Pompa ciepła Kraków: Wiele osób decyduje się na zakup pompy ciepła i rezygnację z dotychczasowych kotłów. To rzeczywiście bardzo opłacalne rozwiązanie. Inwestycja szybko się zwróci. Jest jeszcze jeden ważny aspekt tego wszystkiego. Niezależnie od samej rentowności należy dbać o otaczające nas środowisko. Każdy z nas chce trzymać się z dala od zadymionych osiedli, prawda? Jakie są zalety pompy ciepła? Dlaczego warto w nie zainwestować?
Jakie są szczególne zalety pompy ciepła?
Przede wszystkim krakowska pompa ciepła powinna być dostosowana do wielkości i kubatury obiektu. Wtedy będą całkowicie bezobsługowe. Dużym udogodnieniem jest brak konieczności ładowania paliwa, rozpalania pieca i czyszczenia. Pompy ciepła to urządzenia ekologiczne. Miejsce pracy nie emituje spalin i nie zanieczyszcza środowiska naturalnego. Zasadniczo pompy ciepła mogą być instalowane w każdym budynku. Może być stosowany nawet w budynkach mieszkalnych. Pompa ciepła powietrze-powietrze wymaga tylko dwóch jednostek.
Jeśli planujemy zainstalować pompę ciepła w domu jednorodzinnym, możemy ją nawet zainstalować np. w pralni. W przypadku kotłów ogrzewanych nie jest to możliwe. Wśród zalet można również wymienić brak konieczności budowania zbiornika paliwa. Nie ma również potrzeby sprawdzania jego stanu. Jeśli chcemy zachować bezpieczeństwo, powinniśmy postawić na krakowskie pompy ciepła, ponieważ nie ma ryzyka tlenku węgla czy wybuchów.
Mity dotyczące pomp ciepła
Niektórzy wymieniają ich koszt wśród wad pomp ciepła. Przyznajemy, że choć jednorazowa opłata może wydawać się duża, to zwrot z inwestycji jest szybki. Istnieje również wiele programów zapewniających finansowanie. Wbrew wszelkim opiniom nie musimy decydować się na ogrzewanie podłogowe bez wykładziny i parkietu. Chociaż samo instalowanie ogrzewania podłogowego jest najlepszym źródłem kosztów ogólnych ze względu na bardzo niską temperaturę pracy, nie jest ono wcale wymagane. Możesz bezpiecznie używać grzejników, które działają w stosunkowo niskich temperaturach. Dobrym rozwiązaniem jest również parkiet, który nadaje się do podłóg z ogrzewaniem podłogowym lub specjalnymi wykładzinami.
Kto montuje pompę ciepła?
Jeśli chodzi o instalację pomp ciepła, wiele przepisów prawa naszego kraju uwzględnia te wymagania. Czasami instalacja pompy ciepła może wiązać się z dodatkowymi formalnościami. Warto o tym pamiętać, decydując się na wybór alternatywy dla samej energii. Kto montuje pompę ciepła? Wyjaśnijmy.
Jak wspomniano wcześniej, w naszym kraju wymagania dotyczące instalowania pomp ciepła reguluje szereg ustaw. Obejmują one ustawy o ochronie środowiska, prawo budowlane oraz przepisy związane z ochroną zabytków. Warto również wspomnieć o wymaganiach związanych z rodzajem energii, z której urządzenie korzysta samo – powietrzem, glebą czy wodą.
Wiele osób zastanawia się, czy do zainstalowania pompy ciepła potrzebne jest pozwolenie na budowę. Zgodnie z prawem budowlanym do zainstalowania pompy ciepła nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Nie ma jednak mowy o bezpośredniej wymianie. Co to oznacza w praktyce? Poszczególne oczyszczalnie ścieków i przyłącza mediów są zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia, ponieważ wymagają podobnych robót zmiennych, jak w przypadku budowy poziomego wymiennika ciepła powierzchniowego, ale mogą nie wymagać pozwolenia na budowę. O szczegóły należy jednak zapytać w konkretnym dziale urzędu. Ogłaszany jest zamiar budowy, po czym następuje 30-dniowy okres oczekiwania na tzw. przyzwolenie.
Kto instaluje wszystkie pompy ciepła?
Od razu zaznaczamy, że najlepszą opcją jest zakup pompy i jej komponentów. Wtedy mamy 100% pewność, że eksperci zapewnią kompleksową usługę. Pompy ciepła zawierające gaz F podlegają odpowiednim wymogom. Osoby pracujące przy pompie muszą posiadać specjalne uprawnienia, co zostanie potwierdzone certyfikatem.
Czynnością wymagającą certyfikacji jest odzysk czynnika chłodniczego z systemów pomp ciepła. Ponadto przeprowadzana jest próba szczelności uszczelki, która zawiera co najmniej 10 ton ekwiwalentu dwutlenku węgla. To także: wycofanie z eksploatacji pomp ciepła, naprawy, naprawy, konserwacja pomp ciepła, kontrola szczelności urządzeń.
Zamawiając pompę ciepła z podzespołami, nie musisz się o nic martwić. Jednak w przypadkach, gdy w ofercie nie ma usług montażowych, warto poszukać w internecie firmy, która specjalizuje się w montażu pomp ciepła. Zanim zdecydujemy się na zamówienie usługi, sprawdźmy firmę. Ważnym czynnikiem decydującym jest postrzeganie danej firmy, jej doświadczenie i wiele innych ważnych aspektów. Po zakończeniu badań nadchodzi czas na powierzenie usług danej firmie.