Zabezpieczenie domu

Zabezpieczenie domu

Zabezpieczenie domu oraz mieszkania jest coraz częstszym tematem, który przewija się w różnego rodzaju rozmowach. Polacy coraz częściej chcą zdać się na różnego rodzaju zabezpieczenia, które mają chronić mienie oraz nas samych. Wiele wskazuje na to, że za taki stan rzeczy odpowiada stale rosnący poziom życia sporej części naszego społeczeństwa, a co za tym idzie coraz większy posiadany majątek. W sumie nie ma się co dziwić. Nawet osoby, które nie uchodzą za specjalnie majętne, posiadają w swoich mieszkaniach coraz więcej elektroniki, która może być dla potencjalnego złodzieja kusząca. Pokusa ta będzie zawsze tym większa, im dobra te będą gorzej zabezpieczone. Z tego powodu zabezpieczenie ich w sposób nawet najprostszy jest dość istotną sprawą.

Pomoc sąsiedzka

Zabezpieczenie domu
Zabezpieczenie domu

Niezależnie od wszelkich zabezpieczeń, jakie możemy w naszym domu zainstalować, warto wspomnieć o tym, co może nam w największym stopniu zagwarantować bezpieczeństwo w naszym domu lub mieszkaniu. Tą rzeczą jest pomoc naszych sąsiadów, która może sprawić, że potencjalni złodzieje nawet nie zainteresują się naszym dobytkiem. Wszystkie inne zabezpieczenia mają ostatecznie utrudnić włamanie. Pomoc sąsiedzka może do niego całkowicie nie dopuścić. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że podczas naszej dłuższej nieobecności, sąsiedzi mogą się naszym mieszkaniem opiekować i sprawiać wrażenie, że nie zostało ono opuszczone.

Większość złodziei i włamywaczy czeka na moment, kiedy wyjedziemy na wakacje lub święta. Wtedy kiedy nasz dom nie jest zamieszkany, rozpoczynają ”włam”. Kiedy wyjeżdżamy, dostają złodzieje wiele sygnałów, które upewniają ich w tym, że mieszkanie jest opuszczone i warto się nim zainteresować. Do takich sygnałów należą ulotki, które zalegają na wycieraczce, nie odbierana ze skrzynki poczta oraz brak ruchów w mieszkaniu. Czasem wystarczy poprosić sąsiadów o odebranie poczty i zapalenie raz dziennie w mieszkaniu światła, aby sprowadzić ryzyko włamania niemal do zera. Nie każdy jednak ma sąsiadów, aby zaufać im w takim stopniu, aby wpuścić ich do mieszkania.

Okna i rolety przeciwwłamaniowe

Włamywacze najczęściej do domu dostają się jedną z dwóch dróg. W przypadku domów oraz mieszkań są to okna http://okna-pcv.org/, oraz drzwi, natomiast rozważając dom wolnostojący, możemy jeszcze wymienić trzecie słabe ogniwo, czyli bramę garażową (jeśli dom jest bezpośrednio połączony z garażem. Aby zabezpieczyć się z tej strony, dobrze jest zastosować okna oraz rolety antywłamaniowe. Zarówno okna, jak i rolety antywłamaniowe nie zabezpieczają nas w stu procentach przed włamaniem (w sumie to żadne zabezpieczenie nie da nam stuprocentowej pewności), ale są to przeszkody zabezpieczone mechanicznie i ich pokonanie wymaga użycia dużej siły lub cięcia, co na ogół jest czasochłonne i generuje poziom hałasu na tyle duży, że zawsze powinien zaalarmować osoby z sąsiedztwa. Okna https://okna-szczecin.com.pl i rolety antywłamaniowe skutecznie odstraszają więc włamywaczy.

Drzwi i bramy

Drzwi wejściowe oraz bramy garażowe są kolejnym obok okien punktem, na którym koncentrują się włamywacze, kiedy chcą dostać się do naszego domu lub mieszkania. Zazwyczaj stosują dwa podejścia. Pierwsze (bardziej eleganckie) polega na otworzeniu zamka za pomocą specjalistycznych narzędzi. Druga metoda to siłowe pokonanie bariery w postaci drzwi lub bramy. Ostatnie rozwiązanie jest stosowane rzadko oraz najczęściej w domach, które stoją na uboczu, ponieważ hałas alarmuje automatycznie sąsiadów. Drzwi najlepiej, aby miały wysoki standard bezpieczeństwa. W takiej sytuacji zarówno sforsowanie ich, jak i otworzenie zamka, staje się ekstremalnie trudne. Podobnie jest z bramami garażowymi.

Współpraca z firmą ochroniarską

Inna metoda na zabezpieczenie naszego domu, podczas naszej dłuższej nieobecności to wynajęcie do ochrony firmy ochroniarskiej. Współpraca z taką firmą może zostać zawarta na dowolny okres, np. dwóch tygodni. W przypadku krótkiej współpracy nie opłaca się instalować systemu alarmowego, jednak zawsze możemy liczyć na wizytę patrolu, który sprawdzi od czasu do czasu, czy z naszym domem jest wszystko ok.

Systemy alarmowe

Systemy alarmowe są zabezpieczeniem, które będzie w stanie pomóc nam zarówno w celu niedopuszczenia do włamania, jak i wtedy, kiedy do wtargnięcia już doszło. Dodatkowo w system taki możemy wpiąć czujniki ostrzegające nie tylko o włamaniu, ale również o wystąpieniu innego zagrożenia, takiego jak, chociażby pożar. Podpięcie tych czujników w sieć alarmową firmy ochroniarskiej, a czasem w sieć straży pożarnej, to dodatkowy atut. Dzięki takiemu systemowi możemy być bardziej pewni tego, że nasz majątek nie padnie łupem złodzieja lub pastwą ognia. Dodatkowo tak zabezpieczony dom, jeśli będziemy chcieli ubezpieczyć, to firma ubezpieczeniowa z pewnością da nam zdecydowanie lepsze warunki, niż w przypadku domu, który zabezpieczeń jest pozbawiony, lub są one liche. Bardzo często oferta z firmy ubezpieczeniowej jest naprawdę zdecydowanie korzystniejsza, dzięki czemu zastosowane zabezpieczenia zwracają się niejako, co potwierdza tezę, że są one faktycznie opłacalne.