Jak oraz gdzie ogłasza się upadłość firmy?

Jak oraz gdzie ogłasza się upadłość firmy?

Wiele osób zastanawia się gdzie ogłasza się upadłość firmy? Jest to często jedyne wyjście dla przedsiębiorcy, który popadł w finansowe kłopoty. Upadłość firmy daje możliwość częściowej spłaty wszystkich wierzycieli, dlatego też nie każdy dłużnik posiada warunki, aby dokonać tego. Jak oraz gdzie ogłasza się upadłość firmy? O upadłość ubiegać się może przedsiębiorca niewypłacalnym, jednak dysponować on musi majątkiem, który wystarcza na pokrycie procesu tego, jak i także spłaty częściowej wierzycieli. W przypadku przedsiębiorców obowiązuje znacznie ostrzejsze prawne wymogi, a niżeli w sytuacji, gdy o ogłoszenie swojej upadłości ubiega się konsument. Jednak nie obawiajmy się bankructwo przedsiębiorstwo jak najbardziej jest możliwe. Sprawdźmy gdzie ogłasza się upadłość firmy w sposób szybki oraz skuteczny?

Kiedy ogłosić można upadłość działalności?

Aby się móc ubiegać o ogłoszenie upadłości należy spełniać wszelkie warunki prawne. Pierwszych z nich jest także niewypłacalność przedsiębiorcy. Cóż to właściwie oznacza? Przede wszystkim zaznaczmy, że zagadnienia z tym związane reguluje ustawa – Prawo upadłościowe oraz naprawcze. Dłużnik jest niewypłacalny, gdy sąd będzie musiał ogłosić upadłość, nawet, gdy wszelkie warunki nie pozostaną spełnione. W ten sposób to wygląda, gdy niewypłacalność dłużnika ma trwały charakter czy też gdy wierzyciele ponieśliby skutki negatywne odrzucenia wniosku. A gdzie ogłasza się upadłość firmy? Tak naprawdę stosowny wniosek należy złożyć w wydziale gospodarczym rejonowego sądu, który jest właściwy dla samego miejsca prowadzenia działalności. Jednocześnie pamiętajmy, że formularz złożyć może zarówno sam dłużnik czy też jego wierzyciele.

Polecamy:

Czy to już odpowiedni moment?

Skoro już wiemy gdzie ogłasza się upadłość firmy, to powinniśmy również wiedzieć czy na to ogłoszenie jest już właściwy moment? Aby nasz wniosek na samym wstępie już nie został odrzucony, to należy go złożyć w czasie jasno wyznaczonym. Dłużnik jest zobowiązany złożyć wniosek w ciągu trzydziestu dni od momentu zaistnienia samej podstawy ogłoszenia naszej upadłości. Po pierwsze należy wiedzieć, że złożenie samego wniosku o upadłość jest obowiązkiem przedsiębiorcy niewypłacanego. Po drugie niezastosowanie się do niego za sobą niesie cywilnoprawne konsekwencje. Może to być chociażby pozbawienie możliwości prowadzenia gospodarczej działalności.

Kto ogłosić może upadłość jednoosobowej firmy?

Wiemy już doskonale, że zrobić to może przedsiębiorca niewypłacalny, ale kim jest on w zasadzie? Wielu właścicieli firm niewielkich, jest przekonanych, możliwość ogłoszenia upadłości przysługuje tylko przedsiębiorcom, którzy prowadzą bardzo szeroką działalność. Wszelkie przepisy regulują, że zarówno przedsiębiorstwa duże, a tak naprawdę także firmy jednoosobowe mogą ogłosić swoją upadłość. Natomiast należy wiedzieć, że ogłoszenie upadłości jednoosobowej firmy jest poniekąd jednoznaczne z tym, że dłużnik odpowiada w sposób wyłączny za wszelkie zobowiązania. Tak naprawdę upadłość firmy ogłosić mogą osoby fizyczne, prawne, a także organizacyjne jednostki, które nie są osobami prawnymi. Jednak każdy podmiot posiadać musi oczywiście status przedsiębiorcy, czyli działalność ich musi widnieć w rejestrze Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej.

Sprawdź także:

Jak oraz gdzie ogłasza się upadłość firmy?Bardzo zastanawiający jest także sam proces upadłości. Czy jest to długi czas, a może wszystko można załatwić niemal od ręki? Bywa z tym bardzo różnie. W każdym wypadku ogłoszenie upadłości gospodarczej działalności rozpoczyna się koniecznie od złożenia stosownego wniosku. Aby wniosek w ogóle został rozpatrzony i przez sąd przyjęty to bardzo istotne jest jego sporządzenie właściwe. Należy wiedzieć, że musimy w nim uwzględnić wszelkie dokumenty niezbędne. Sposób, w który jest skonstruowany wniosek ma ogromny wpływ na sam czas trwania procesu oraz także na jego zakończenie. Wiadomo, że im bardziej się przyłożymy, tym szybciej możemy liczyć na pozytywną decyzję. Formularz odpowiednio przygotowany nie będzie kompletnie wymagał od nas poprawek. W ten sposób sam proces jest skrócony do minimum. Jest to niezwykle ważne.

Jeśli w wypełnianiu wniosków oraz formularzy nie czujemy się zbyt mocni, to możemy poprosić o pomoc stosownego specjalistę. Na rynku znajdziemy osoby, które są pomocne w tym temacie. Nie wahajmy się skorzystać z pomocy. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wniosek został odpowiednio przygotowany, a my możemy liczyć na szybkie i pozytywne rozpatrzenie dokumentu. Ogólnie rzecz biorąc proces ten nie jest zbyt długi, ale jednak lepiej uzbroić się w cierpliwość. Nastawmy się, że będzie to mogło trwać nawet kilka miesięcy. Jeśli uda się szybciej załatwić tę sprawę, to będziemy mile rozczarowani. Zdecydowanie tego typu pozytywne zaskoczenie jest dla nas przyjemniejsze, a niżeli rozczarowanie, z którym przyszło by się nam zmierzyć. Zapamiętajmy to i liczmy się z czasem. A czy warto starać się o upadłość? Jak najbardziej tak. Chyba nie trzeba do tego nikogo przekonywać i zbytnio namawiać.