Hale namiotowe – zalety i zastosowanie: hale stanowią znakomitą alternatywę dla tradycyjnych hal murowanych. Ich prosta konstrukcja sprawia, że można je szybko i łatwo zmontować oraz zdemontować. To umożliwia wzniesienie konstrukcji na dowolnej przestrzeni, a w razie potrzeby jej przestawienie w inne miejsce. Na rynku dostępne są hale: magazynowe, pneumatyczne i tradycyjne. Szkielet może być wykonana z różnych materiałów. Jaka jest różnica między poszczególnymi modeli?
Hale namiotowe z aluminium
Hale namiotowe mogą być wykonane z konstrukcji aluminiowej, która jest o wiele lżejsza niż stalowa. Jest lekka i jednocześnie wytrzymała, dzięki czemu można ją szybko zmontować i w razie potrzeby przenieść w dowolne miejsce. Z tego względu często są wykorzystywane przez firmy, które zajmują się organizacją imprez masowych. Elementy po zdemontowaniu można swobodnie złożyć i spakować, co umożliwia łatwy transport w pożądane miejsce. Hale z konstrukcji aluminiowej często są wykorzystywane jako duże, przenośne pawilony handlowe lub wystawowe.
Hale namiotowe ze stali
Hale namiotowe o konstrukcji stalowej są cięższe niż aluminiowe, dzięki czemu w szczególności znajdują zastosowanie w miejscach narażonych na silne podmuchy wiatru. Elementy stalowe są zabezpieczone przed korozją specjalną farbą antykorozyjną lub ocynkiem. Dlatego mogą stać przez cały rok, nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach, np. deszczu, śniegu, itd. W tego rodzaju halach namiotowych, które pełnią funkcję magazynu wystawowego, np. wykończeniowych elementów budowlanych, w okresach niskich temperatur istnieje możliwość zamontowania urządzeń grzewczych. To sprawia, że stanowią znakomitą i tańszą alternatywę dla tradycyjnych, murowanych magazynów.
Hale namiotowe tradycyjne
Hale namiotowe tradycyjne ze względu na szerokie zastosowanie należą do najbardziej popularnych. Modułowa budowa konstrukcji pozwala je szybko zmontować i zdemontować, a w razie potrzeby przenieść w inne miejsce. Hale tradycyjne można z powodzeniem rozbudowywać w zależności od potrzeb. Jedynym ograniczeniem jest dostępna powierzchnia, na której możemy je wznieść. Na rynku można znaleźć modele o różnych kształtach, dzięki czemu możemy je dopasować do kształtu powierzchni przeznaczonej pod zagospodarowanie. Hale namiotowe tradycyjne obecnie są często stosowane jako namioty ślubne i weselne, zadaszenie na targach oraz eventach. Znakomicie zabezpieczają osoby przebywające wewnątrz przed wiatrem, mrozem, deszczem lub śniegiem. Odpowiednia konstrukcja dachu sprawia, że nie śnieg i deszcz z łatwością po nich spływa, dzięki czemu nie powoduje zbędnego obciążenia. Lekka i z pozoru delikatna konstrukcja jest wytrzymała na silne podmuchy wiatru i szkodliwe warunki atmosferyczne, dzięki czemu można je używać przez cały rok. Rozmieszczenie elementów szkieletu jest odpowiednie do rozmiarów hal i przeznaczenia, dzięki czemu stanowią bezpieczną konstrukcję nośną poszycia.
Magazynowe hale namiotowe
Ten rodzaj hal namiotowych z powodzeniem zastępuje tradycyjne, murowane magazyny sezonowe lub wielosezonowe. Niski koszt i możliwość szybkiego wzniesienia hali na dowolnej przestrzeni sprawia, że hale magazynowe są popularne wśród inwestorów. To inwestycja, która jest nieporównywalnie niższa niż wybudowanie murowanego lub blaszanego magazynu. Z tego względu rozwiązanie to jest często wykorzystywane do sprzedaży w letnim sezonie. Natomiast zimą, gdy popyt na produkty zanika, inwestor nie musi ponosić kosztów związanych z utrzymaniem magazynu. W przypadku używania hali w okresach niskich temperatur, istnieje możliwość zamontowania specjalnych nagrzewnic, które zapewniają optymalną temperaturę wewnątrz.
Pneumatyczne hale namiotowe
Ten typ hal namiotowych posiada specjalne pokrycie, w którym znajduje się izolacja i specjalny system, który wypełnia poszycie ciepłym powietrzem. Takie rozwiązanie zapewnia pożądaną temperaturę wewnątrz i zwiększa komfort użytkowania. Dzięki temu ten typ hal z powodzeniem wykorzystywany jest do organizacji imprez, podczas których wymagana jest dodatnia temperatura, np. wesela, targi, itp. Dużą zaletą poszycia jest również utrzymywanie optymalnej temperatury w trakcie dużych upałów. Z tego względu to znakomite rozwiązanie również w lato, które zapewnia wysoki komfort podczas przebywania wewnątrz. Podsumowując: materiał używany do wykonania poszycia sprawdza się jako ochrona przed mrozami, jak i silnym słońcem. Jest odporny na działanie mrozu i silnych promieni słonecznych, ponieważ cechuje go wysoka elastyczność, dzięki czemu mamy pewność, że nie pojawią się na nim pęknięcia w wyniku sezonowych różnic temperatur.
Hale namiotowe znajdują zastosowanie w większości branż ze względu na łatwy i szybki montaż. Gotowe elementy można szybko połączyć, tworząc solidną konstrukcję, odporną na działanie czynników atmosferycznych. Niski koszt wzniesienia oraz szybkość montażu to atuty, przez które wielu inwestorów decyduje się na zastosowanie tego rozwiązania w swojej branży. Poza tym namioty można rozbudowywać o kolejne moduły, w zależności od potrzeb.