Co to jest system RFID?

Co to jest system RFID?

Co to jest system RFID? Technologia RFID jest coraz częściej wykorzystywana w aplikacjach kontroli dostępu i gromadzenia danych. Każda technologia ma swoje wady i zalety, tak samo jak ta technologia. RFID (Radio Frequency Identification) to podkategoria technologii automatycznej identyfikacji i gromadzenia danych (AIDC). Technologia kodów kreskowych jest pierwszym wyborem do gromadzenia danych i jest jedną z najszybciej rozwijających się technologii.

Ma jednak pewne ograniczenia. Można je jednak łatwo przezwyciężyć dzięki technologii RFID. Technologia ta została po raz pierwszy wykorzystana przez siły alianckie do śledzenia samolotów wroga podczas II wojny światowej. Jest to wschodząca technologia, która musi jeszcze podbić rynek komercyjny, tak jak systemy kodów kreskowych.

Tagi RFID — cechy

Znacznik RFID, nazywany potocznie transponderem, pełni w systemie rolę zarówno nadajnika, jak i odbiornika. Trzy podstawowe elementy znacznika to antena, mikroprocesor (pamięć) i materiał opakowaniowy. Istnieją trzy zakładki. Tagi tylko do odczytu: w tagach tylko do odczytu informacje są zapisywane tylko raz podczas procesu produkcyjnego. Nigdy nie można zmienić informacji, takich jak numer seryjny na etykiecie tylko do odczytu. Etykieta do odczytu i zapisu: Etykieta do odczytu i zapisu zapisuje numer seryjny tylko podczas procesu produkcyjnego i nie można jej zmienić. Blok informacyjny może jednak zostać nadpisany przez użytkownika. Napisz raz, przeczytaj wiele: W przypadku tego znacznika numer seryjny jest zapisywany tylko raz i nie można go nadpisać. Można go jednak czytać wielokrotnie. Jest to urządzenie służące do wysyłania i odbierania informacji z tagów RFID. Zawiera czujniki zdolne do odczytywania tagów w środowisku. Infrastruktura wspierająca obejmuje odpowiednie oprogramowanie i sprzęt wymagany przez system RFID. Oprogramowanie zarządza interakcją między czytnikiem a tagiem. Tagi RFID są wytrzymałe i trwałe. Mogą pracować w ekstremalnych temperaturach i trudnych warunkach. Nawet w niesprzyjających warunkach system działa z ekstremalnie wysokimi prędkościami. Markery są dostępne w wielu kształtach, rozmiarach, typach i materiałach. Informacji zawartych na etykietach tylko do odczytu nie można zmieniać ani kopiować. Znaczniki do odczytu i zapisu mogą być używane wielokrotnie. Tagi RFID są zawsze doskonale odczytywane.

Interakcja systemu z tagami

Co to jest system RFID?
Co to jest system RFID?

System nie wymaga bezpośredniego fizycznego kontaktu taga z czytnikiem. Technologia częstotliwości radiowej (RF) jest wykorzystywana do komunikacji w systemach RFID. Wiele tagów może być odczytywanych jednocześnie. Jednorazowo można odczytać od 10 do 100 tagów. Odczyt jest automatyczny i nie wymaga pracy. Systemy RFID mogą identyfikować i śledzić unikalne przedmioty, w przeciwieństwie do systemów kodów kreskowych, które identyfikują tylko producenta i typ produktu. Tagi RFID mają większą pojemność niż jakikolwiek inny system automatycznej identyfikacji i śledzenia. Główną wadą jest wysoki koszt związany z tą technologią. Systemy RFID są droższe w porównaniu do innych systemów automatycznej identyfikacji. Koszt ten można dodatkowo zwiększyć, jeśli system zostanie opracowany dla określonej/niestandardowej aplikacji. Etykiety są większe i cięższe niż systemy kodów kreskowych. Podzespoły elektroniczne, takie jak anteny, pamięć i inne części tagów, powodują, że urządzenie jest nieporęczne. Chociaż tagi działają w trudnych warunkach, sygnał niektórych tagów może zostać zakłócony, gdy wejdą w bliski kontakt z metalami lub płynami. Odczytywanie takich tagów staje się trudne, a czasami odczyt danych jest błędny. Nie ma możliwości śledzenia uszkodzonych etykiet i wymiany ich na nienaruszone. Tagi, choć nie wymagają linii wzroku, można odczytać tylko w określonym zakresie. Technologia RFID ma wiele zalet i jest bardzo elastyczna. Jego zastosowania stale się zmieniają, podobnie jak standardy. Przewidując niewykorzystany potencjał systemów RFID na wczesnym etapie ich rozwoju, staje się obecnie liderem technologii automatycznej identyfikacji i gromadzenia danych.

Popularyzacja RFID

Chociaż technologia RFID jest używana od czasów II wojny światowej, zapotrzebowanie na sprzęt RFID szybko rośnie. Niezależnie od tego, czy wymagana jest zgodność z RFID, aplikacje korzystające obecnie z technologii kodów kreskowych są idealnymi kandydatami do aktualizacji do systemów wykorzystujących RFID lub połączenie tych dwóch. RFID oferuje wiele zalet w porównaniu z kodami kreskowymi, w szczególności fakt, że tagi RFID mogą przechowywać znacznie więcej danych produktu niż kody kreskowe. Ponadto etykiety RFID są mniej podatne na uszkodzenia, które mogą wystąpić w przypadku etykiet z kodami kreskowymi, takie jak rozdarcie lub rozmazanie. Od odległości odczytu po rodzaje dostępnych tagów, technologia RFID przeszła długą drogę od czasów II wojny światowej i ma przed sobą świetlaną przyszłość.