Zespół bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego, zwany również zespołem Costena, po raz pierwszy został opisany w roku 1934 przez otolaryngologa J. B. Costena. Jak sama nazwa wskazuje, jego charakterystyczną cechą niezwykle silny ból żuchwy i skroni. Znacznie utrudniają nam codzienne życie, a w szczególności jedzenie i mówienie. To wtedy ból robi się jeszcze bardziej intensywny. Zespół Costena — czy wizyta u stomatologa jest konieczna?
Czym dokładnie jest zespół Cortena?
Składa się na niego grupa nieprawidłowości upośledzających funkcję stawu skroniowo-żuchwowego. Najczęściej zespół ten dotyka kobiety w przedziale wiekowym od 20. do 40. roku życia. Z wielu powodów, to schorzenie rzadko kiedy zostaje prawidłowo zdiagnozowane. Oznacza to, że zaledwie niewielki ułamek osób chorujących na nie ma dostęp do fachowej porady stomatologa i właściwego leczenia. Gdy dochodzi do błędnego ułożenia struktur stawu skroniowo-żuchwowego rośnie ciśnienie w obrębie szpary stawowej. Okoliczne tkanki miękkie i mięśnie napinają się i w rezultacie uciskane są pobliskie nerwy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła specjalną Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10. Zgodnie z nią, zespół Costena zalicza się do grona nieprawidłowości zębowo-twarzowych.
Po czym rozpoznać zespół bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego?
Najczęstszą oznaką tej choroby jest dotkliwy ból w rejonie naszej skroni i żuchwy. Jeżeli mamy problemy z poruszaniem żuchwą podczas jedzenia lub mówienia to jest to dobry powód, aby udać się do stomatologa. Będzie on w stanie dokładnie nas zbadać i trafniej ocenić nasz stan. Warto pamiętać, że ból z twarzy może promieniować do różnych miejsc — oczu, nosa czy też uszu. Nadwrażliwość uciskowa również występuje w przypadku zespołu Costena. Usztywnienie struktury stawu może objawiać się szumami usznymi, dziwnymi trzaskami, uczuciem przeskakiwania w stawie, a w skrajnych przypadkach można doświadczyć upośledzenia słuchu.
Oczywiście istnieją inne objawy, które będą pomocne w rozpoznaniu zespołu Costena. Jednym z nich jest rozstawienie zębów górnych i dolnych. U osoby zdrowej nie powinny być one przesunięte względem siebie. Taka dysproporcja może świadczyć o złym położeniu żuchwy. Taka nieprawidłowości często występują właśnie w przypadku schorzeń skroniowo-żuchwowych. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na ucisk pod oczami lub jednostronny ból zębów. Zazwyczaj ma on charakter tępy, ale czasami zdarza się ostry. Podczas szerokiego otwierania ust możemy usłyszeć różne efekty dźwiękowe takie jak pękanie lub trzaskanie. Czasami pacjenci cierpiący na tę chorobę skarżą się na ból odcinka szyjnego kręgosłupa oraz barków. Wszystko to sprawia, że nie zawsze wiemy, do jakiego lekarza należy się udać. Jeśli jednak boli nas szczęka, to warto odwiedzić gabinet stomatologiczny https://doboszimplanty.pl/o-nas/.
Jakie są przyczyny rozwoju tego schorzenia?
Trudno dokładnie określić, z jakiego powodu dotyka nas zespół Costena. Wiemy jednak, jakie czynniki zwiększają szansę na wystąpienie nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego stawu skroniowo-żuchwowego. Są to zdecydowanie wszelkie stany zapalne dotykające okoliczne tkanki. Chodzi między innymi o korzenie zębowe, ślinianek oraz uszy. Im częściej występują w nich stany zapalne, tym większe ryzyko, że dojdzie do zwyrodnienia naszego stawu skroniowo-żuchwowego. Niewłaściwe nawyki mogą również się do tego przyczynić. Opieranie się broda na rękach, czy też zgrzytanie zębami to czynności szkodliwe, których należy unikać. Jeśli cierpimy na osteoporozę lub podobne schorzenia kości, to będziemy o wiele bardziej podatni na zespół Costena. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku ogólnoustrojowych chorób reumatycznych. Na szczególną uwagę zasługuje zwyrodnienie krążków stawowych, dnia moczanowa oraz reumatoidalne zapalenie stawów.
Skuteczne metody leczenia zespołu Costena
Należy przede wszystkim udać się do doświadczonego stomatologa, który będzie w stanie dobrać odpowiednią formę leczenia. Powinna być ona dostosowana do konkretnych dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego, które u nas występują. Niezwykle ważnym elementem każdej terapii są leki, które zostaną nam przepisane. Przeważnie używa się przeciwzapalnych, rozkurczowych i przeciwbólowych. Jednakże u niektórych pacjentów konieczne będzie zastosowanie blokad okołostawowych. Lekarz stomatolog oceni stan naszego uzębienia i zdecyduje, czy potrzebujemy leczenia protetycznego. W niektórych wypadkach na zęby zakłada się specjalne szyny.
Znacznie rzadziej, stomatolog nauczy nas specjalnych ćwiczeń rozciągających. Za ich pomocą można poprawić ruch żuchwy oraz elastyczność naszych mięśni. Warto rozważyć masaże, gdyż są one bardzo korzystne dla osób cierpiących na zespół Costena. Oprócz tego skuteczna może być fizykoterapia. Chodzi mianowicie o zabiegi laseroterapii, elektroterapii, krioterapii oraz magnetoledoterapii. Jeśli jednak za chorobę odpowiada w naszym przypadku wada anatomiczna, to możemy nie obejść się bez leczenia chirurga stomatologa.
Dobosz Implanty Zębów |
aleja Piastów 3 |
70-325 Szczecin |
+48 91 485 02 74 |
www.doboszimplanty.pl |