Witaminy

Witaminy

Witaminy na anemię – rozwój wielu wirusowych infekcji dróg oddechowych prowadzi do zaburzeń pracy płuc, organizm cierpi na brak tlenu. Co to znaczy? Człowiek się dusi, każdy organ otrzymuje mniej tlenu. Stanowi temu towarzyszy panika, a także negatywnie wpływa na samopoczucie. To uszkodzenie płuc jest najpoważniejszym objawem koronawirusa COVID-19. Choroby współistniejące, na które wcześniej nie zwracano uwagi i nawet nie uświadamiano sobie ich obecności, mogą pogorszyć stan chorego, ale w organizmie osłabionym infekcją zwiększają obciążenie narządów wewnętrznych i nie pozwalają na radzenie sobie z chorobą. Wśród takich chorób jest anemia. Jej wyleczenie wiąże się z przyjmowaniem określonych witamin.

Czym jest anemia?

Anemia to choroba, która charakteryzuje się zmniejszeniem liczby czerwonych krwinek we krwi lub zmniejszeniem głównej substancji czerwonych krwinek – hemoglobiny. W przypadku anemii upośledzone jest oddychanie tkanek i wytwarzanie energii. Najczęstszą przyczyną anemii jest niewystarczające spożycie żelaza w diecie. Objawy anemii to: zmęczenie, zawroty głowy, utrata sił. W ten sposób organizm sygnalizuje brak tlenu. Mózg, mięśnie nie mogą normalnie funkcjonować, co objawia się opisanymi powyżej objawami.

Brakuje też tlenu w innych ważnych narządach, które reagują na niedobór zakłócając ich pracę, aż do ciężkich stanów patologicznych. Objawy niedokrwistości z niedoboru żelaza można ignorować przez długi czas, ale przy groźbie zakażenia koronawirusem, który w ciężkich przypadkach utrudnia oddychanie, zapobieganie anemii odgrywa ważną rolę i wymaga uwagi.

Jednocześnie w masowej świadomości ludzi, nie ma zrozumienia, że anemia to stan, którego nie można naprawić w ciągu kilku dni przez wprowadzenie leków zawierających żelazo. Zmiana morfologii krwi może potrwać do dwóch miesięcy. Anemia to złożona choroba, która rozwija się z różnych przyczyn, przede wszystkim pod wpływem czynników żywieniowych, takich jak brak witaminy B12, B9, witaminy C i oczywiście żelaza.

Jakie witaminy brać na anemię?

Rynek oferują ogromną różnorodność witamin, ale przy wyborze należy wziąć pod uwagę, jakiego elementu brakuje w organizmie.

  • W przypadku niedokrwistości z niedoboru żelaza bardzo przydatny jest zwykły kwas askorbinowy (witamina C). Poprawia wchłanianie żelaza i innych witamin z pożywienia, poprawia przemianę materii, zwiększa odporność organizmu.
  • Witamina B9 (kwas foliowy) i witamina B6 poprawiają naturalną syntezę hemoglobiny, stymulują powstawanie czerwonych krwinek i ich regenerację.
  • Cyjanokobalamina (witamina B12) również wspomaga tworzenie czerwonych krwinek, należy ją przyjmować w połączeniu z witaminami A, C i B9.

Lekarze zwykle zalecają przyjmowanie witamin i żelaza w przypadku niedokrwistości spowodowanej niskim poziomem hemoglobiny we krwi. Są to złożone preparaty witaminowo-mineralne o wysokiej zawartości żelaza.

Jak brać witaminy na anemię?

Najpopularniejszą formą kompleksów witaminowych są tabletki zawierające dzienną dawkę niezbędnych witamin i minerałów. Są przyjmowane doustnie. Należy zauważyć, że dla dzieci i dorosłych preparaty różnią się dawkowaniem. W specjalnej grupie wyróżniono również witaminy dla kobiet w ciąży. W normalnym stanie zdrowia osoba otrzymuje wszystkie niezbędne witaminy z pożywieniem, a jeśli to nie wystarczy, lepiej rozpocząć przyjmowanie kompleksów witaminowych po konsultacji z lekarzem.

Leczenie anemii

WitaminyCałkowite wyeliminowanie niedokrwistości może wymagać 2 miesięcy terapii środkami zawierającymi żelazo. Wynika to z faktu, że erytrocyty mają czas dojrzewania i żywotność. Konieczna jest restrukturyzacja organizmu do wzrostu i transformacji od komórki macierzystej do końcowego działającego erytrocytu. Już w drugim lub czwartym dniu przyjmowania żelaza rozpoczyna się przejście z tworzenia się komórek do czerwonych krwinek. Ale do pełnego wyzdrowienia pozostało jeszcze kilka tygodni.

Dostępność żelaza zależy od wielu czynników, z których większość jest dobrze poznana i można ją skorygować odpowiednią terapią. Obiecującymi lekami do zapobiegania i eliminacji IDA są leki na bazie hemoglobiny. Jest najlepiej przyswajalnym źródłem żelaza, skuteczniejszym niż źródła roślinne, bezpieczniejszym niż preparaty siarczanu żelazawego. Aby wyeliminować anemię, potrzebne są również witaminy, które pomagają wchłaniać żelazo i dojrzewać czerwonym krwinkom. Są to witamina C, kwas foliowy (B9), witamina B12, B6.

Która witamina najlepiej poprawia skład krwi?

Istnieje wiele kompleksów witaminowych, dzięki którym można znacznie poprawić skład biochemiczny krwi. Jest wiele problemów, z którymi mogą sobie poradzić: Z anemią. Przy takiej chorobie hemoglobina powstaje w niewystarczających ilościach. W takim przypadku odnotowuje się naruszenia procesu wytwarzania komórek krwi.  Witamina B12 jest niezbędna do tworzenia krwi. Jeśli jego ilość jest niewystarczająca, dochodzi do naruszenia podziału czerwonych krwinek w szpiku kostnym.

Do koagulacji. Do takiego zadania ma służyć witamina K. Jeśli to nie wystarczy, każde krwawienie będzie śmiertelne. Dzienna ilość tej witaminy dobierana jest indywidualnie. Aby zwiększyć poziom hemoglobiny. Hemoglobina jest niezbędna do pobierania tlenu w płucach i transportu go do komórek. Jej obniżony poziom prowadzi do zmęczenia, osłabienia i braku energii. Aby to zrekompensować, przyjmowany jest kwas askorbinowy, dzięki czemu żelazo jest lepiej wchłaniane. Jeśli krew jest zbyt lepka, w rezultacie mogą tworzyć się zakrzepy krwi. Problemy z krzepnięciem mogą spowodować udar lub zawał serca. Zdrowy przepływ krwi wymaga kwasów tłuszczowych Omega-3.  Możesz nie tylko kupić witaminy na poprawę krwi, ale także zrekompensować brak składników odżywczych przy pomocy pożywienia.