Czym jest naprawa powypadkowa?

Czym jest naprawa powypadkowa?

Czym jest naprawa powypadkowa? Nierzadko większości kierowców przydarzają się wypadki samochodowe, które skutkują koniecznością naprawy pojazdu lub położenia na nowo lakieru. W takiej sytuacji niezbędne będzie udanie się do specjalistycznej stacji by dokonać naprawy powypadkowej. Warto zatem zdawać sobie sprawę czym jest naprawa powypadkowa, dlaczego warto z niej skorzystać, oraz jaki jest szacowany koszt i okres prac naprawczych swojego pojazdu.

wyciąganie wgnieceń Szczecin
wyciąganie wgnieceń Szczecin

Naprawa powypadkowa – co to takiego?

Zgodnie z aktualnie panującą definicją naprawa powypadkowa to szereg prac naprawczych wykonywanych przez autoryzowane stacje napraw pojazdów. Taka naprawa polega przede wszystkim na wstępnych oględzinach która część pojazdu wymaga naprawy a która jedynie renowacji. Następnie osoba wykonująca wszelkiego rodzaju naprawy określa ramy czasowe, w których wszystkie prace będą wykonane oraz określa cenę swoich usług.

Na czas jak i na cenę dokonania naprawy powypadkowej wpływa wiele czynników. Zaliczają się do nich przede wszystkim:

  • Czym jest naprawa powypadkowa?
    Czym jest naprawa powypadkowa?

    stwierdzenie, czy auto należy do właściciela czy też jest np. w najmie długoterminowym lub kupione w leasingu – jest to najważniejsza informacja, gdyż pozwala to na ustalenie kto jest właścicielem wybranego pojazdu. Dzięki temu właściciel stacji naprawczej może dowiedzieć się, czy będą niezbędne dokumenty oraz pozwolenie z banku na dokonanie wszelkich napraw oraz ściągnięcie należnej kwoty z ubezpieczenia pojazdu;

  • wielkość uszkodzeń – to jaki jest rozmiar uszkodzeń w rzeczywistości wpływa na czas wykonania wszelkich prac naprawczych jak i na określenie jaka jest cena tego typu usług. Im uszkodzenia są większe tym większa będzie cena za ten typ usługi oraz więcej czasu będzie potrzeba na dokonanie wszelkich zmian;
  • konieczność wymiany dodatkowych części – niekiedy zdarza się, że właściciel wybranego pojazdu chce udać się do lakiernika by zmienić kolor karoserii swojego pojazdu. Jednak niekiedy po wstępnym sprawdzeniu stanu technicznego auta stacja naprawcza może stwierdzić, że koniecznie trzeba wymienić któryś z elementów podwozia. Wówczas zarówno czas prac naprawczych jak i zapewne cena usług ulegną zmianie.

Jak można zauważyć bazując na wyżej wymienionych czynnikach na czas i cenę naprawy powypadkowej wpływa kilka powiązanych ze sobą czynników.

Naprawa powypadkowa – dlaczego warto z niej skorzystać?

Wbrew opiniom niektórych osób warto zainteresować się tematyką naprawy powypadkowej, zwłaszcza w sytuacji gdy to realnie dotyczy wybranego właściciela pojazdu. Do zalet wynikających ze skorzystania z tego rodzaju rozwiązania zaliczają się:

  • możliwość skorzystania z fachowej pomocy – praktycznie nie da się zrobić naprawy powypadkowej samodzielnie. Dlatego też skorzystanie z usług fachowej pomocy daje gwarancję, iż naprawa zostanie wykonana rzetelnie oraz na czas. Dodatkowo, specjalista patrząc fachowym okiem na wybrany pojazd może ocenić czy oprócz uszkodzonych części coś jeszcze będzie konieczne do wymiany w wybranym pojeździe;
  • dostosowanie ceny i czasu naprawy do wielkości uszkodzeń w wybranym pojeździe – im mniejsze i mniej skomplikowane naprawy w wybranym pojeździe tym automatycznie czas naprawy będzie krótszy. Może to być idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla kierowców, których czas nagli i potrzebują możliwie jak najszybszej naprawy;
  • możliwość odzyskania kwoty naprawy z ubezpieczenia – jeżeli kierowca nie spowodował wypadku lub nie jest winnym uszkodzenia wybranego pojazdu wówczas można domagać się zwrotu kwoty z ubezpieczenia OC wybranego pojazdu. Niekiedy taka kwota może sięgać kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlatego też możliwość naprawy wybranych elementów z jednoczesnym posiadaniem gwarancji w postaci ubezpieczenia jest idealnym rozwiązaniem dla każdego kierowcy.

Jak widać naprawa powypadkowa wydaje się być najlepszym rozwiązaniem dla kierowcy, który uczestniczył w wypadku lub jest jego sprawcą. Osoba, która na co dzień zajmuje się fachową naprawą powypadkową będzie w stanie rzetelnie ocenić rozmiar uszkodzeń oraz niezbędny czas do wykonania wszelkiego rodzaju napraw. Dzięki temu kierowca nie będzie musiał martwić się o to w jaki sposób naprawi on swoje auto, czy też zmieni kolor swojej karoserii bez ponoszenia dodatkowych kosztów i komplikacji natury prawnej.

Naprawa powypadkowa – gdzie najlepiej jej szukać?

Najlepszym miejscem do dokonania wszelkich prac naprawczych w ramach naprawy powypadkowej w Bielsku-Białej jest znalezienie w Internecie lub z polecenia dobrego zakładu/stacji blacharsko-naprawczej. W takim miejscu osoby odpowiedzialne za dokonanie wszelkiego rodzaju napraw będą w stanie rzetelnie ocenić co wymaga naprawy, które części muszą być wymienione na nowe oraz czy jest konieczne nałożenie nowego lakieru na karoserię pojazdu. 

Dlatego też znalezienie dobrego lakiernika w Bielsku-Białej, który jednocześnie będzie w stanie dokonać wszelkiego rodzaju prac naprawczych może wydawać się prostsze niż to się wydaje. Wystarczy w Internecie poszukać tego typu zakładu blacharsko-naprawczego w Bielsku-Białej, które posiada dobrego opinie poprzednich klientów. Nie dość, że można uniknąć zakładów posiadających złą renomę to jeszcze można uzyskać fachową pomoc przy naprawie auta w odpowiedniej cenie.