Jak przygotować się do budowy szkieletowego domu z drewna? Sporą zaletą szkieletowych domów budowanych z drewna konstrukcyjnego jest fakt, że możemy je budować w dowolnej porze roku. Jest to możliwe z tego względu, że proces budowy tego typu budynku nie wymaga wykonania zbyt wielu robót mokrych. Jest to jeden z powodów, dla których popularność budownictwa szkieletowego stale wzrasta.
Domy szkieletowe z drewna konstrukcyjnego znane są także z wyjątkowo skutecznej izolacji, która pozwala osiągnąć imponujące parametry energooszczędne. Konieczne jest jednak wykorzystanie właściwego budulca podczas wypełniania ścian pomiędzy poszczególnymi elementami drewnianego szkieletu. Warstwa izolacyjna musi znaleźć się zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie ściany. Wynika to z wymogów dotyczących współczynnika przenikania ciepła U dla ścian budynku. Wystarczająco gruba warstwa izolacyjna pozwala ścianom osiągnąć współczynnik U na poziomie pomiędzy 0,17, a 0,20 W/(m2•K). Innym rozwiązaniem jest zamówienie domu ze ścianami ze współczynnikiem U < 0,15 W/(m2•K). W połączeniu z dodatkowym wyposażeniem, taki budynek spełni standardy tak zwanego domu pasywnego.
Budowa domu przy wykorzystaniu technologii szkieletu drewnianego
Używają wysokiej jakości drewna konstrukcyjnego sosnowego lub świerkowego należy wznieść konstrukcje budynku. Następnie pozostaje wypełnienie jej specjalnym materiałem izolacyjnym oraz zabezpieczenie przy użyciu zewnętrznego, oraz wewnętrznego poszycia. Najlepiej zaopatrzyć się w deski z drewna konstrukcyjnego o grubości 38 mm. Ich szerokość powinna różnić się zależności od tego, czy używamy ich do budowy ścian wewnętrznych (89 mm), czy też 140 (mm). Podczas ich rozmieszczania konieczne jest zachowanie kilkudziesięciocentymetrowy odstępów. Należy także wydzielić otwory, w których zamontujemy okna i drzwi. Wszystkie strefy podokiennego wymagają dodatkowego wzmocnienia. Żebra stropu układamy na oczepach stojących ścian. Następnie osadzamy na nich podłogę wykonaną z drewna konstrukcyjnego w postaci desek lub płyt. Jeżeli pragniemy zbudować dom z kilkoma piętrami, podczas konstrukcji wyższych kondygnacji, podłoga posłuży nam za platformę roboczą.
Po ukończeniu budowy szkieletu należy przejść do obicia go właściwie dobranym poszyciem. Posłuży ono nie tylko jako elewacja dla naszego budynku, ale także usztywni jego konstrukcję. W tym celu warto zastosować płyty OSB. Materiał ten sprawdzi się równie dobrze jako poszycie wewnętrzne. Kolejnym krokiem jest wypełnienie przestrzeni pomiędzy poszyciem zewnętrznym i wewnętrznym za pomocą materiału izolacyjnego. Mogą to być materiały sypkie lub płyty z wełny mineralnej. Konieczne jest zadbanie o prawidłową grubość oraz rozmieszczenie wybranego przez nas materiału. W dużej mierze to od tego będzie zależała izolacyjność cieplna poszczególnych przegród. Nie wolno zapomnieć o zabezpieczeniu izolacji termicznej przed negatywnym działaniem wilgoci. W tym celu używa się warstwy wiatroizolacyjnej oraz paroizolacyjnej. Tą pierwszą montujemy pod okładziną zewnętrzną. Z kolei warstwę o właściwościach paroizolacyjnych układamy pod wewnętrzną okładziną. Tego typu warstwy wykonane są ze specjalnych folii i w żadnym wypadku nie należy stosować tańszych odpowiedników o podobnych właściwościach. Na koniec pozostaje zbudowanie dachu oraz stropów. Również tutaj najlepiej wykorzystać solidne drewno konstrukcyjne. Właściwie zbudowany dom szkieletowy pozwala znacząco ograniczyć nasze wydatki na ogrzewanie. Aby to osiągnąć, konieczne jest jednak zainwestowanie w efektywny system ogrzewanie domu.
O jakie formalności należy zadbać przy budowie drewnianego dom szkieletowego?
Aby móc zbudować nasz dom, musimy posiadać odpowiednią działkę. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz księgach wieczystych działki znajdziemy między innymi informacje o tym, czy wolno nam się na danej działce budować. Następnym krokiem jest zgłoszenie budowy domu lub złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Łatwiejszym rozwiązaniem jest ta pierwsza opcja. Po zaledwie trzech tygodniach powinniśmy móc rozpocząć budowę. Przy czekaniu na pozwolenie zazwyczaj musi minąć około 2-3 miesięcy, zanim uzyskamy odpowiedź.
Kiedy konieczne jest uzyskanie pozwolenie na budowę drewnianego domu?
Nie obejdziemy się bez takiego pozwolenia, jeśli nasz dom będzie oddziaływał na tereny poza nasza działką. Chodzi przede wszystkim o hałas, nieprzyjemne zapachy, czy też ograniczanie dostępu do światła słonecznego domom na sąsiadujących działkach. Pozwolenie jest także konieczne, jeżeli nasza działka znajduje się na terenie ochrony przyrody. W takiej sytuacji odpowiedni urząd musi zweryfikować, czy proces budowy naszego domu będzie miał negatywny wpływ na środowisko naturalne. Pozwolenie może nam także być potrzebne podczas zaciągania kredytu w banku. Czasami ten dokument jest jednym z warunków udzielenia kredytu na budowę. Jeżeli nikt nie zgłosi sprzeciwu w ciągu trzech tygodni od opublikowania informacji o budowie w biuletynie informacji publicznej, to urząd ogłosi swoją decyzję w biuletynie publicznym.