Jak wybrać dobrą firmę przewozową? Większość firm działa dziś na rynku przynajmniej krajowym, jak nie międzynarodowym. Tylko nieliczne działają na rynkach lokalnych, przez co ich działalność nie wymaga dostawy towarów do klienta. Natomiast w innych przypadkach taka dostawa jest wymagana. W niektórych przypadkach możemy wybrać firmę kurierską i nawiązać z nią współpracę, jednak jest to możliwe głównie w przypadku klientów detalicznych. Tymczasem w przypadku klientów korporacyjnych dobrze jest nawiązać stałą współpracę z firmą przewozową.
Dlaczego transport drogowy?
Transport drogowy wciąż wydaje się być najpopularniejszym sposobem dostawy towarów. Warto pamiętać, że transport kolejowy odszedł już nieco w niepamięć, głównie ze względów praktycznych, natomiast transport lotniczy wciąż jest poza zasięgiem, głównie pod względem finansowym, większości polskich firm. Firmy działające w pobliżu miast mających dostęp do morza mogą jeszcze postawić na transport morski, który oczywiście w takich miejscowościach nadal jest popularny.
Pamiętajmy jednak, że obecne rozwiązania na polskich drogach pozwalają w łatwy i szybki sposób dotrzeć do klienta. Sieć autostrad i dróg szybkiego ruchu znacznie ułatwia poruszanie się drogą lądową. Niemniej jednak zatrudnianie w firmie własnych przewoźników jest bardzo kosztowne. Wymaga bowiem zakupu specjalistycznych samochodów transportowych, a także rozliczania czasu pracy kierowców i wypłaty im, stosunkowo wysokich, wynagrodzeń. Dlatego też warto postawić na sprawdzoną firmę transportową i nawiązać z nią wieloletnią współpracę. Naszym jedynym kosztem będą faktury, które będzie trzeba opłacać w terminie. Przewoźnik zaś przejmuje na siebie odpowiedzialność za dokonanie dostawy na czas i w określone miejsce. Jest to duże odciążenie dla firmy, bo choć kontrahent będzie dochodził swoich praw do zakupionego towaru od nas, a nie od firmy transportowej, to my mamy prawo walczyć z przewoźnikiem w sądzie.
Najważniejsze ubezpieczenie
Wybierając firmę transportową warto zwrócić uwagę na to, czy posiada ona OCP przewoźnika https://artykuly24.wroclaw.pl/co-warto-wiedziec-o-oc-przewoznika/. OCP przewoźnika nie jest obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej, dlatego nigdy nie możemy z góry założyć, że dana firma je wykupiła. Nie jest to bowiem ubezpieczenie OC, z którym często OCP przewoźnika jest mylone.
Przed czym dokładnie chroni OCP przewoźnika? W rzeczywistości nie jest to bezpośrednia ochrona dla klienta (czyli dla nas), a właśnie dla firmy transportowej. Chodzi tutaj o to, że firma transportowa ubezpiecza się od niewykonania bądź nieodpowiedniego wykonania usługi, a także od straty w przewożonych towarach. Wszystko, co działa finalnie na naszą niekorzyść, zostaje ubezpieczone. OCP przewoźnika nie gwarantuje wypłat bezpośrednich dla nas, a właśnie dla przewoźnika, który z tych pieniędzy będzie mógł wypłacić nam odszkodowanie – które de facto my również często jesteśmy zmuszeni przekazać dalej, na rzecz kontrahenta, który nie otrzymał na czas zamówionych towarów.
OCP przewoźnika może wykupić w wielu firmach ubezpieczeniowych, dlatego nie należy ufać tym firmom, które twierdzą, że mają problem z jego zakupem. Jako potencjalny kontrahent mamy prawo do okazania polisy ubezpieczeniowej OCP przewoźnika na nasze żądanie. Jest to często praktyka firm, które chcą nawiązać współpracę z firmą transportową, zatem taka prośba nie powinna nikogo zadziwić.
Zobacz również:
- ubezpieczenie firm https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-firmy-i-dzialalnosci-gospodarczej/
- ubezpieczenie dla firm budowlanych https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-firmy-remontowo-budowlanej/
- ubezpieczenie licencji przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/
- ubezpieczenie samochodu ciężarowego https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-i-ac-samochodu-ciezarowego-i-dostawczego/
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Podczas dokonywania wyboru odnośnie firmy transportowej należy sprawdzić, jaką opinią cieszy się ona wśród innych firm. Dzisiejszy dostęp do takich informacji mamy przede wszystkim w Internecie. Cóż bowiem po tym, że firma posiada OCP przewoźnika, jeśli notorycznie będzie trzeba wdrażać procedurę skorzystania z ubezpieczenia? O wiele lepiej jest współpracować z firmami, które świadczą usługi wysokiej jakości, nawet jeśli oznacza to konieczność zapłaty większego wynagrodzenia.
Jest to kolejny czynnik, jaki należy wziąć pod uwagę, wybierając kontrahenta. Może się bowiem okazać, że w naszej okolicy firmy transportowe proponują usługi w szerokim zakresie cenowym. Które wybrać? Na ogół warto kierować się ceną średnią, gdyż tańsze wcale nie znaczy lepsze, natomiast najdroższe usługi zwykle przeznaczone są dla towarów wrażliwych, wymagających specjalnych warunków transportowania. Dobrze również zapytać, w jakim czasie od przyjęcia zlecenia, firma jest je w stanie zrealizować. Innymi słowy, jaki jest średni czas oczekiwania na realizację zlecenia. Wiadomym jest, że zlecenia realizowane natychmiastowo są dodatkowo płatne, dlatego nie oczekujmy od firmy transportowej, że zrealizuje nasze zamówienie w ciągu kilku godzin. Na ogół wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie trasy z około tygodniowym wyprzedzeniem.
Dobrze wybrać firmę, która przewiduje na przykład miesięczny okres rozliczeniowy. Przy dużej ilości pokonywanych tras fakturowanie każdej z osobna jest bardzo problematyczne z punktu widzenia zarówno księgowości, jak i konieczności dokonywania płatności za faktury. O wiele lepiej jest wystawić jedną fakturę zbiorczą i jednorazowo, na koniec miesiąca, opłacić ją.