Pomysł na biznes – wynajem busów

Pomysł na biznes - wynajem busów

Pomysł na biznes – wynajem busów. Kto z nas nie marzył o tym, żeby stworzyć dobrze prosperujący, dochodowy interes? Podstawą osiągnięcia sukcesu w biznesie jest ciężka praca. To oczywiste. Jednak równie ważne jest znalezienie odpowiedniego pomysłu. Należy wiedzieć co sprzedać lub jakie usługi świadczyć, aby dobrze zarobić. Ciekawą propozycją dla osób szukających nowej idei na własny biznes, jest założenie firmy wynajmującej busy. Jak wystartować z tym interesem? O czym należy pamiętać podczas prowadzenia firmy? Jakich kosztów i przychodów możemy się spodziewać?

Zakładanie firmy

Jeśli chcemy, aby nasza firma zajmowała się wynajmowaniem busów – najlepszym pomysłem będzie założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jesteśmy wtedy w pełni niezależni oraz odpowiadamy za wszystko własnym majątkiem. Jedyne opłaty, które musimy ponieść, to składka na ZUS oraz podatek dochodowy. Innym rozwiązaniem będzie założenie spółki Z.O.O. W tym wypadku tracimy pełną niezależność, lecz nasz majątek jest bardziej bezpieczny. Decydując się na wynajem busów, musimy oczywiście ponieść koszty polisy ubezpieczeniowej. O tym w dalszej części artykułu.

Analiza rynku

Zanim zainwestujemy pierwsze pieniądze w nasz nowy biznes, należy przeprowadzić staranną analizę rynku. Trzeba wiedzieć, czy wynajem busów w naszej okolicy ma sens. Przede wszystkim musimy zorientować się, czy w naszym regionie istnieje zapotrzebowanie na takie usługi. Przed założeniem firmy warto odbyć kilka rozmów z kierowcami i właścicielami firm transportowych. Już wtedy możemy zdobyć pierwszych potencjalnych klientów. Analiza rynku to także rozglądanie się za konkurencją. Jeżeli w naszej okolicy działa już kilka takich firm i konkurują one ze sobą tylko ceną – nie warto tracić czas na ten interes. To tylko niepotrzebne nerwy, bo pieniędzy z tego i tak nie będzie. Z kolei, jeżeli rynek nie jest jeszcze bardzo nasycony- przyjrzyjmy się ofertą konkurencyjnych przedsiębiorstw. Skopiujmy ich największe atuty i korygujemy niedoskonałości. Po co uczyć się na własnych błędach skoro można na cudzych.

Na czym polega działalność takiej firmy?

Jak sama nazwa wskazuje, firma będzie zajmowała się wynajmowaniem busów. Może on działać na zasadzie regularnego obsługiwania jakiegoś połączenia (na przykład dowóz pracowników sezonowych do firmy). Wówczas dobrze jest mieć w ofercie wynajem busów z kierowcą. Dotyczy to także różnego typu imprez okolicznościowych, takich jak wesela, pogrzeby, urodziny i inne. Jeszcze inna oferta to po prostu tradycyjny wynajem busów, na podobnej zasadzie, jak ma to miejsce w przypadku samochodów. Nie warto zamykać się na żaden z tych typów. To w dużej mierze od usytuowania danego miasta zależy, jaki rodzaj wynajmu będzie przeważał. 

Koszty prowadzenia firmy

Prowadzenie firmy zajmującej się wynajmowaniem busów wymaga dużego kapitału na start. Towarem, dzięki któremu będziemy czerpali dochód, są busy. Należy więc się w nie wyposażyć. W tym celu konieczne może być nawet zaciągnięcie kredytu. Nasz początkowy kapitał musi wynosić od kilku tysięcy do kilku milionów. Wszystko zależy od tego, jak szybko chcemy osiągnąć zyski oraz w na jaką skalę zamierzamy działać. Jeżeli nie stać nas na zakup pierwszych samochodów, będziemy zmuszeni skorzystać z leasingu. Należy pamiętać, żeby przed rozpoczęciem działalności pozyskać jak najwięcej klientów oraz określić nasze możliwości zarobkowania. W przeciwnym razie możemy pozostać bez pieniędzy, a nawet popaść w długi.

Dobra reklama

W dzisiejszych czasach dobre dotarcie do klienta to podstawa. Warto więc zainwestować trochę pieniędzy w reklamę. Założenie własnej strony internetowej oraz prowadzenie Facebooka to dzisiaj standard. Jeżeli nie nadążamy za aktualnie panującymi trendami – możemy zatrudnić osobę, która będzie prowadziła nasze social-media. Dobrze też zainwestować w dobrego grafika, który zaprojektuje nasze logo i banery reklamowe oraz copywritera, który ułoży za nas tekst na stronę internetową. 

Polisy ubezpieczeniowe

W Polsce, tak jak w większości krajów świata, nie można prowadzić działalności gospodarczej polegającej na wynajmie busów, bez posiadania niektórych podstawowych polis ubezpieczeniowych, wymaganych przez branżę, w której chce się działać. Dlatego konieczne jest stworzenie budżetu na pokrycie kosztów polis ubezpieczeniowych. Dobrym pomysłem jest także skonsultowanie się z brokerem ubezpieczeniowym, który pomoże nam w  wyborze najlepszych i najbardziej odpowiednich polis ubezpieczeniowych dla naszej firmy oferującej wynajem busów. Niezbędne są polisy OC dla pojazdów, ale także polisy AC i NNW skalkulowane dla tej konkretnej branży.

Zarobki

Nie da się wskazać konkretnych zarobków w tej branży. Wszystko zależy od konkretnej firmy. Jeżeli posiadamy pięć busów i mamy podpisane stałe, dobrze wynegocjowane umowy z klientami – możemy zarobić bardzo dobre pieniądze. Równie dobrze może okazać się, że nikt nie będzie chciał skorzystać z naszych usług- wtedy nie zarobimy nic. Podstawa to dobra analiza rynku, skuteczny marketing i pozyskanie klienta. Następnie należy oszacować koszty prowadzenia działalności oraz realne przychody. Kiedy będziemy mieli już przed sobą kosztorys, sami zdecydujemy, czy warto inwestować w ten biznes.