System parkingowe – jak to działa i czy warto?

System parkingowe - jak to działa i czy warto?

System parkingowe – jak to działa i czy warto? Liczba samochodów, które poruszają się po naszych drogach rośnie z każdym dniem, czego niestety nie można powiedzieć na temat liczby dostępnych miejsc parkingowych. Strefy płatnego parkowania w polskich miastach sprawiają, że każde bezpłatne miejsce parkingowe jest na wagę złota. Klienci, którzy przyjeżdżają do hotelu, pensjonatu, kliniki, czy supermarketu chcą parkować w pobliżu miejsca docelowego, a właściciele tych miejsc, muszą zapewnić im taką możliwość. Odpowiadając na ich potrzeby rozpoczęto opracowywanie coraz bardziej zaawansowanych systemów umożliwiających płatne parkowanie wraz z nowoczesnym systemem płatności.

Jaką funkcję pełnią systemy parkingowe?

Głównym zadaniem systemu parkingowego  jest przede wszystkim sprawniejsze i łatwiejsze pobieranie opłat. Osoby, które posiadają systemy parkingowe mogą również monitorować ruch pojazdów – ich wjazd i wyjazd. Systemy dostępne na rynku są od siebie bardzo różne i chociaż ich cel jest taki sam, mechanizm działa w zupełnie inny sposób.

Jakie elementy powinny posiadać systemy parkowania?

Każdy system parkingowy powinien być wyposażony w szlaban. Systemy parkingowe muszą być dostosowane do charakteru, przepustowości, terenu i wielu innych aspektów. Jeśli systemy parkowania są odpowiednio dostosowane do infrastruktury, właściciel może pracować bez problemów i długoterminowo oraz ma pełne bezpieczeństwo

W jaki sposób działają systemy parkingowe?

 Zasada działania systemów parkingowych jest bardzo prosta. Kierowca, który chce zaparkować swój pojazd, musi najpierw pojechać do specjalnego urządzenia. Po wydaniu polecenia za pomocą naciśnięcia guzika, otrzymuje bilet wstępu, a szlaban zostaje podniesiony i umożliwia wjazd na parking. Po wyjściu zasada działania jest dokładnie taka sama. Kierowca podjeżdża do szlabanu, umieszcza uprzednio opłacony bilet wstępu do dystrybutora i szlaban się otwiera. Wszystko odbywa się automatycznie. Kolejnym ważnym aspektem jest sposób w jaki można uiścić opłatę za parkowanie. Składa się on ze specjalnych automatycznych kas fiskalnych. Opłaty może oczywiście pobierać także pracownik przypisany do tego zadania. Automatyczne kasy rejestrujące przyjmują banknoty i monety wszystkich nominałów. To duży plus. Większość systemów parkingowych oferuje możliwość wykupienia specjalnego abonamentu, który upoważnia do korzystania z parkingu przez określony czas bez konieczności każdorazowego uiszczania opłat. Jest to szczególnie zalecane w przypadku płatnych miejsc parkingowych dla pracowników. 

Bezobsługowe systemy parkingowe to takie, gdzie żadna osoba fizyczna nie musi interweniować. Wszystko odbywa się w pełni automatycznie. Główne elementy takiego systemu to: 

  • szlaban,
  • dystrybutor biletów,
  • terminal wyjazdowy,
  • punkt kasowy ręczny,
  • kasa automatyczna,
  • serwer zarządzający.  

Bezobsługowe systemy parkowania nie tylko zmniejszają koszty parkowania, ale są czasami jedyną opłacalną opcją. Szczególnie w sytuacji, w której wszystkie dochody mogłyby zostać wykorzystane na wynagrodzenie dla osoby sprawującej pieczę nad parkingiem. 

W jaki sposób obliczana jest kwota do zapłaty?

System oblicza kwotę do zapłaty na podstawie zeskanowanego biletu wstępu. Dystrybutor jest odpowiedzialny za przyjęcie płatności i przekazanie reszty klientowi. Jest wyposażony w elementy ułatwiające pracę i umożliwiające szybką obsługę dużej liczby kierowców. Przed wyjazdem klient musi przedstawić bilet w strefie parkingowej. Dystrybutor skanuje kod kreskowy, a system wyświetla opłatę na ekranie komputera zgodnie z zaprogramowanymi wcześniej taryfami. Urządzenie przyjmuje płatność i potwierdza ją na komputerze. System aktywuje bilet wyjazdowy, który jest ważny przez określony czas (uzależniony od wielkości strefy parkingowej). Kierowca po uiszczeniu odpowiednich opłat wsiada do samochodu i kieruje się w stronę wyjazdu. Systemy parkingowe dają również możliwość umieszczenia dystrybutora pobierającego opłaty bezpośrednio na linii wyjazdu. W takiej sytuacji kierowca umieszcza bilet w urządzeniu bez wychodzenia z pojazdu. Następnie uiszcza on opłatę, która pojawi się na ekranie. Po zaakceptowaniu płatności przez system, szlaban zostaje podniesiony, a kierowca może bez pośpiechu opuścić parking. 

Jak wybrać odpowiedni system?

Wybierając system parkowania, właściciel powinien przeanalizować szczegóły parametrów jego poszczególnych elementów, ponieważ źle dobrane urządzenia mogą zostać przeciążone i wymagać częstego serwisowania. System powinien odpowiadać wielkości parkingu, ale także spełniać oczekiwania, które są związane z dodatkowymi funkcjami. Warto zwrócić uwagę na możliwości jakie ma szlaban, liczbę cykli, przez które może bezpiecznie przejść do pierwszej kontroli. Jeśli parking jest umiejscowiony tam, gdzie występuje duży ruch, należy to uwzględnić przy określonej „częstotliwości użytkowania”. Chcąc wybrać niezawodny produkt, klient powinien korzystać z porad producenta lub odpowiedniego konsultanta. Porady powinny dotyczyć głównie właściwego wyboru instalacji i serwisu produktu. Dobra firma to taka, która jest bliska klientowi – oferuje pomoc i chętnie odpowiada na wszystkie postawione pytania, rozwiewając przy tym wątpliwości.