Pianka neoprenowa – jak prać?

Pianka neoprenowa - jak prać?

Choć pianki neoprenowej używamy w wodzie, nie oznacza to, że trzeba jej prać. Przeciwnie, po każdym użyciu należy ją przepłukać, a po zakończeniu sezonu – dokładnie wyprać. Pianka neoprenowa – jak prać?

Czy piankę neoprenową trzeba czyścić?

Pianka neoprenowa - jak prać?Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że piankę neoprenową do pływania trzeba prać – i to właściwie najlepiej po każdym użyciu. Choć wydawać by się mogło, że nie ma takiej potrzeby, wszak pływamy w wodzie, to okazuje się że nie czyszczony kombinezon bardzo szybko się niszczy. Dzieje się tak dlatego, że woda w której pływamy nigdy nie jest idealnie czysta. Jeśli jest to zbiornik naturalny, woda może być słodka lub słona. W słodkiej wodzie unosi się mnóstwo mikroorganizmów oraz niesionego prądami pyłu przypominającego muł – wszystko to osiada na piance. W wodzie słonej żyje mniej mikroorganizmów, lecz mimo to sytuacja wcale nie okazuje się korzystniejsza dla naszego stroju. Dzieje się tak dlatego, że sól zawarta w wodzie może zniszczyć nawet najlepszej jakości sprzęt. Oznacza to, że warto prać także pianki neoprenowe do surfowania. Do tego dochodzi oczywiście również czynnik ludzki. Nasze ciało w czasie wysiłku fizycznego często intensywnie się poci, a pot osiada na piance, z czasem może więc ją niszczyć. Nawet dziecięce pianki neoprenowe wymagają czyszczenia. Dzieci co prawda mniej się pocą, ale ich skóra jest delikatna i bardzo wrażliwa na podrażnienia, dlatego dziecko każdorazowo powinno zakładać czystą piankę.

Jak dbać o piankę w czasie sezonu?

Wszystko to sprawia, że o piankę trzeba dbać również w trakcie trwania sezonu. Za każdym razem gdy wyjdziemy z wody i rozbierzemy się z pianki neoprenowej należy ją odświeżyć – nie ma znaczenia czy jest to pianka neoprenowa dla dzieci czy dla dorosłych.

Płukanie

Podstawową metodą pielęgnacji stroju do surfowania czy pływania jest dokładne opłukanie całej powierzchni po każdym użyciu. Bez względu na to czy jest to pianka neoprenowa męska, damska czy dziecięca, nie należy rezygnować z tego kroku. Do płukania należy używać czystej wody. Oznacza to, że nie będą potrzebne nam żadne detergenty. Optymalnie będzie, jeśli woda będzie chłodna. Co prawda ciepła woda szybciej rozpuści sól, pot i sebum osadzające się na powierzchni stroju, ale może także niekorzystnie wpływać na właściwości pianki. Codziennie spłukiwanie kombinezonu ciepłą wodą nie jest więc dobrym pomysłem.

Usuwanie plam

To niezwykle ważne, żeby pamiętać, że wszelkie poważne zabrudzenia należy usuwać na bieżąco. Im dłużej będą czekały na spranie, tym trudniej będzie je wywabić. Kiedy plama jest świeża, wystarczy użyć łagodnego detergentu. Pamiętajmy, by nie pocierać intensywnie ani nie szorować powierzchni kombinezonu – możemy go w ten sposób nieopatrznie uszkodzić. Jeśli plama jest wyjątkowo uciążliwa, zamiast tarcia i silnych detergentów należy raczej zakupić specjalną piankę do czyszczenia neoprenu. Taka pianka usuwa zabrudzenia, a jednocześnie pielęgnuje powłokę, przede wszystkim nie niszcząc jej i nie odbierając jej właściwości.

Jak wyprać piankę po sezonie?

O ile płukanie stroju w trakcie sezonu wystarczy, to przed odłożeniem go do szafy musimy starannie go wybrać. Bez w głodu na to, czy są to męskie pianki neoprenowe czy damskie lub dziecięce, potrzebują starannego prania.

Unikamy pralki

Pierwszą rzeczą, o jakiej musimy pamiętać, to że kombinezonu wykonanego z pianki neoprenowej nie można prać w pralce. Każde, najmniejsze nawet wirowanie, może uszkodzić strój i sprawić, że materiał straci swoje charakterystyczne właściwości, które chronią nasz organizm przed wychłodzeniem.

Miska lub wanna

Zdecydowanie lepiej będzie wyprać piankę w wannie lub dużej misce, ewentualnie w brodziku prysznica. Optymalnie będzie, jeśli strój będzie można rozłożyć na płasko. Na pewno należy unikać długotrwałego zaginania stroju.

Delikatne detergenty

Żeby sprać z pianki wszystko co osadziło się na piance w trakcie całego sezonu nie wystarczy sama woda. Niestety nie możemy używać też silnych detergentów – mogłyby one uszkodzić materiał. Musimy prac więc piankę w łagodnych środkach myjących, lub takich przeznaczonych specjalnie do pianek neoprenowych.

Unikamy wysokich temperatur

Pianka neoprenowa to materiał, który chroni nasze ciało przed wychłodzeniem, ale niestety nie radzi sobie zbyt dobrze w wysokich temperaturach. Oznacza to, że również pranie po sezonie odbywać się powinno w chłodnej wodzie. Na pewno temperatura wody nie powinna być wyższa niż temperatura naszego ciała. Warto dodać, że oznacza to również, że pianki pod żadnym pozorem nie należy prasować. Tak wysoka temperatura jaką wytwarza żelazko bez wątpienia unicestwiłaby nasz kombinezon.

Czy warto skorzystać z pomocy?

Jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy damy radę samodzielnie wyprać strój z pianki neoprenowej warto rozważyć powierzenie jej specjaliście. Tego typu specjalistyczne kombinezony są dosyć drogie, dlatego nie warto ryzykować ich zniszczenia. W wielu miejscach prowadzących sprzedaż pianek oferowane jest także ich odświeżanie. O taką usługę możemy zapytać także w lokalnej pralni – warto jednak zaznaczyć, że im większa pralnia, tym bardziej prawdopodobne, że ma w ofercie pranie pianki neoprenowej.