Poradnia ortopedyczna

Poradnia ortopedyczna

Poradnia ortopedyczna – leczenie stawów i kości – wady narządu ruchu są dziś coraz częstsze i dotyczą osób w każdym wieku, często także dzieci. Chirurdzy ortopedzi pracujący w klinikach ortopedycznych leczą i diagnozują tego typu schorzenia. Przychodnie ortopedyczne zatrudniają również innych lekarzy specjalistów, diagnostów, neurologów, fizjoterapeutów i fizjoterapeutów.

Ortopedia to bardzo skomplikowana dziedzina medycyny, dlatego leczenie musi być kompleksowe. Poradnie ortopedyczne można znaleźć w każdym większym mieście i mogą one zajmować się leczeniem ogólnym schorzeń narządu ruchu lub specjalizować się w leczeniu jednego narządu, np. kręgosłupa czy kolana. Niektóre kliniki specjalizują się w ortopedii i medycynie sportowej. Leczą kontuzje i kontuzje spowodowane aktywnością fizyczną lub jej brakiem. Każdy ortopeda ma swoją specjalizację.

Poradnia ortopedyczna – diagnostyka

Poradnie ortopedyczne przyjmują pacjentów z urazami kości i stawów, wadami wrodzonymi lub nabytymi. Główne obawy zgłaszane przez pacjentów to:

 • urazy kości i stawów,
 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • ból pleców,
 • wady wrodzone i nabyte,
 • ból kończyn dolnych i górnych,
 • kwalifikowalność chirurgiczna,
 • opieka pooperacyjna.

Aby postawić diagnozę, lekarz musi przeprowadzić wywiad z pacjentem, wykonać badanie palpacyjne i skierować pacjenta na dodatkowe badania. Przede wszystkim podstawowym badaniem ortopedycznym jest badanie rentgenowskie. Zdjęcia rentgenowskie zapewniają dokładny obraz układu kostnego, pokazując złamania, przemieszczenia kości i zmiany zwyrodnieniowe. Kolejnym często wykonywanym badaniem jest USG, które pozwala ocenić stan mięśni, więzadeł i stawów. Badanie to daje możliwość oceny zmian spowodowanych urazem lub stanem zapalnym. Pozwala również ocenić kości pod kątem wszelkich zmian, obrzęków, torbieli, guzów lub tętniaków. Kolejnym badaniem stosowanym w ortopedii jest tomografia komputerowa. Pozwala na precyzyjne różnicowanie gęstości tkanek w narządach wewnętrznych. Powstałe obrazy mają różne wymiary i części. Najdokładniejszym badaniem jest rezonans magnetyczny, który może bardzo dokładnie pokazać wszystkie, nawet najmniejsze zmiany w obrębie narządu ruchu.

Klinika ortopedyczna – leczenie

Po zdiagnozowaniu pacjenci zwykle wymagają kompleksowego leczenia. Jednym z jej etapów jest łagodzenie bólu, głównie poprzez leki. W leczeniu narządu ruchu bardzo ważna jest rehabilitacja. Przychodnie ortopedyczne zatrudniają doświadczonych fizjoterapeutów i lekarzy medycyny sportowej, którzy dbają o zdrowie swoich pacjentów i wykonują różnorodne zabiegi mające na celu przywrócenie zdrowia do normalnego funkcjonowania.

Chirurgia ortopedyczna

Poradnia ortopedyczna
Poradnia ortopedyczna

Niektórych chorób nie da się wyleczyć nieinwazyjnie. Operacja wykonywana w poradni ortopedycznej jest często skomplikowana, ale często ratuje życie lub przywraca zdrowie i zdolność do samodzielnego funkcjonowania. W większości przypadków operacja jest wykonywana jako leczenie powypadkowe. Lekarze operują złamane kończyny i kręgosłupy oraz walczą o zdrowie pacjentów po wypadkach samochodowych. Powszechne są również operacje mające na celu naprawę powikłań, takich jak złamania i skręcenia, oraz leczenie wad wrodzonych i chorób zwyrodnieniowych. Często wykonuje się protezy stawów, bioder i kolan. Najczęściej stosowaną metodą w ortopedii jest artroskopia. Jest to małoinwazyjna metoda, która szybko regeneruje dotknięty staw, nie wymaga długiego pobytu w szpitalu i zapewnia szybki powrót do zdrowia. Choroby i urazy stawu kolanowego często leczy się artroskopowo.
Innymi częstymi zabiegami wykonywanymi w poradniach ortopedycznych są:

 • chirurgia ortopedyczna kończyn dolnych,
 • chirurgia ortopedyczna kończyny górnej,
 • chirurgia ortopedyczna kręgosłupa,
 • operacja guza kości,
 • operacja przepukliny.

Inne zabiegi ortopedyczne, takie jak chirurgia ortopedyczna polegająca na wypełnieniu biomateriałami torbieli kostnych, zabiegi ortopedyczne tkanek miękkich, szycie ścięgien i mięśni
endoproteza

Poradnia Ortopedyczna wykonuje dużą ilość operacji kolana (artroskopia Szczecin). Coraz więcej osób ma problemy z kolanem. Spowodowane jest to brakiem ruchu, przeciążeniami, kontuzjami i zmianami zwyrodnieniowymi. Najczęściej wykonywane:

 • Chirurgia naprawy łąkotki
 • Operacja częściowego usunięcia uszkodzonej części łąkotki
 • Rekonstrukcja łąkotek i więzadeł
 • Kompleksowe leczenie operacyjne niestabilności rzepki
 • Leczenie uszkodzeń chrząstki stawowej
 • Leczenie wczesnej i zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.

Ortopedia dziecięca

Dzieci leczone są również w poradniach ortopedycznych. Poradnie te świadczą kompleksowe usługi diagnostyczne, terapeutyczne i rehabilitacyjne. Przyjmowano dzieci z poważnymi nieprawidłowościami w pierwszej dobie życia. Dzieci najczęściej leczy się z powodu urazów barku i kolana oraz zmian zapalnych kości lub stawów. Leczy się również guzy i nowotwory kości. U dzieci często diagnozowane są wady postawy, najczęściej okrągłe, wklęsłe, płaskie plecy, skolioza, koślawość kolan czy płaskostopie. Ortopedia dziecięca w Szczecinie jest dość rozwiniętą dziedziną medycyny. Poradnia ortopedyczna przyjmuje pacjentów finansowanych przez państwo, NFZ lub prywatnie. Są bardzo zatłoczone, bo z roku na rok przybywa osób cierpiących na bóle kości czy stawów.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl