Jak zdobyć środki unijne na rozwój firmy

Jak zdobyć środki unijne na rozwój firmy

Jak zdobyć środki unijne na rozwój firmy: korzyści płynące z prowadzenia własnej firmy przyczyniają się do tego, że coraz większe grono myśli o założeniu własnej działalności gospodarczej. Aczkolwiek, jak powszechnie wiadomo, aby móc tego dokonać będziemy potrzebowali do tego celu odpowiednio wysokiej ilości pieniędzy. W tym celu mogą nam pomóc dotacje unijne na rozwój firmy, które są w chwili obecnej dość popularne i ogólnodostępne.

Dlaczego dotacje unijne każdego roku zyskują coraz większą popularność?

Dotacje unijne każdego roku zyskują coraz większą popularność, ponieważ są one udzielane na preferencyjnych warunkach, a w niektórych sytuacjach są one udzielane w formie bezzwrotnej dotacji.

Dotacje bezzwrotne z urzędu pracy

Jeżeli chodzi o bezzwrotne dotacje to są one udzielane z urzędu pracy. Bezzwrotność w tym przypadku należy rozumieć tylko wtedy, jeżeli dana firma utrzyma się na rynku przez okres 1 roku od momentu otrzymania dotacji na finansowanie przedsiębiorstwa. Trzeba też w odpowiedni sposób udokumentować na co przeznaczyło się uzyskane pieniądze, a więc należy przedstawić urzędowi pracy stosowne faktury. Aby nie było takiej sytuacji, że uzyskane pieniądze przeznaczyło się na kompletnie inny cel, który nie ma związku z prowadzoną przez nas firmy. Osoby, które chcą skorzystać z bezzwrotnej pomocy finansowej z urzędu pracy muszą być w nim zarejestrowane przez przynajmniej pół roku. Aczkolwiek, iż jest to dłuższy czas, tym lepiej. Trzeba też powiedzieć, że pierwszeństwo w dostaniu takiej dotacji mają też osoby, które posiadają niskie kwalifikacje oraz nie ma dla nich zbyt dużych rokowań na znalezienie zatrudnienia w niedługim czasie.

Dotacje unijne w formie pożyczki na start

Jak zdobyć środki unijne na rozwój firmyPożyczka na start jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają zbyt dużych finansów na otworzenie działalności gospodarczej, a tym samym posiadają niską zdolność kredytową, aby móc uzyskać kredyt na finansowanie swojego przedsiębiorstwa w instytucji bankowej. O pożyczce na start słyszał każdy, aczkolwiek nie każdy wie na czym ona polega. Wiele osób również w dalszym ciągu boi się korzystać z dotacji unijnych, ponieważ jest to dla nich coś nowego i nieznanego. Pożyczka taka jest określana również mianem, mikro pożyczki unijnej, która wzbudziła duże zainteresowanie wśród kręgu naszego społeczeństwa. Wpływ na takie zjawisko ma przede wszystkim to, że jest ona łatwa w uzyskaniu, jak również, aby ją dostać nie trzeba wpłacać wkładu własnego, ani też opłaty amortyzacyjnej. Pożyczka dla firm na start jest oferowana przede wszystkim tym osobom, które niestety pozostają bez pracy przez długi czas, ale też jest oferowana tym, którzy skończyli trzydzieści lat. Pożyczki takie o podobnym charakterze są oferowane milionom obywateli innych krajów członkowskich. Pożyczka unijna na start jest o tyle komfortowa, iż jej wymagalność całkowitego uregulowania może być rozłożona w czasie nawet do 7 lat. Natomiast aspekt ten jest uzależniony w szczególności  od tego, jakiej wysokości została udzielona kwota beneficjentowi  tego wsparcia finansowego. Oprocentowanie tego wsparcia wynosi tylko 0,25 procent, a więc nie jest to duży koszt. Pożyczki dla przedsiębiorców dają możliwość zrealizowania swoich celów i rozwoju zawodowego.

Jak długo trwa oraz ile kosztuje założenie własnej działalności gospodarczej?

Jeżeli chodzi o kwestię tego, jak długo trwa założenie własnej działalności gospodarczej to trzeba powiedzieć, iż można tego dokonać w ciągu jednego dnia, a nawet w ciągu jednej godziny. Ważną informacją jest też to, że działalność gospodarczą możemy zarówno założyć samem, jak i przy pomocy księgowego. Z kolei, jeżeli chodzi o koszt założenia własnej firmy to trzeba tutaj zaznaczyć przede wszystkim to, że działanie takie jest w naszym kraju w pełni bezpłatne, oznacza to, że za założenie działalności gospodarczej nie ponosimy z tego tytułu jakichkolwiek kosztów. Jedynie osoba, która chce prowadzić działalność gospodarczą na podstawie opodatkowania VAT jest zobowiązana do wniesienia opłaty w wysokości 170 złotych.

Zobacz również:

Komu przysługuje mały ZUS podczas zakładania własnej firmy?

Mały ZUS przysługuje osobom zakładającym działalność gospodarczą wyłącznie w dwóch przypadkach, a należy do nich zaliczyć taką sytuację, podczas której:

  • osoba zakładająca działalność gospodarczą nie prowadziła innej firmy w ciągu ostatnich pięciu lat
  • osoba zakładająca własną firmę nie pozostaje w żadnym stosunku służbowym ze swoim byłym pracodawcom

W związku z tym, jeżeli te dwie kwestie zostaną spełnione to można korzystać z zalet, które płyną z małego ZUS-u. Mały ZUS charakteryzuje się przede wszystkim tym, że w pełni pozwala na dostosowanie wysokości odprowadzanej każdego miesiąca kwoty do osiągniętego przez danego przedsiębiorcę w poprzednim roku kalendarzowym dochodu. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne, ponieważ pozwala na znaczące obniżenie kosztów związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej i takiego rozwiązania korzysta bardzo duże grono przedsiębiorców. Dzięki temu, zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na inny cel.