Jak wybrać dobry warsztat samochodowy?

Jak wybrać dobry warsztat samochodowy? Awaria samochodu to częsta przypadłość każdego kierowcy. Im starszy samochód kupujemy, tym częściej musimy odwiedzać warsztat samochodowy, co wiąże się z niemałym wydatkiem pieniężnym. Ostatnimi czasy pojawia się coraz więcej niechlubnych komentarzy na temat części warsztatów samochodowych, które naciągają klientów na różnego rodzaju naprawy. Zdezorientowani kierowcy zwykle decydują się zapłacić więcej, aby czuć się bezpieczniej na drodze. Warto jednak rozważnie wybierać warsztat samochodowy tak, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków.

Zrób to sam

 

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy zawsze konieczne jest oddanie samochodu do warsztatu, czy może jednak warto samemu, we własnym zakresie spróbować naprawić auto? Jeszcze kilka lat temu odpowiedź byłaby oczywista. Jeżeli tylko znamy się na samochodach, warto próbować rozwiązać problem na własną rękę. Tymczasem dziś odpowiedź może być znacznie inna. Coraz więcej samochodów jest mocno skomputeryzowanych, przez co naprawienie ich we własnym zakresie staje się niemożliwe. We własnym garażu nie dysponujemy bowiem odpowiednim sprzętem, a nasza wiedza na temat budowy nowoczesnych samochodów też jest na znikomym poziomie. Zamiast sobie pomóc, możemy tylko pogorszyć sprawę. W przypadku naprawdę starych samochodów rzeczywiście możliwe jest samodzielne naprawienie pod warunkiem, że sama szkoda jest niewielka i wymaga jedynie kosmetycznej korekty. W innym przypadku lepiej zostawić to fachowcom, gdyż naprawianie auta samemu może spowodować, że jazda nim nie będzie bezpieczna. 

Warsztat z polecenia

Wybór warsztatu samochodowego nie jest łatwy. Teoretycznie na każdym kroku możemy znaleźć szyldy sugerujące, że mechanik za niską opłatą naprawi nasz samochód. W rzeczywistości jednak pomimo, iż warsztatów samochodowych ( https://readyauto.pl/oferta/wymiana-oleju-szczecin/ ) jest dużo, tych dobrych wciąż jest zdecydowanie za mało. Przyjeżdżając z jednym problemem, możemy wyjechać ubożsi o co najmniej kilkaset złotych, za to ze zdiagnozowanymi nowymi problemami samochodu.

 

Niestety, ze względu na komputeryzację często nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy mechanik rzeczywiście miał rację. Wierzymy mu na słowo, gdyż boimy się, że jazda nie naprawionym samochodem może być bardzo niebezpieczna. Tymczasem mechanicy często wymyślają coraz to nowe powody, dla których klient musi zapłacić o wiele więcej, niż pierwotnie oszacowano. Korzystają oni z konsumenckiej nieświadomości i strachu o zdrowie i życie. Jak zatem wybrać warsztat samochodowy, co do którego będziemy pewni, że nikt nas nie oszuka? Najlepszym wyjściem jest dopytanie znajomych i rodziny o to, gdzie oni naprawiają swoje auta. W dzisiejszych czasach nie ma z tym żadnego problemu, gdyż prawie każda rodzina posiada przynajmniej jeden samochód. Dobrze, jeżeli ktoś ma podobną markę samochodu co my, ponieważ część warsztatów samochodowych specjalizuje się tylko w wybranych modelach. Mechanik z polecenia to bardzo dobre rozwiązanie – jeżeli nie oszukuje innych osób, najprawdopodobniej nie oszuka też nas. Warto pytać więcej osób o opinie na temat poszczególnych warsztatów i znaleźć taki, który najbardziej będzie nam odpowiadał.

Polecamy uwadze części do samochodów koreańskich w https://top-serwis.com

Inne aspekty dobrego warsztatu

Na rynku brakuje mechaników samochodowych, co może przekładać się na jakość świadczonych usług. Do pracy przyjmowani są bowiem często mechanicy po szkole, którzy nie mają wystarczającej wiedzy, pasji i doświadczenia, ale zapełniają braki kadrowe w warsztacie. Dobrze zatem korzystać z pomocy fachowców, którzy cieszą się dobrymi opiniami. Czasami jednak ceny ich usług są nieco droższe, co niektórych ludzi może skutecznie zniechęcać. Tymczasem na samochodzie, który sam w sobie jest bardzo dużym wydatkiem, nie warto oszczędzać. Nie oznacza to oczywiście, że musimy korzystać jedynie z ekskluzywnych salonów, których ceny są mocno wygórowane. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na sprzęt, jakim dysponuje warsztat samochodowy. Niegdyś wyposażenie większości warsztatów było niemal identyczne, dziś jednak każdy samochód ma nieco inne wymagania, zatem i sprzęt, który powinien znaleźć się w salonie, jest inny. Idealnie, jeśli uda nam się znaleźć warsztat specjalizujący się w naprawie aut modelu, który posiadamy. Musimy jednak liczyć się z tym, że specjaliści biorą nieco więcej za naprawę, niż tradycyjny warsztat. Niemniej jednak w przypadku nowych samochodów szczególnie ważne jest to, aby naprawiał je ktoś, kto naprawdę się na tym zna. W przeciwnym razie możemy być narażeni na poniesienie znacznych, dodatkowych kosztów, co w sytuacji, gdy kupiliśmy nowy samochód  za znaczną kwotę, jest nie do przyjęcia.

Wybierając warsztat samochodowy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość świadczonych usług. Obecnie na rynku jest ogromna konkurencja, dlatego też jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z usług jednych specjalistów, z powodzeniem możemy zmienić warsztat samochodowy na inny. Jeśli nie mamy pewności, co do słuszności zdiagnozowanych problemów z autem, warto skonsultować sprawę z innym specjalistą. Być może pozwoli to zaoszczędzić sporo pieniędzy. Wybierajmy też takie warsztaty, z których inni wyjeżdżają zadowoleni. 

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl