomocą szpilek. Później swobodnie zszywamy, zostawiając około 3 cm na górze.
Pozostaje jeszcze podstawa worka. Aby ją stworzyć, nacinamy ukośnie rogi w części dolnej. Później łączymy dolną i boczną krawędź tak, by zestawić ze sobą szwy. Zszywamy obie krawędzie, pozostawiając około 2-3 cm wolnego brzegu. Później odwracamy tkaninę. Teraz możemy przejść do zszycia plecaka i podszewki. Plecak odwracamy na lewą stronę, umieszczając w jego dolnej części podszewkę. Można przymocować ją szpilkami, by ułatwić precyzyjne szycie. Najlepiej sprawdza się tutaj szew prosty. Należy pozostawić przynajmniej kilkucentymetrowy otwór, aby przeciągnąć górną warstwę. Po jej wyjęciu, można spiąć brzegi, a później je zszyć.
Polecamy w sklepie ho-lo.pl
nerki : https://ho-lo.pl/nerki/
torby na ramię : https://ho-lo.pl/torby-na-ramie/
portfele damskie : https://ho-lo.pl/portfel-z-recyklingu/
Tworzenie szelek plecaka
Etap szycia jest już za nami, pozostaje tylko przygotować szelki. Sznurek należy podzielić na dwie części po 2 metry każda. Aby sprawnie przełożyć sznurek, przyda się agrafka. Z jej pomocą można przeciągnąć ją przez przygotowany tunel od początku do końca w przedniej i tylnej części. Odwrotne działanie wykonujemy po drugiej stronie. W ten sposób możemy stworzyć pętlę po jednej stronie, ale z drugiej pozostają dwa końce sznurka. Jeden z nich przeciągamy przez otwór przygotowany z małych prostokątów. Następnie zawiązujemy, również drugi koniec.
Worek dziecięcy może stanowić świetny dodatek do pakowania rzeczy przedszkolaka. Jak widać jego przygotowanie wcale nie jest trudne. Co więcej, worek na plecy dla dziewczynki może być dla niej oryginalnym elementem stylizacyjnym, który wzbudzi podziw koleżanek. Czarny lub kolorowy worek dla chłopca też będzie się świetnie prezentował.
HO::LO Studio |
ul. Tkacka 19-22 |
70-556 Szczecin |
602 177 056 |
www.ho-lo.pl |