Ubezpieczenie OC – wszystko co każdy kierowca powinien wiedzieć!

Ubezpieczenie OC - wszystko co każdy kierowca powinien wiedzieć!

Ubezpieczenie OC – wszystko co każdy kierowca powinien wiedzieć! Każdy kierowca musi mieć wykupione ubezpieczenia OC, które w razie wypadku samochody pokryje koszt napraw. Nie jest to opcja dobrowolna, a regulowany prawnie nakaz którego nieprzestrzeganie grozić może wysokimi karami finansowymi. Istnieje jednak wiele możliwości, kiedy takie ubezpieczenie może nie pokryć szkód przez nas wyrządzonych innemu kierowcy. Co warto wiedzieć o takim ubezpieczeniu, i jak nie przepłacać za jego wykupienie?

Najważniejsze informacje o OC

Wiele osób mylnie interpretuje przydatność polisy ubezpieczeniowej http://www.wycena-oc.pl/ubezpieczenie-kancelarii-prawnej/ OC uważając, że ubezpieczyciel pokryje szkody spowodowane bezpośrednio naszemu pojazdowi. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie – idea posiadania ubezpieczenia OC https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-i-ocp-przewoznika/sosnowiec/ polega na tym, że w momencie gdy dojdzie do wypadku, taka polisa pokryje szkody jakie zostały spowodowane przez nas drugiemu kierowcy, zatem z własnej kieszeni nie musimy płacić za naprawę jego samochodu. To daje duży komfort bycia aktywnym uczestnikiem ruchu drogowego, ponieważ kierowca ma świadomość że w razie kolizji szkody pokryje nasz ubezpieczyciel. I mimo, że coroczne pokrycie takiej polisy jest dość kosztowne, bo w zależności od pojemności silnika od ok. 600 zł do nawet 2000 zł, to obowiązek jego wykupienia sprawia, że każdy odpowiedzialny kierowca podporządkuje się tej konieczności. Warto również napomknąć, że za brak wykupienia ubezpieczenia OC https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-i-ocp-przewoznika/sosnowiec/ grożą wysokie kary, bo nawet do kilku tysięcy złotych. Pojazdy jakie podlegają obowiązkowi wykupienia tej polisy to nie tylko samochody osobowe, ale również motocykle, skutery, quady, czy ciągniki rolnicze. Innymi słowy,  właściciel każdego pojazdu który posiada silnik i ma możliwość rozwinięcia prędkości powyżej 25 km/h ma obowiązek jego ubezpieczenia. Kwota ubezpieczenia OC https://www.najlepsze-ubezpieczenie.pl/ jest zależna od kilku czynników, przede wszystkim od wieku właściciela samochodu (osoby do 25 roku życia traktowane są jako młodociani kierowcy z większym ryzykiem spowodowania kolizji, stąd też kwota składki jest o wiele wyższa), ale również pojemności silnika, która im większa, tym odpowiednio więcej trzeba będzie zapłacić.

Oferta ofercie nierówna

Na rynku dostępnych jest kilka większych ubezpieczycieli, którzy oferują swoim klientom ubezpieczenia OC wraz z najróżniejszymi dodatkami. Warto wiedzieć, że prócz obowiązkowej polisy jaką każdy kierowca musi wykupić, funkcjonuje coś takiego jak Autocasco, które w przeciwieństwie do OC, zabezpiecza samochód właściciela przed zniszczeniem, kradzieżą, a także pokrywa koszty naprawy w razie kolizji. Jest to jednak opcja wyłącznie dla samochodów o określonym wieku, nie ma możliwości wykupienia Autocasco dla aut powyżej 15 lat od produkcji. Oferta ubezpieczenia OC https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-i-ocp-przewoznika/gliwice/ w każdej innej firmie może się różnić od pozostałych, jednak koszty najczęściej pozostają bardzo podobne.

W Internecie dostępnych jest sporo kalkulatorów czy innych narzędzi które gromadzą dostępne oferty polis OC, dzięki czemu łatwo jest je porównać i wybrać tę najkorzystniejszą. Pod uwagę należy również wziąć kwestię faktycznego zabezpieczenia jakie zagwarantuje nam polisa – jeżeli zależy nam na rozbudowanej ochronie i np. dodatkowych udogodnieniach, np. tzw. NNW, czyli następstwa nieszczęśliwych wypadków, wówczas koszt składki będzie wyższy, jest to jednak najczęściej różnica kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych. Warto rozważyć te warianty, ponieważ mamy wówczas znacznie większy komfort, jeżeli niestety zdarzy się nam kolizja na drodze. Niektóre oferty ubezpieczeń OC zawierają również Autocasco, a takie warianty są często wybierane przez osoby które chcą zabezpieczyć również swoje auto przed zniszczeniem. Możliwości mamy zatem całkiem sporo!

Jakich szkód OC nie pokryje?

Mimo obowiązku posiadania ważnej i opłaconej polisy OC istnieją przypadki, które uzasadnione i udokumentowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe może prowadzić do odmowy pokrycia kosztów naprawy samochodu. Wówczas ten obowiązek spada bezpośrednio na sprawcę wypadku, który szkodę musi pokryć z własnej kieszeni.

Niektórzy próbują wymusić wypłatę odszkodowania za wypadek np. uszkadzając swój własny samochód kierując innym. W takiej sytuacji polisa absolutnie nie pokryje kosztów naprawy szkód ponieważ istnieje jasna przesłanka, że osoba powodująca kolizję zrobiła ją specjalnie. Innym przypadkiem w którym ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania http://www.wycena-oc.pl/oc-dla-firm-budowlanych-cennik/ jest sytuacja, gdy w wyniku kolizji zniszczeniu lub zagubieniu ulegną przedmioty takie jak biżuteria, pieniądze czy dokumenty.

Z założenia polisa OC pokrywa szkody samochodu, nie samego mienia które było w nim transportowane. Warto również wiedzieć, że w przypadku gdy kierowca który spowodował wypadek pod wpływem alkoholu bądź substancji odurzających, nie miał uprawnień do prowadzenia pojazdu, bądź zbiegnie z miejsca zdarzenia, będzie musiał zwrócić kwotę jaką ubezpieczyciel wypłacił poszkodowanemu. Innymi słowy, towarzystwo ubezpieczeniowe https://www.wycena-oc.pl/ubezpieczenie-firmy-uslugowej/ pokryje szkodę wyrządzoną przez  swojego klienta, jednak ma prawo dochodzić od niego zwrotu tych pieniędzy przez wzgląd na okoliczności zdarzenia i najczęściej tak właśnie się dzieje.

Full Polisa Łukasz Wnuk
Promienna 33B
05-200 Marki
609 103 308
www.fullpolisa.pl/