Radia samochodowe – jak wybrać takie, które będzie towarzyszyło nam latami?

Radia samochodowe - jak wybrać takie, które będzie towarzyszyło nam latami?

Radia samochodowe – jak wybrać takie, które będzie towarzyszyło nam latami? Posiadając własny samochód naturalnym wydaje się to, że chcemy czuć się w nim tak komfortowo, jak to tylko możliwe, a każdą kolejną naszą podróż pragniemy uczynić jak najprzyjemniejszą. To wszystko jest w stanie zdefiniować nie tylko wybór właściwego auta, ale i zakup odpowiednich akcesoriów właśnie do niego. Tymi najpopularniejszymi, bo i potrafiącymi mieć największy wpływ na szeroko pojęty komfort użytkowania pojazdu, są radia samochodowe. Jak wybrać takie, które spełni nasze oczekiwania? To postaramy się podpowiedzieć w naszym krótkim poradniku.

Na co zwrócić uwagę porównując radia samochodowe?

Choć radia samochodowe wydają się być sprzętami mało skomplikowanymi (wynika to przede wszystkim z ich budowy, ograniczonej standardami związanymi z montażem), tak naprawdę drzemać w nich może różna moc i szereg funkcji, które z pewnością docenimy podczas codziennego ich użytkowania. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie podejście do ich zakupu i zwrócenie uwagę na szereg aspektów, na które nie patrzy się będąc laikiem. Rzeczami kluczowymi w tym wszystkim okazują się być:

  • Radia samochodowe - jak wybrać takie, które będzie towarzyszyło nam latami?

    konstrukcja – choć większość sprzętu tego typu dostosowana jest do najbardziej popularnego standardu konstrukcyjnego, istnieją radia o niestandardowej budowie – dobierzmy takie, które na pewno będzie pasowało do naszego auta;

  • ilość wejść i wyjść – im więcej możliwości podłączenia dodatkowych źródeł muzyki, tym lepiej. Naturalnym jest, że radio powinno odbierać stacje właśnie radiowe, jednak obecnie oczekuje się od niego wiele więcej. Gniazdo AUX pozwoli na przykład podłączyć do niego dowolny smartfon lub zwykły odtwarzacz MP3, natomiast port USB umożliwi odtwarzanie muzyki z dysku przenośnego (popularnego pendrive’a). Bardzo dobrze byłoby też mieć Bluetooth, które pozwoli na bezprzewodowe połączenie z telefonem – nie tylko celem obierania muzyki, ale i odtwarzania połączeń głosowych. Wygodne do rozmawiania w czasie jazdy!
  • obsługa odpowiednich formatów plików – choć jeszcze do niedawna format MP3 był standardem i czymś, czego oczekiwało się od radia, dziś bardziej docenia się wsparcie dla formatów niemal bezstratnych, pozwalających radiu wycisnąć z muzyki wszystko to, co najlepsze. Zadbajmy więc o to, by radio było w stanie je odczytać (doskonałym ich przykładem może być format FLAC);
  • możliwość podłączenia dodatkowego sprzętu – bardzo rozsądnie jest wybrać takie radio, które umożliwi nam dalszą rozbudowę systemu nagłośnienia w naszym samochodzie. Fajnie byłoby mieć chociażby wyjście do subwoofera i przedwzmacniacza.

Gdzie kupić radio samochodowe?

Współcześnie chcąc kupić niemal cokolwiek, w tym również i radio do samochodu, najczęściej kierujemy się do Internetu. Należy przyznać, że wybór tu jest zdecydowanie największy, a ceny – najniższe. Mimo wszystko jednak powinna to być opcja wyłącznie dla osób, które wiedzą, czego chcą. Wszystkim pozostałym polega się odwiedzenie czy to sklepu specjalistycznego (samochodowego), czy też elektromarketu. Da nam to przewagę, bo pozwoli nam wziąć do ręki produkt, który zamierzamy kupić, a w wielu przypadkach również go przetestować i sprawdzić, czy rzeczywiście nam przypasuje. Sklepy stacjonarne mają to do siebie, że zatrudniają specjalistów – jeżeli więc nie znamy się na rzeczy, możemy sięgnąć po ich poradę. Z pewnością chętnie wskażą nam radia samochodowe, które będą odpowiadały naszym potrzebom, ale i budżetowi, jakim będziemy dysponować.

Uwaga! Nic nie stoi na przeszkodzie, by produkty przejrzeć stacjonarnie, a zakupić w Internecie. Jest to rozsądne zwłaszcza w przypadku tych sprzętów, których internetowa cena znacznie odbiega od tej widniejącej w sklepach stacjonarnych.

Czy warto kupować dobre radio do starego samochodu?

Sprzedawcy oferujący radia samochodowe bardzo często spotykają się z sytuacją, w której ich klienci idą na kompromisy, wybierając sprzęt tani i gorszy jakościowo tylko dlatego, że swoje auto pragną w przyszłości przeznaczyć na sprzedaż. Jest to dość błędne myślenie, wynikające po części z przyzwyczajeń, a po części z braku pomyślenia. Radia samochodowe są bowiem gotowe do natychmiastowego demontażu, równie prostego i intuicyjnego, co ich montaż. Z uwagi na to nie będzie problemu z tym, by przenieść je do nowego samochodu i cieszyć się pełnią tego, co są w stanie nam dać. Właśnie dlatego przy wymianie radia w aucie, z którym nie wiążemy się na zawsze, poleca się zakup nowego sprzętu świetnej jakości, ale i zachowanie starego radia. W przypadku sprzedaży auta będzie można szybko podmienić ten sprzęt, pozostając w posiadaniu tego, który na świeżo się wybierze.

Podsumowanie

Radia samochodowe stanowią jedno z najczęściej i najchętniej wybieranych akcesoriów samochodowych. Z uwagi na ich olbrzymią rolę w naszym codziennym użytkowaniu tegoż pojazdu, powinniśmy właściwie przyłożyć się do ich wyboru, nie idąc przy tym na kompromisy. Wybierzmy taki sprzęt, który spełni nasze najśmielsze oczekiwania, mając na uwadze to, że zostanie on z nami na dłużej – będziemy nawet w stanie przełożyć go do nowego auta!