Co to jest rehabilitacja lecznicza?

Co to jest rehabilitacja lecznicza?

Co to jest rehabilitacja lecznicza? Rehabilitacja jest niezbędna w przypadku wielu różnego rodzaju schorzeń. Nie każdy jednak wie, że wyróżnia się rozmaite rodzaje rehabilitacji. Ponadto, warto mieć świadomość tego, w jakich warunkach odbywać się może rehabilitacja. Wiedza na temat rehabilitacji leczniczej może nam pomóc, bo dzięki niej łatwiej będzie nam podjąć pewne decyzje, gdy sami będziemy potrzebować pomocy. 

Rehabilitacja lecznicza – podstawowe informacje

Jak już zostało wspomniane powyżej, rehabilitacja okazuje się pomocna w przypadku różnego rodzaju schorzeń. Co jednak kryje się pod pojęciem rehabilitacji leczniczej? Otóż rehabilitacja lecznicza to nic innego jak postępowanie mające na celu usprawnienie chorego i poprawę jakości jego życia. Nie ulega wątpliwości, że dzięki rehabilitacji leczniczej można zwalczyć wiele poważnych problemów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że rehabilitacja ma nie tylko poprawić funkcjonowanie fizyczne, ale również funkcjonowanie psychiczne. Niestety, wiele osób jest przekonanych błędnie o tym, że rehabilitacja dotyczy tylko i wyłącznie układu ruchu. Należy mieć świadomość tego, iż rehabilitacja może odbywać się w naprawdę różnych warunkach.

Przede wszystkim można wyróżnić rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych. Można także skorzystać z rehabilitacji odbywającej się w warunkach domowych. Jest ona przeznaczona przede wszystkim dla osób, które z różnych względów nie mogą udać się do gabinetu fizjoterapii. Ponadto, warto byłoby mieć świadomość istnienia rehabilitacji szpitalnej. Rehabilitacja Szczecin http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/ w warunkach szpitalnych odbywa się najczęściej po różnego rodzaju zabiegach. Nie zawsze są to operacje. Bardzo często, rehabilitacja w warunkach szpitalnych ma miejsce po udarach. Nie sposób nie zauważyć, że rehabilitacja lecznicza może być zarówno prywatna jak i darmowa. Jeżeli jednak interesuje nas rehabilitacja na NFZ, musimy posiadać ubezpieczenie. Jeżeli nie jesteśmy ubezpieczeni, nie będziemy niestety mogli skorzystać z rehabilitacji w ramach NFZ. Warto mieć tego świadomość.

Rodzaje rehabilitacji leczniczej

Co to jest rehabilitacja lecznicza?
Co to jest rehabilitacja lecznicza?

Warto zaznaczyć, że istnieją różne rodzaje rehabilitacji leczniczej. Mowa tu między innymi o rehabilitacji ogólnoustrojowej. Taka forma rehabilitacji jest zazwyczaj potrzebna osobom po urazach. Jeżeli więc doszło do złamania nogi czy ręki, ta forma pomocy może przynieść ulgę. Fizjoterapia narządu ruchu może odbywać się również ze wskazań neurologicznych. Warto bowiem zaznaczyć, że różne schorzenia neurologiczne mogą ograniczać sprawność ruchową. Nie sposób zaprzeczyć także temu, iż wyróżnia się rehabilitację kardiologiczną.

Ta forma pomocy będzie idealna dla każdego, komu zależy na poprawie funkcjonowania po zabiegach kardiologicznych. Jeżeli więc przeszliśmy zawał lub wszczepienie zastawki, możemy zainteresować się tą formą rehabilitacji. Dzięki niej z całą pewnością uda nam się powrócić przynajmniej do częściowej sprawności. Całkowity powrót do sprawności sprzed zabiegu może nie być jednak możliwy. Rehabilitacja lecznicza może dotyczyć również osób z dysfunkcjami narządu wzroku. Mało co utrudnia funkcjonowanie tak mocno jak brak wzroku lub słaby wzrok. Nie da się nie zauważyć, że rehabilitacja lecznicza jest także dla osób cierpiących na zaburzenia psychiczne.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat rehabilitacji leczniczej?

Rehabilitacja24 to nie jedyna forma pomocy. Rehabilitacja lecznicza może bowiem polegać także na innych działaniach. Bardzo często wykonywane są ćwiczenia oddechowe z pacjentem. Dotyczy to osób borykających się ze schorzeniami układu oddechowego, a także osób po zawale. Nie ulega wątpliwości, że ważną rolę odgrywa również edukacja. Ma to ogromne znacznie w każdym rodzaju rehabilitacji. Chory musi wiedzieć jak ma postępować, aby schorzenie nie nawracało. Ponadto, powinien mieć on świadomość tego, co robić, aby sobie pomóc. Praca z rehabilitantem nie zawsze bowiem jest w pełni wystarczająca. Najprawdopodobniej chory będzie musiał ćwiczyć w domu. Dobry rehabilitant na pewno wyjaśni pacjentowi na czym dokładnie mają polegać ćwiczenia. Poinstruuje go również co należy robić, jeżeli jego stan się pogorszy.

Osoby, które chcą rozpocząć rehabilitację prywatnie, muszą przygotować się na niemałe koszty. Jest to szczególnie problematyczne, jeżeli jest nam potrzebna rehabilitacja kilka razy w tygodniu. Nie sposób nie zauważyć, że wybór rehabilitanta czy fizjoterapeuty powinien być starannie przemyślany. Dobrze byłoby porównać oferty przynajmniej kilku rehabilitantów. Wówczas zdecydowanie prościej będzie nam znaleźć ofertę atrakcyjną cenowo jak i jakościowo. Bardzo pomocne mogą okazać się również opinie innych na temat danego specjalisty. Oczywiście, im większa liczba pozytywnych opinii na temat danego specjalisty, tym większe szanse na to, że okaże się on pomocny. Nie sposób jednak nie zwrócić uwagi na to, iż każdy pacjent ma nieco inne oczekiwania. Nie należy spodziewać się poprawy już po pierwszym spotkaniu. Dla powodzenia rehabilitacji kluczowa jest systematyczność.