Sketchnoting – co to jest?

Sketchnoting - co to jest?

Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym. W szkole, na uczelni, w pracy  i w domu – każdego dnia jesteśmy bombardowani setkami informacji, mniej lub bardziej istotnych. Jak ułatwić sobie ich porządkowanie i zapamiętywanie? Długie list rzeczy do zrobienia, małe żółte karteczki, którymi oklejamy biurko i komputer po pewnym czasie stają się mało przejrzyste. Sketchnoting – co to jest?

Całe zeszyty zapisane uczelnianymi notatkami z wykładów wcale nie ułatwiają nauki przez egzaminami. W gąszczu kartek i długich linii tekstu trudno znaleźć najważniejsze kwestie, a jeszcze trudniej je zapamiętać. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi sketchnoting, innowacyjna metoda tworzenia notatek. Na czym polega i jak w praktyce wykorzystać sketchnotki?

Notowanie za pomocą szkiców – czym jest sketchnoting?

Sketchnoting - co to jest?Sketchnoting to nazwa opisująca proces wykonywania notatek z wykorzystaniem odręcznego pisma, małych szkiców, prostych rysunków, własnej typografii, a także różnego rodzaju symboli graficznych, takich jak strzałki, chmurki, figury geometryczne. Wykonywanie takich notatek polega więc na konwersji potoku informacji w symbole, hasła i obrazy i przenoszeniu ich na papier. Taki kreatywny sposób podejścia do zapisu danych pozwala na ich łatwiejsze zapamiętywanie, ponieważ poszczególne informacje kojarzą się z obrazami czy symbolami. Oczywiście, takie ryzowane notatki to nie tylko schematy, szkice i symbole. Ważne, żeby całość ułatwiała zapamiętanie treści. To od autora zależy, które dane zapisze, a które zobrazuje w sposób graficzny. Takie sketchnotki  są trochę jak mapy myśli, ale w ich przypadku zapisywać można nie tylko własne idee czy wyniki burzy mózgów ale również  treści lektur, wykładów czy spotkań biznesowych.

Co jest potrzebne do sketchnotingu?

Wykonywanie notatek graficznych czyli sketchnotek, nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności. Nie trzeba być mistrzem rysunku – wystarczy, że stworzony materiał będzie czytelny I faktycznie ułatwi zapamiętywanie określonych treści. Do notowania  przydadzą się zwykle, białe kartki albo notesy, najlepiej w rozmiarze A4. Oczywiście można zdecydować się na mniejszy format, jednak wówczas można się czuć nieco ograniczonym przez przestrzeń. Szkice, symbole i hasła będą bardziej przejrzyste i czytelne, jeśli wykonamy je w większym formacie. Czym notować?  Na pewno przydadzą się wszelkiego rodzaju cienkopisy, flamastry czy markery. Idealnym rozwiązaniem są markery dwustronne, o dwóch rożnych grubościach końcówek, pozwalające na tworzenie przejrzystych elementów różnej wielkości. Niektórzy notują używając ołówków o różnej grubości, a nawet miękkich kredek. W rzeczywistości wybór materiałów papierniczych oraz przyborów do pisania i rysowania zależy wyłącznie od upodobania osoby tworzącej notatki.

Jak zacząć sketchnoting?

Chociaż sketchnoting nie wymaga żadnej specjalnej wiedzy ani talentu ilustratorskiego, to z pewnością potrzebna jest pewna wprawa. Przygotowanie notatki jest procesem, składającym się z kilku etapów. Wykonanie notatki należy odpowiednio zaplanować, czyli zgromadzić odpowiednie materiały, ewentualnie zastanowić się nad tematyką i przygotować gotowe schematy graficzne najczęściej występujących pojęć. Następnie, należy uważnie przeczytać tekst lub wysłuchać treści, która ma zostać zasiana w postaci sketchnotek. Kolejnym, niezwykle istotnym elementem, jest przetwarzanie tekstu (pisanego lub mówionego) w symbole, grafiki, obrazy i pasujące do nich hasła. Dopiero na koniec następuje faktyczne pisanie i szkicowanie notatek. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie rozplanowanie swojej pracy na dostępnym arkuszu papieru.

Zobacz również:

Co sprawia, że sketchnotki łatwo zapadają w pamięć?

Dla wielu z nas, obrazy są dużo bardziej sugestywne niż sam tekst. Nasz mózg dużo szybciej rozpoznaje widziany obraz, który jest informacją w postaci niewymagającej odkodowywania. W przypadku zapisu słownego, najpierw wiadomość wymaga dekodowania. Sketchnotki będą jeszcze łatwiejsze do zapamiętania, jeśli zastosujemy różnorodne rodzaje czcionek, w zależności od rodzaju informacji. Ważniejsze informacje można zapisywać innymi kolorami, lub umieszczać w ozdobnych ramkach. Warto poćwiczyć również rysowanie prostych symboli, których będziemy często używać. Dzięki temu podczas notowania, nie marnuje się czasu na próby stworzenia zadowalającej grafiki. Niektórzy lubią sketchnoting w formie monochromatycznej, notując i rysując wyłącznie czarnymi cienkopisami i markerami. Inni z kolei lepiej zapamiętują informacje z kolorowych sketchnotek. Warto wypróbować, co będzie najbardziej skuteczne w naszym wypadku!

Sketchnoting jako narzędzie rozwoju kreatywności

Warto zauważyć również, że sketchnoting to nie tylko innowacyjna, atrakcyjna metoda zapisywania informacji, ułatwiająca ich zapamiętywanie. Metodę tę wykorzystywać można również jako narzędzie do ćwiczenia kreatywności, innowacyjnego podejścia do problemów, myślenia dywergencyjnego. Wszystkie te umiejętności są niezwykle przydatne w pracy i codziennym życiu. Sketchnotingu warto więc się uczyć, rozwijając nie tylko swoje zdolności manualne, ale również twórcze podejście do rozwiązywania problemów.
W internecie znaleźć można bez trudu wiele blogów i stron, poświęconych sketchnotingu. Oglądanie notatek innych autorów może stanowić inspirację i pozwolić wyrobić swój własny styl.