Drewniane więźby dachowe

Drewniane więźby dachowe

Gotowe drewniane więźby dachowe ułatwiają życie stolarzom i dekarzom przy budowie konstrukcji nośnej domu. System konstrukcji o podwyższonej wytrzymałości na blasze ocynkowanej z metalowymi zębami przeznaczony jest do szybkiego i wysokiej jakości montażu dachów spadzistych. Produkcja wiązarów dachowych i obliczanie obciążeń śniegiem i wiatrem w określonych obszarach budynku może prowadzić do bardzo niezawodnych produktów.

Uzasadnienie zastosowania drewnianej dekoracji dachu

Budowa dachu to jeden z najtrudniejszych etapów budowy domu, a jego szybkie i sprawne zbudowanie to bardzo trudne zadanie. A kiedy mówimy o malutkim domku, lepiej kupić gotowy system kratownicowy i uporać się z zagadką w kilka godzin. Prefabrykowane drewniane wiązary dachowe służą do budowy systemów dachów jednospadowych i dwuspadowych. Można je również wykorzystać do realizacji dowolnych innych skomplikowanych rozwiązań aż do całego poddasza.

Dzięki zastosowaniu wiązarów dachowych duże rozpiętości można przykrywać bez podparcia od dołu, co daje duże przestrzenie na każdą potrzebę i dowolną aranżację. Więźby dachowe są wykonane z suchego, heblowanego drewna i są suszone w pomieszczeniach i konserwowane, jeśli to konieczne. Wszystkie nasze budynki wykonane są z drewna impregnowanego, głównie iglastego.

Polecamy sprawdzić:

W budownictwie lepiej jest stosować drewniane więźby dachowe z równoległymi pasami. Pozwalają na prawidłowe rozłożenie obciążeń podczas układania stropów między kondygnacjami budynku. Zamówienia realizowane są przez wykwalifikowanych rzemieślników. Projektują je doświadczeni architekci i inżynierowie. W naszych obliczeniach wykorzystujemy sprzęt komputerowy i specjalistyczne oprogramowanie. I nie zapomnij: zdecyduj się na zakup drewnianych wiązarów od producenta, a nie zapłacisz prowizji za pośrednictwo.

Najpopularniejsza opcja – wiązanie dachu drewnianego

W niedalekiej przeszłości produkcja kratownic drewnianych odbywała się ręcznie bezpośrednio na placu budowy. Taki proces wymaga wiele wysiłku i czasu, a precyzja tych dość skomplikowanych struktur nie zawsze jest wystarczająca. Obecnie nasza firma oferuje produkcję prefabrykatów drewnianych o dowolnej złożoności. Produkcja odbywa się na urządzeniach ciśnieniowych, ściśle przestrzegając wymiarów pokazanych na rysunkach i bezpiecznie mocując wszystkie komponenty i części. Gotowe wiązary dachowe są transportowane na plac budowy, gdzie są montowane za pomocą dźwigów.

Drewno, stal czy żelbeton?

Więźby dachowe mogą być wykonane z drewna, stali lub żelbetu. Tradycyjne budynki są zwykle wykonane z suchego korka. Kratownice stalowe są często używane do renowacji domów. Dopóki drewna jest pod dostatkiem i po przystępnej cenie, będzie ono bezpieczne w produkcji więźb dachowych. Strugarka czterostronna wygładza powierzchnię elementu, co zwiększa odporność ogniową. Drewno klejone służy do budowy elementów architektonicznych o nietypowych kształtach (łukowe, trapezowe). Najczęściej stosowanym materiałem produkcyjnym jest świerk pospolity lub świerk skandynawski. Tradycyjne drewno przewyższa inne trwałość, łatwość użytkowania. Ma niską wilgotność i dlatego jest odporny na ewentualne odkształcenia.

Stal dachowa

Drewniane więźby dachowe
Drewniane więźby dachowe

Czy istnieją inne materiały, które można wykorzystać do wykonania konstrukcji nośnej dachu? Tak, stal. Kratownice stalowe stosowane są głównie w budynkach, których ściany posiadają również konstrukcje szkieletowe ze stali. Konstrukcje stalowe są również często wykorzystywane przy remontach domów, zwłaszcza gdy chcemy wykonać dach spadzisty z dachu płaskiego.

Stalowe wiązary dachowe stosowane są w budynkach o większych powierzchniach dachowych przy budowie obiektów przemysłowych. Elementy stalowe są szybko montowane za pomocą urządzeń spawalniczych i połączeń śrubowych, co daje dość lekką i bardzo niezawodną konstrukcję, która może rozwiązać wszelkie problemy techniczne.

Do montażu wiązarów dachowych należy stosować stal walcowaną (narożniki, rowki, trójniki, dwuteowniki, rury o przekroju prostokątnym lub kwadratowym itp.) zgodnie z zadaniami i obliczeniami projektanta. Gdy stosuje się konstrukcje metalowe, pokryciem dachowym jest zwykle blacha, ale stosuje się również inne materiały, na których wybór wpływa szereg czynników. ważny! Więźby dachowe są droższe niż więźby drewniane, więc generalnie są nieopłacalne.

Żelbetowe belki dachowe

Więźby dachowe z betonu zbrojonego są bardzo szczególne i są stosowane tam, gdzie obciążenia dachu są duże lub gdy konieczne jest bezpieczne pokrycie dużych rozpiętości. Choć żelbetowe więźby dachowe są bardzo niezawodne i trwałe, ich zastosowanie jest ograniczone ze względu na ich stosunkowo dużą wagę i związane z tym trudności montażowe. Zazwyczaj materiał ten służy do budowy konstrukcji na dużych powierzchniach jednopiętrowych budynków w trudnych warunkach klimatycznych. Kratownice żelbetowe produkowane są wyłącznie w zakładach produkcyjnych, ponieważ stawiane są bardzo surowe wymagania jakości wykonania. Następnie są one wysyłane na miejsce montażu specjalnymi pojazdami i montowane za pomocą sprzętu dźwigowego.