Wiązary dachowe – jakie drewno?

Wiązary dachowe - jakie drewno?

Wiązary dachowe – jakie drewno? Wiązary dachowe na dzień dzisiejszy maja bardzo szerokie zastosowanie. Ich wybór może okazać się jednak dość problematyczny ze względu na zróżnicowane gatunki drewna. Nie zmienia to jednak faktu, że powinniśmy zwrócić uwagę na kilka detali, które faktycznie mogą mieć znaczenie. Co to są wiązary? Jaki rodzaj drewna w sposób szczególny zalecany jest w przypadku wiązarów? 

Czy suchość drewna może mieć znaczenie? Jak powinna przebiegać impregnacja wiązar? Czym są więźby prefabrykowane? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Co to są wiązary?

Nie trzeba być specjalistą w zakresie budownictwa, aby móc stwierdzić, że dach to prawdopodobnie jedna z najbardziej podstawowych części każdego budynku. Pomimo tego, że widoczna jest jedynie niewielka część, to jednak powinniśmy pamiętać o tym, że ta skomplikowana konstrukcja składa się z wielu elementów. Jednym z nich są chociażby wiązary dachowe, które uznawane są za jedną z najlepszych alternatyw, jeśli chodzi o tradycyjną więźbę. Jeśli chcielibyśmy spełnić wszystkie podstawowe zadania, to muszą one być wykonane z odpowiedniego drewna. Wiązary dachowe są zatem ponadprzeciętnie wytrzymałymi, prefabrykowanymi elementami, które to tworzą innowacyjną konstrukcję dachową. Elementy te wyróżniają się optymalnymi parametrami, które to są łączone ze sobą za pośrednictwem płytek wielokolcowych. Ma to bezpośredni wpływ na trwałość i wytrzymałość całości. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że wiązary są lekkie i uznawane za uniwersalne. To wszystko sprawia, że za ich pośrednictwem możliwe jest zrealizowanie wielu projektów. 

Jaki rodzaj drewna w sposób szczególny zalecany jest w przypadku wiązarów?

Wiązary dachowe - jakie drewno?
Wiązary dachowe – jakie drewno?

Jednym z częściej pojawiających się pytań jest to dotyczące tego, jaki rodzaj drewna tak właściwie sprawdzi się na wiązary. Zarówno wieloletnia trwałość, jak również optymalna wytrzymałość wiązarów dachowych jest możliwa w sytuacji, gdy uda nam się zastosować optymalny gatunek drewna. W takich przypadkach dość często stosuje się drewno pochodzące od drzew iglastych, czego doskonałym przykładem jest chociażby jodła, sosna, świerk. Każdy z tych elementów wyróżnia się wytrzymałością, trwałością i dużą łatwością w obróbce. Najczęściej wykorzystywane jest drewno sosnowe, którego klasa to C27 lub gdy wiązary posiadają rozpiętość większą niż 12 metrów. Warto zatem zwrócić uwagę na to, że równie ważne jest zatem to, na jaką klasę drewna się zdecydujemy. Za każdym razem poszczególne elementy powinny być wybierane w zależności od tego, z jaką rozpiętością budynku mamy do czynienia. Cały proces wyboru drewna do wiązarów powinien być zatem ściśle nadzorowany. Tylko wtedy możemy mieć gwarancję w zakresie tego, że belki spełnią nasze wymagania budowlane. 

 

Czy suchość drewna może mieć znaczenie?

Kolejnym elementem, który może mieć znaczenie w przypadku wyboru drewna do wiązarów dachowych, jest jego suchość. Niezależnie od tego, na jaki gatunek się zdecydujemy, najważniejszym aspektem jest to, aby był on suchy. Okazuje się bowiem, że wilgotność nie powinna przekraczać wartości 15-18%. W ten sposób jesteśmy w stanie uniknąć ryzyka związanego z zapleśnieniem. To oczywiście ma bezpośredni wpływ zarówno na trwałość, jak również na bezpieczeństwo użytkowania. Producenci niejednokrotnie stosują komorowe suszenie, dzięki czemu zmniejszenie poziomu wilgotności nie jest problematycznym procesem. 

Jak powinna przebiegać impregnacja wiązar?

Pamiętajmy o tym, że o ile rodzaj drewna, jego klasa i poziom wilgotności to bardzo ważne czynniki, to nie są to jednak jedyne aspekty, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru drewna. Istotna jest bowiem także mniej oczywista impregnacja- jej głównym celem jest skuteczne zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jak również przed destrukcyjną korozją. Kolejnym zadaniem impregnacji jest to, aby zwiększyć odporność na ogień. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że stosowane są jedynie bezpieczne materiały, które w żaden sposób nie szkodzą zwierzętom i ludziom. 

Czym są więźby prefabrykowane? 

Więźby prefabrykowane to popularne elementy budynku, które powstają bezpośrednio pod dachem fabryk. Ich głównym celem jest znaczące skrócenie czasu budowy, jak również zdjęcie z inwestora obowiązku kontrolowania procesu montażu. Wystarczy, że uzgodnimy warunki, prześlemy firmie optymalny projekt, a także poczekamy na to, aż w określonym terminie pojawią się ciężarówki z zamówionymi towarami. Wiązary te są lekkie i wytrzymałe. Tworzone są z drewna charakteryzującego się wysoką jakością, które najczęściej suszone jest komorowo i strugane czterostronnie. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest to, że często dolne belki tworzą drewnianą konstrukcję stropu nad ostatnią z kondygnacji. Możemy wówczas powiedzieć, że konstrukcja stropu jest wliczona w cenę więźby. Co więcej, stropy tego rodzaju mogą mieć zróżnicowane rozpiętości- nie ma konieczności stosowania pośrednich podpór w formie słupów bądź ścian.