Testy do autoklawu – którą klasę wybrać?

Testy do autoklawu – którą klasę wybrać?

Testy do autoklawu – którą klasę wybrać? Autoklaw to urządzenie, które stanowi absolutną podstawę, jeśli chodzi o wyposażenie zarówno gabinetu podologicznego, jak i medycznego, zabiegowego czy weterynaryjnego. Służy on do przeprowadzania procesu dezynfekcji i sterylizacji narzędzi i akcesoriów, używanych w bezpośrednim kontakcie z pacjentem. Większość medycznych, weterynaryjnych oraz podologicznych narzędzi musi być każdorazowo po użyciu poddawana owemu procesowi w celu zachowania maksymalnego poziomu ich bezpieczeństwa. 

Autoklaw pozwala na pozbycie się wszelkiego rodzaju form niepożądanych drobnoustrojów, również w formie przetrwalnikowej. Akcesoriami, które umożliwiają prawidłową pracę z autoklawem, są przede wszystkim sterylne woreczki lub rękawy oraz testy. 

Testy do autoklawu – co warto wiedzieć?

Testy do autoklawu to testy kontroli chemicznej, które pozwalają na przeprowadzenie procesu sterylizacji, ale także sprawdzenie jego prawidłowości i skuteczności. Każdy z testów posiada wybrane substancje chemiczne, na których oparte jest jego działanie. Substancje te reagują bowiem na poszczególne parametry urządzenia, zmieniając barwę. W ten sposób osoba przeprowadzająca test i proces sterylizacji może mieć pewność, że zostały one wykonane w sposób prawidłowy i skuteczny. Największym atutem testów do autoklawu jest czas ich działania. Wyniki dotyczące procesu sterylizacji otrzymuje się bowiem bezpośrednio po jego zakończeniu. Wystarczy jedynie spojrzeć na kolor testu, aby wiedzieć, czy przebiegł on prawidłowo, czy też nie. 

Polecamy zajrzeć :

 

Klasyfikacja testów do autoklawu

Na rynku dostępne są testy do autoklawów klasyfikowane w kategoriach od 1 do 6. Każda z klas testów opisana jest w normie PN EN ISO 11140. Nie ma więc mowy o nieodpowiednich testach czy takich, których należy unikać ze względu na ich nieodpowiednie lub nieprawidłowe działanie. Szeroki zakres klas testów powstał wyłącznie w celu zaspokojenia potrzeb i wymagań różnego typu użytkowników autoklawów. 

Każda z klas, a więc i wskaźników testu ma na celu dostarczenie informacji na temat prawidłowości przebiegu procesu, Niektóre z nich odznaczają się jednak większą wrażliwością na wybrane parametry bądź ich grupy. Wszystkie testy podzielić można na dwie podstawowe kategorie, jakimi są:

  • testy chemiczne wielu zmiennych, które wkłada się do wnętrza pakietów,
  • testy chemiczne procesu, umieszczane na pakietach. 

Klasy testów do autoklawu

Pierwsza klasa testów do autoklawu to te służące do określenia, czy dany pakiet został poddany działaniu wybranego czynnika w trakcie procesu sterylizacji. Tej klasy testy informują jednak wyłącznie o tym, czy na pakiet oddziaływała temperatura bądź ciśnienie, nie przekazując danych na temat długości trwania danej ekspozycji. Druga klasa testów to wskaźniki, dzięki którym możliwe jest określenie procedur badawczych, przede wszystkim szybkości i stopnia równomierności rozchodzenia się pary wodnej w trakcie procesu sterylizacji. 

Testy do autoklawu – którą klasę wybrać?
Testy do autoklawu – którą klasę wybrać?

Kolejna, trzecia klasa testów, to tak zwane testy jednej zmiennej. Oznacza to, że reagują one wyłącznie na jeden czynnik, na przykład zbyt wysokie ciśnienie lub zbyt niską temperaturę w urządzeniu. Tej klasy testy pokazują ewentualne odchylenia od ustalonej normy, które mogą powodować nieprawidłowości w przeprowadzonym procesie. Klasa czwarta to praktyczne, wieloparametrowe testy. Informują one przynajmniej o dwóch różnych czynnikach oddziałujących na sterylizowane narzędzia. Najczęściej wskazują one zmiany dotyczące temperatury oraz ciśnienia. 

Przed ostatnią klasą testów jest klasa piąta, w której znajdują się zintegrowane testy, wskazujące wszystkie najważniejsze czynniki oraz ich wartości krytyczne. Testy te dają użytkownikowi stuprocentową pewność co do poprawności i skuteczności przeprowadzonego procesu sterylizacji. Ostatnia klasa – szósta – to testy reagujące na wszystkie zmienne, które występują w autoklawie w końcowej fazie procesu sterylizacji. 

Testy do autoklawu – najlepszy wybór

Testy klasy piątej i szóstej to najczęściej wybierane przez lekarzy, podologów czy weterynarzy pakiety. Dają one stuprocentową pewność co do prawidłowości i skuteczności procesu sterylizacji, dzięki czemu mogą być stosowane do efektywnej kontroli zarówno wsadów, jak i pakietów. 

Najlepszym wyborem w większości przypadków są testy z klasy szóstej, dobrze sprawdzają się także wskaźniki z klasy piątej, a w przypadku szybkiej kontroli – testy z klasy czwartej. Warto jednak sprawdzić najważniejsze atuty i parametry każdej z klas, aby jak najlepiej dopasować swój wybór do własnych potrzeb i oczekiwań. Nawet testy klasy pierwszej mogą bowiem świetnie sprawdzać się w przypadku konieczności wykonania szybkiej, organoleptycznej kontroli pakietów.