Co należy wiedzieć o piaskowaniu? Kiedy zachodzi konieczność czyszczenia jakiejś powierzchni, wówczas z pewnością nie napawa nas to entuzjazmem. Tym bardziej, jeśli jesteśmy zmuszeni do korzystania ze ścierki, gąbki, szczotki, angażując przy tym własne kończyny. Niezależnie od tego, ciekawym rozwiązaniem może okazać się piaskowanie, które skutecznie usuwa najtrudniejsze zabrudzenia. Czym dokładnie jest piaskowanie. Jakie zalety i wady piaskowania możemy wyróżnić? Co jest lepszym rozwiązaniem, piaskowanie na sucho czy na mokro? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Czym jest piaskowanie?
Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, czym jest piaskowanie drewna. Okazuje się, że jest to jedna z popularniejszych metod, dzięki której możliwe jest czyszczenie poszczególnych powierzchni. Jest to pewien technologiczny proces, który wykorzystuje tzw. ścierniwo. Jest ono wyrzucane z urządzenia dzięki sprężonemu powietrzu lub cieczy. Aby możliwe było skorzystanie z tej metody, nie obędzie się bez specjalnego sprzętu, który nazywany jest piaskarką. Co zatem jest wcześniej wspomnianym ścierniwem? Może to być chociażby pasek kwarcowy, szklarski, elektrokorund, stalowy śrut, szklane kulki, garnet, a nawet skorupy orzechów. Piaskowanie drewna to gwarancja zarówno czystości, jak i równości. Warto wiedzieć, że cały ten proces możemy podzielić na trzy części. W pierwszej usuwane są stare powłoki, a także wszelkie zanieczyszczenia. W drugim ujednolica się powierzchnie, natomiast w ostatnim etapie nadaje się chropowatość. Po piaskowaniu drewna możliwe jest chociażby jego malowanie.
Jakie zalety piaskowania możemy wyróżnić?
Przede wszystkim piaskowanie to proces, który wykorzystywany jest w wielu gałęziach przemysłu. Piaskowanie drewna gwarantuje doskonałe wygładzenie powierzchni, a także jej oczyszczenie. Efekt końcowy jest często zapierający dech w piersiach. Widzimy powierzchnię, która wygląda, jakby była po szlifowaniu, a nawet jeszcze lepszą, ze względu na to, że jest zdecydowanie gładsza. W porównaniu do innych metod, piaskowanie umożliwia dotarcie nawet do najciężej dostępnych zakamarków, z czym szlifierka z pewnością by sobie nie poradziła. Piaskowanie umożliwia również czyszczenie konstrukcji stalowych i metalowych, a nawet kostki brukowej, spomiędzy której wystaje trawa lub inna roślinność. Piaskowanie drewna niezwykle skutecznie pozbędzie się wszelkich warstw farb lub innych powłok. Zastosowanie tej metody jest bardzo szerokie nie tylko w przypadku drewna, ale także wielu innych powierzchni, jak chociażby stal, kamień, beton.
Wady piaskowania
Niestety żadne rozwiązanie nie jest idealne, tak jest również i w tym przypadku. Przede wszystkim decydując się na piaskowanie drewna musimy odpowiednio się zabezpieczyć. Nie trzeba być specjalistą, aby stwierdzić, że nasze drogi oddechowe narażone są na niektóre poważne choroby. Do najniebezpieczniejszych ścierniw zaliczyć możemy piasek. Kiedy zderzymy się z powierzchnią, wówczas powstaje tzw. krystaliczny pył krzemionkowy. Ten niestety może dostać się do płuc, co w konsekwencji może spowodować poważniejsze choroby. Na szczęście możemy się przed tym odpowiednio zabezpieczyć, zaopatrując się w odpowiednie elementy stroju ochronnego. Kolejną wadą dla użytkowników może być również powstawanie pyłów, przez co widoczny jest bałagan. Jak wiadomo istnieją niektóre metody, dzięki którym możliwe jest wyczyszczenie danej powierzchni bez wydzielania jakichkolwiek zanieczyszczeń. Z pewnością takiego efektu nie osiągniemy korzystając z piaskowania drewna. Pomimo wszystko w wielu przypadkach piaskowanie jest metodą niezastąpioną.
Piaskowanie na sucho czy na mokro?
Aby możliwe było dokonanie piaskowania na sucho, należy dobrać odpowiednią powierzchnię ścierniwa, a także sprężone powietrze. W tym celu niezbędny okaże się pistolet wraz z kompresorem. Pistolet wyrzuca powietrze razem z materiałem ściernym, natomiast kompresor ma za zadanie zasilenie pistoletu. Tego typu sprzęt do użytku domowego jesteśmy w stanie skompletować nawet za kilkaset złotych. Jeśli chodzi o piaskowanie na mokro, polega ono na tym, że wyrzucana jest z urządzenia ciecz razem ze ścierniwem. Pamiętajmy jednak o tym, że metoda ta jest zalecana tylko i wyłącznie w przypadku niektórych powierzchni.
Kilka informacji o materiałach ściernych
Każda osoba korzystająca z piaskowania powinna zdawać sobie sprawę z tego, że istotne są trzy różne kwestie. Pierwszą z nich jest rodzaj technologii piaskowania (na sucho bądź na mokro), drugą twardość materiałów w skali Mohsa, natomiast trzecią- granulacja. Do najtańszego ścierniwa zalicza się piasek kwarcowy, który uznawany jest równocześnie za najbardziej uniwersalny. Drugim rodzajem są szklane mikrokulki, jest to zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie. Jest to przede wszystkim czysty materiał, a dodatkowo nieszkodliwy dla zdrowia. Istnieje również szklany granulat, śrut plastikowy, żużel pomiedziowy, węglik krzemu elektrokorund, a także kilka innych, rzadziej stosowanych.