Zajmowanie się ortodoncją, praca z wadami zgryzu, ułożenia zębów – to trudne zajęcie, w którym wiele osób by się nie odnalazło. Specjalista ortodonta to rodzaj świadczeń medycznych wymagających od lekarza ogromnych pokładów cierpliwości, taktu, łatwości w komunikowaniu się z pacjentami. Oczywiście zawód ten dostarcza także satysfakcji, kiedy po długim leczeniu okazuje się, że przyniosło ono bardzo satysfakcjonujące rezultaty. Jakie studia żeby być ortodontą. Natomiast kiedy jesteśmy młodymi osobami i zastanawiamy się nad swoją ścieżką rozwoju, warto dobrze zastanowić się właśnie nad taką dziedziną medycyny.
Wybór studiów – na jakie elementy warto zwrócić uwagę, kiedy zastanawiamy się nad naszą przyszłością i tym, co chcemy w życiu robić
Wiele osób współcześnie zastanawia się nad obraniem swojej ścieżki życiowej. Niestety w kilku przypadkach na temat swojej przyszłości trzeba myśleć już w momencie wyboru szkoły średniej i odpowiednich rozszerzeń, z których później będziemy zdawać maturę. W jakich przypadkach jest to istotne? Przede wszystkim jeśli chcemy pójść na studia medyczne, wówczas aby dostać się na wymarzony uniwersytet i wydział musimy zmierzyć się z dosyć sporą konkurencją już na starcie. Każdego roku wiele osób chce zostać lekarzem, skończyć medycynę, ale jak powszechnie wiemy jest to dosyć trudny zawód, zarówno pod względem samych studiów i wyboru takiej ścieżki życiowej, jak i później w praktyce. Zawód ten wymaga niesamowitej cierpliwości, wyrozumiałości, precyzji, umiejętności prowadzenia kontaktów społecznych, które pozwalają skutecznie wykonywać proces leczenia różnego rodzaju schorzeń.
Jaką ścieżkę rozwoju warto wybrać, jak zostać lekarzem stomatologiem lub ortodontą – czy jest to opłacalne?
Zawód lekarza obarczony jest także ogromną odpowiedzialnością oraz stresem, dlatego nie każdy będzie w stanie udźwignąć taki rodzaj napięcia. Popularną dziedziną w zawodzie lekarza jest specjalizacja stomatologiczna. Jest to dla wielu lekarzy pewny zawód, ponieważ ludzie mają problemy z zębami od zawsze, a dzisiejsze możliwości medycyny pozwalają walczyć z wieloma z nich. Lekarze stomatolodzy często prowadzą później własne gabinety, w których przyjmują pacjentów. Niestety program leczenia zębów w ramach funduszu zdrowia nie jest na szczególnie wysokim poziomie, dlatego też prywatne kliniki cieszą się ogromną popularnością wśród pacjentów. Z gałęzi stomatologii wykształciła się również grupa specjalistów zajmujących się ortodoncją. Ortodonta zajmuje się nieco innymi kwestiami niż stomatolog.
Czym różni się zawód dentysty od zawodu ortodonty – kiedy należy zgłosić się do takiego właśnie lekarza i czego możemy oczekiwać po wizycie?
Do dentysty udamy się kiedy bolą nas zęby, mamy problemy z ubytkami, plombami czy próchnicą. Natomiast specjalista zajmujący się ortodoncją w Ortodonta24 będzie dbał o to czy nasze zęby są proste, czy nie nachodzą na siebie, czy nasz zgryz jest prawidłowy lub nie mamy problemów ze szczęką. Jeśli więc chcemy w przyszłości zajmować się ortodoncją właśnie, pracować z ludźmi, pomagając im w leczeniu wad związanych ze zgryzem, wówczas konieczne jest pójście tak jak w innych przypadkach na medycynę. Ortodonta jest lekarzem, który ukończył medycynę ze specjalizacją, czyli dziedziną, w której chce pracować. Medycyna to dosyć trudne i wymagające studia. Wiedza zdobyta na tym kierunku jest dosyć rozległa, a uczenie się musi być regularne i intensywne. Dlatego też część osób czy to w trakcie studiów czy jeszcze przed wybraniem takiego kierunku w swoim życiu zmienia decyzje, wybierając zupełnie inną ścieżkę rozwoju i kariery. Natomiast jeśli jednak zdecydujemy się na to, by zostać lekarzem i w trakcie trwania naszych studiów wybierzemy specjalizację związaną właśnie z obszarem leczenia zębów i jamy ustnej, wówczas możemy zacząć budować naszą ścieżkę kariery właśnie w tym kierunku.
Gdzie i w jaki sposób pracuje ortodonta – jak może wyglądać tego rodzaju działalność w przyszłości?
Wiele osób pracuje na początku w różnego rodzaju klinikach, dużych ośrodkach zdrowia, gdzie przyjmowani są pacjenci. Natomiast z czasem coraz więcej lekarzy ortodoncji otwiera własne gabinety, inwestuje w sprzęt. Jest to pewnego rodzaju sposób na uniezależnienie i rozpoczęcie bardzo indywidualnej ścieżki życia zawodowego, gdzie wszystko co robimy zależy tylko i wyłącznie od nas. Może być to komfortowe, ponieważ sami ustalamy godziny swojej pracy, kiedy chcemy i możemy przyjmować pacjentów. Sami również ustalamy nasze dni urlopowe, a może być ich zdecydowanie więcej, niż w przypadku tradycyjnej umowy o pracę. Warto wspomnieć również o zarobkach, bowiem osoba prowadząca własny gabinet ortodoncji na wizytach pacjentów zarabia bardzo dobrze. Zarobki te okupione są oczywiście ogromnym nakładem pracy i wiedzy, który trzeba włożyć w to, by ukończyć studia medyczne z określonej specjalizacji. Dlatego chcąc zostać ortodontą w przyszłości na początku należy rozważyć wszystkie wady i zalety zawodu i zastanowić się czy tego rodzaju zajęcie mogłoby być dla nas satysfakcjonujące.