Mycie elewacji jaka myjka?

Mycie elewacji jaka myjka?

Ładne, czyste ściany domu to coś, czym pragniemy cieszyć się zawsze. Niestety, pod wpływem wielu różnych czynników, na elewacji zaczyna pojawiać się brud. Pozbycie się go wiąże się z przeprowadzeniem czynności czyszczących, które najłatwiej będzie wykonać przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Mycie elewacji jaka myjka? Sprawdź, jaką myjkę należy wybrać do wyczyszczenia elewacji. 

Środki czyszczące

czyszczenie-wykładziny-pcv-w-KrakowieZanim zabierzesz się za wybieranie odpowiedniej myjki zastanów się jakich środków czyszczących będziesz potrzebować. Nie ma bowiem jednego preparatu, który będzie w stanie poradzić sobie ze wszystkimi zabrudzeniami. Jeżeli chcesz samodzielnie wyczyścić swoją elewację i zamierzasz osobiście kupić produkty do czyszczenia, to najpierw musisz zapoznać się z rodzajami zabrudzeń na ścianach Twojego domu. Inaczej należy podchodzić do czyszczenia zwykłego brudu i kurzu, a inaczej do usuwania pleśni, grzybów czy porostów. Elewację czyści się zazwyczaj raz na kilka lat, dlatego dobre przygotowanie będzie stanowiło podstawę do tego, abyś nie musiał powtarzać wykonywanych czynności dużo szybciej. Jeżeli nie potrafisz samodzielnie ocenić rodzaju zabrudzeń, to skorzystaj z pomocy profesjonalisty, który dokona ich identyfikacji i pomoże w wyborze najlepszej metody czyszczenia. Musisz wiedzieć, że nie wszystkie tynki nadają się do mycia – dlatego najpierw dokładnie zapoznaj się z wytycznymi dla swoich ścian. Wybór metody czyszczenia elewacji uzależniony jest w głównej mierze od rodzaju zabrudzeń oraz od rodzaju materiału, z jakiego została wykonana elewacja. Pamiętaj, że zabierając się za czyszczenie ścian swojego budynku musisz wybrać odpowiednią porę, ponieważ niekorzystne warunki atmosferyczne mogą utrudnić, a nawet zniszczyć, Twoją pracę.

Samodzielne czyszczenie elewacji

Nie ma określonych terminów, kiedy najlepiej myć elewację – należy pamiętać jedynie o tym, aby robić to podczas sprzyjających warunków atmosferycznych. Fachowcy polecają czyścić elewację raz w roku. Regularne zabiegi sprawiają, że powierzchnia pozostaje w dobrym stanie, jednak kiedy budynek znajduje się w miejscu, gdzie nie mają na niego wpływu silne czynniki brudzące, to czyszczenie można wykonywać nieco rzadziej. Jeżeli nie chcesz każdorazowo wynajmować profesjonalnej ekipy, to możesz samodzielnie podjąć się czyszczenia ścian. Jeśli będziesz to robić systematycznie, to zaoszczędzisz pieniądze i sprawisz, że Twój dom będzie dobrze się prezentował. Jeżeli ściany Twojego domu pokryte są tynkiem mineralnym, to mycie ich kilka razy w roku może okazać się najlepszym rozwiązaniem, dzięki któremu uchronisz się przed glonami i nieestetycznym nalotem. Kompleksowe mycie elewacji pozwoli na przywrócenie jej estetycznego wyglądu, jednak kiedy mamy do czynienia z niewielkimi zabrudzeniami, to możemy wykonać czyszczenie samodzielnie. Wystarczy nam do tego woda, szczotka i odrobina jakiegoś detergentu, a jeśli posiadamy myjkę ciśnieniową, również możemy użyć jej do pozbycia się zabrudzeń z naszej elewacji. Silne ciśnienie, które wytwarza ten sprzęt, pozwoli usunąć brud nawet z trudno dostępnych miejsc, jednak należy wiedzieć jaką myjką się posługiwać – tak, aby nie narobić niepotrzebnych szkód.

Zobacz ofertę:

Czyszczenie elewacji przy użyciu myjki

Do wyczyszczenia otynkowanych ścian najlepiej i najłatwiej jest użyć wody pod ciśnieniem, w tym celu wystarczy użycie zwykłej myjki ciśnieniowej. Jeżeli chcesz wyczyścić swoją elewację to wystarczy, że wymieszasz wodę z odrobiną płynu do naczyń, lub specjalnego środka, i potraktujesz swoje ściany rozproszonym strumieniem wody. Do czyszczenia elewacji pokrytej tynkiem można wykorzystać roztwór o temperaturze nieprzekraczającej 60°C, a ciśnienie wytwarzane przez myjkę nie może przekraczać 120 barów. Ciśnienie o takiej mocy jest wystarczająco wysokie, aby mogło pomóc w pozbyciu się zabrudzeń, a jednocześnie na tyle niskie, że nie zniszczy Twojej elewacji. Bardzo ważne jest także to, w jakiej odległości dysza będzie znajdowała się od powierzchni ściany. Czyszczenie tynków rozpoczynamy od górnej partii ścian, a następnie stopniowo zmierzamy ku dołowi – ponieważ prace należy wykonywać tak, aby zabrudzenia nie spływały po uprzednio wyczyszczonych fragmentach elewacji. Kilkakrotnie polewamy strumieniem wody poszczególne partie ścian, wykonując przy tym okrężne ruchy – przy czym należy dokładniej wyczyścić miejsca, które są bardziej zabrudzone. Można też najpierw użyć samej wody, aby opłukać elewację, a następnie wyczyścić ją wodą z dodatkiem środków spieniających. Myjka ciśnieniowa sprawdzi się świetnie, kiedy ze ścian trzeba usunąć nagromadzony kurz i pył, jednak nie należy jej stosować, kiedy na powierzchni tynku widać pęknięcia. Wówczas woda przedostanie się do muru, co może mieć poważne konsekwencje. Myjka pozwala na dość dokładne umycie powierzchni ścian, jednak bywają takie zabrudzenia, z którymi nie jest w stanie sobie poradzić. Wówczas należy je usunąć poprzez ręczne szorowanie – do mycia użyjmy wtedy twardej, szerokiej szczotki zanurzonej w wodzie z odpowiednim środkiem czyszczącym.