Jak zorganizować przeprowadzkę?

Jak zorganizować przeprowadzkę?

Przeprowadzka to proces, który większość z nas opłaca zwykle ogromnym stresem. Nierzadko temu zdarzeniu towarzyszy także chaos i dezorganizacja. Jak zorganizować przeprowadzkę? Aby przebiegła szybko, sprawnie i bez niekoniecznie pozytywnych niespodzianek? Sprawdźmy, jak łatwo można ograniczyć straty i zaoszczędzić sobie stresów, dobrze planując przenosiny na nowe miejsce.

Od czego zacząć?

Jak zorganizować przeprowadzkę?
Jak zorganizować przeprowadzkę?

Przede wszystkim nie należy zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Jest to pierwsza, i zarazem złota zasada. Przeprowadzkę należy dokładnie zaplanować i zadbać o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Mądre rozplanowanie i podział zadań zaowocuje spokojem i pewnością, że wszystko skończy się szybko i bezproblemowo. Rozpoczynamy od zaplanowania dokładnego terminu przeprowadzki . Termin pozwoli na podział zadań na etapy. Umożliwi też zamówienie z wyprzedzeniem na konkretny dzień ekipy przeprowadzkowej, która profesjonalnie zajmie się przewozem sprzętów i rzeczy. Jeśli decydujemy się na pomoc przyjaciół, termin również jest ważny, ponieważ bez jego wcześniejszego zaplanowania i poinformowaniu grona pomocników może okazać się nagle, że nikomu z przyjaciół nie pasuje akurat pomoc w konkretny dzień.

Zaopatrzenie w akcesoria do pakowania

Przy okazji pobytu na mieście, wejdźmy do większych sklepów i marketów i poprośmy o pudła wszelkiej maści. Im więcej, tym lepiej. Małe i duże, byle nie za duże, ponieważ ogromne pudło napakowane po brzegi może nie wytrzymać ciężaru przy przenoszeniu i katastrofa murowana. Pudła można złożyć i postawić na razie w miejscu, w którym nie będą przeszkadzały. Oprócz pudeł będziemy potrzebowali dużych wytrzymałych worków na śmieci, w które również można zapakować niektóre rzeczy. Ponadto — szeroka taśma samoprzylepna pozwoli zakleić pudła, sznurki zwiążą worki, a folia bąbelkowa zabezpieczy sprzęt przed zniszczeniem. Przydadzą się również markery, którymi opiszemy pudła, aby ostatecznie rozpakować je bez niepotrzebnego chaosu.

Pozbycie się niepotrzebnych rzeczy

O zmianie miejsca pobytu raczej nie dowiadujemy się w przeddzień. Najczęściej wiemy o niej kilka dni, lub nawet tygodni wcześniej. To dobra wiadomość, ponieważ mamy czas na niespieszne przygotowania do przeprowadzki przeprowadzki24.biz.pl. Przygotowania polegają na ogólnych porządkach, przejrzeniu szaf i szafek w celu pozbycia się niepotrzebnych rzeczy. Jeśli rzeczy nadają się jeszcze do użytku, ale wiemy, że już nie będziemy już z nich korzystać, można je wywieźć do pobliskiej ochronki, lub instytucji zajmującej się pomocą osobom ubogim. Rzeczy, o których wiemy, że do przeprowadzki nie będą nam potrzebne, można już teraz zapakować w pudła i worki i postawić w miejscu, w którym nie będą przeszkadzać. To również dobry czas na wyjadanie zapasów żywnościowych z lodówki i szafek.

Podział obowiązków

Zaoszczędzimy sobie sporo stresów i pracy, jeśli właściwie rozdzielimy obowiązki. Załóżmy, że mamy do czynienia z rodziną z dziećmi i niewielką grupką przyjaciół. Podział obowiązków może wyglądać następująco:

  • mama nadzoruje całokształt i z przyjaciółką pakuje zastawę i sprzęty w kuchni,
  • tato rozmontowuje, zabezpiecza i pakuje kable, przewody i sprzęty RTV oraz AGD,
  • dzieci pod nadzorem przyjaciół pakują zabawki i rzeczy w swoich pokojach,
  • reszta przyjaciół zajmuje się opróżnianiem pozostałych pokoi i pakowaniem rzeczy.

Należy pamiętać o dokładnym opisywaniu pudeł markerem, łatwiej będzie znaleźć potrzebne rzeczy podczas rozpakowywania.

Rzeczy, które muszą być „pod ręką”

Na pewno na wyposażeniu każdego domku znajduje się walizka, może być nawet mała lotnicza kabinówka, z pewnością zmieszczą się w niej najpotrzebniejsze rzeczy. Mowa tu o rzeczach, które będą niezbędne w pierwszym dniu po przeprowadzce. Nie sposób w stercie pudeł znaleźć szczoteczkę do zębów, czy piżamę. Najpotrzebniejsze rzeczy umieszczone w jednej walizce pozwolą zachować komfort i wygodnie funkcjonować nazajutrz po przeprowadzce. Do walizki najlepiej zapakować:

  • kosmetyki do higieny i makijażu,
  • szczoteczka i pasta do zębów,
  • piżama i ubranie na zmianę,
  • ładowarka do telefonu,
  • talerzyk, kubek i sztućce,
  • czajnik elektryczny,
  • papier toaletowy i ręczniki papierowe,
  • kawa, herbata, cukier,
  • suchy prowiant.

Pakowanie

Na koniec kilka przydatnych wskazówek dotyczących samego pakowania rzeczy i sprzętów, ponieważ należy dołożyć wszelkich starań, aby straty były jak najmniejsze.

  • Rzeczy ciężkie lepiej zapakować do kilku mniejszych pudełek, niż jednego wielkiego.
  • Do zabezpieczenia zastawy kuchennej można użyć ręczników, pościeli i ściereczek.
  • Rzeczy delikatne można owinąć w ubrania.
  • Ubrania pakuj z wieszakami, łatwiej będzie je rozpakować.
  • Opisuj kartony zgodnie z zawartością.
  • Sprzęty delikatne takie jak laptopy, komputery, sprzęt Hi Fi, telewizory, konsole, i pozostałe wyposażenie elektryczne zabezpiecz najpierw folią bąbelkową, i dopiero wtedy włóż do pudełka z napisem „Ostrożnie”.
  • Szanuj miejsce — pudła i worki pakuj do pełna.
  • Odkurzacz, mopa i mokre chusteczki do kurzu pozostaw na koniec, dobrze jest zostawić po sobie porządek.