Pianka EVA – jak używać?

Pianka EVA - jak używać?

Pianka EVA – jak używać? To na dzień dzisiejszy jeden z popularniejszych materiałów w cosplayu. Jej właściwości są bardzo charakterystyczne, zapewne dlatego cieszy się tak dużą popularnością i jest chętnie wybierana przez fanów przebierania się za postacie z filmów i seriali. Czym charakteryzuje się pianka EVA? Jakie właściwości posiada? W jakim celu się ją wykorzystuje? Jak używać jej w cosplayu? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

Czym charakteryzuje się pianka EVA?

sklep-z-akcesoriami-do-cosplayuZanim rozpoczniemy jakiekolwiek dywagacje na temat pianki EVA, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czym ona tak właściwie jest. Otóż jest to octan winylu w połączeniu z kopolimerem etylenu. Z chemicznego punktu widzenia jest to materiał o zamkniętych komórkach. Tworzywo to jest termoformowalne, w konsekwencji możliwe jest uzyskanie dowolnego kształtu, w zależności od indywidualnych preferencji. Z pewnością jest to najpopularniejszy materiał do tworzenia różnych elementów cosplayu, jak chociażby strojów, rekwizytów, dekoracji, ozdób. Tworzywo to jest elastyczne, łatwe w obróbce, co prowadzi do tego, że jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Pianka EVA ochoczo wykorzystywana jest nie tylko we wcześniej wspomnianym cosplayu, ale również w reklamie, motoryzacji, sporcie, a także przez ortopedów. Możliwe jest wybranie dowolnej grubości, najczęściej od 0,2 cm do 1 cm. Sklepy oferują wiele wariantów kolorystycznych, a także różną twardość. Często wykonuje się z niej napierśniki, miecze, zbroje i inne elementy kostiumu.

Jakie właściwości posiada pianka EVA?

Skoro wiemy już, czym dokładnie jest pianka EVA, warto poznać jej podstawowe właściwości. Jak już wspominaliśmy we wcześniejszym akapicie- jej zastosowanie jest bardzo szerokie. Ma dość charakterystyczne cechy, które umożliwiają uzyskanie elementów o niemalże różnorodnych kształtach. Warto wspomnieć o tym, że pianka EVA zachowuje swoje właściwości w szerokim zakresie temperatur, od -40 stopni do 75 stopni Celsjusza. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać ją na zewnątrz. Może ona być wykorzystywana w różnych laboratoriach, w wojsku i innych nietypowych lokalizacjach. Dużą zaletą pianki jest jej łatwość w czyszczeniu. Wystarczy wykorzystać nasączoną chusteczkę, aby pozbyć się ewentualnych zabrudzeń. Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie domowego detergentu. Kolejną właściwością pianki EVA jest jej odporność na wodę- nie wsiąka jej w przypadku deszczu, co ma niekiedy duże znaczenie. Oczywiście jest miękka i bardzo elastyczna, przez co jej formowanie nie sprawia najmniejszych problemów. Piankę w każdej chwili można zafarbować, co jeszcze bardziej poszerza możliwości podczas tworzenia cudownych strojów cosplay lub innych dekoracji. Jak widać tworzywo to jest bardzo wszechstronne, zapewne dlatego cieszy się tak dużą popularnością.

Zobacz koniecznie:

W jakim celu wykorzystuje się piankę EVA?

Pianka EVA może być wykorzystywana w wielu branżach i dziedzinach. Dzieje się tak ze względu na świetną elastyczność i możliwość formowania, przez co każdorazowo otrzymujemy idealny kształt. Przede wszystkim stosuje się ją do strojów cosplay, do wytwarzania różnorodnych elementów- od zbroi, poprzez miecze, kończąc na nagolennikach. Oprócz tego powszechnie wykorzystywana jest w motoryzacyjnej i transportowej branży- tam pełni funkcje termoizolacyjne. Kolejnym zastosowaniem jest branża medyczna. Okazuje się, że pianka EVA umożliwia wytwarzanie artykułów niezbędnych do rehabilitacji i ochraniacze. W jachtach materiał ten sprawdza się zarówno do termoizolacji, jak i izolacji akustycznej. Maty i puzzle z pianki są tworzone często do zabawy dla dzieci. Ich obecność widoczna jest w salach tanecznych, profesjonalnych siłowniach. Są one niemalże gwarancją ochrony przed upadkami, jednocześnie izolują od podłoża. Pianka EVA na szeroka skale stosowana jest do produkcji podeszw butów.

Jak używać pianki EVA w cosplayu?

Jak już wspominaliśmy w poprzednich akapitach, pianka EVA charakteryzuje się łatwością w obróbce i lekkością. Z pewnością pomaga osiągnąć zamierzony efekt. Doskonale sprawdzi się podczas produkcji strojów zarówno dla osób doświadczonych, jak i tych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z cosplayem. Nie da się ukryć, że jest to zdecydowanie najpopularniejsze tworzywo do produkcji kostiumów i rekwizytów. Możliwe jest wzmacnianie go arkuszami termoplastycznymi. Pianka EVA charakteryzuje się tym, że jest stosunkowo łatwa do cięcia, klejenia czy też formowania. Jeśli chodzi o jej cięcie- najczęściej wykorzystuje się możliwości ostrych nożyczek i co więcej- nie musimy obawiać się, że powstaną postrzępione krawędzie, które nie prezentują się ciekawie pod względem wizualnym. Pianka wyróżnia się niewielką wagą, przez co nie ma problemów z budowaniem całych kostiumów. Pianka EVA może być także noszona na zewnątrz bez żadnych konsekwencji.