Czym jest pośrednictwo pracy?

Czym jest pośrednictwo pracy?

Czym jest pośrednictwo pracy? Rynek pracy dynamicznie się zmienia i każdego roku pojawiają się na nim nowe propozycje zawodowe. Od wielu już lat nie jesteśmy też przywiązani do znajdowania zatrudnienia w miejscu swojego zamieszkania, tylko migrujemy w poszukiwaniu zarobkowania. Pracy można też szukać różnymi drogami, jedną z nich jest pośrednictwo pracy. Obecnie coraz więcej rekrutacji odbywa się właśnie w ten sposób. Forma ta zdobywa coraz większą popularność, choć znana jest już od dawna. Wcześniej pełniły ją urzędy pracy, które wciąż funkcjonują, ale częściej przejmują ją agencje pracy. Ostatnie spotykają się z niemałymi kontrowersjami, choć niektórzy z chęcią podejmują zatrudnienie przez agencje. Pośrednictwo pracy jest jedną z głównych usług realizowanych przez urzędy pracy, jak i agencje pracy tymczasowej. Na rynku działają zarówno agencje headhunterskie (czyli tzw. łowcy głów), jak i firmy pośrednictwa pracy, które skupiają się wokół poszukiwania pracowników tymczasowych.

Czym zajmuje się biuro pośrednictwa pracy?

Głównym zadaniem agencji pośrednictwa pracy jest wyszukiwanie i dawanie zatrudnienia kandydatom. Agencje pośredniczą między firmą a pracownikiem, regulując wszystkie formalności, dzięki czemu czerpią z tego zysk. W związku z tym do podstawowych zadań biur pośrednictwa pracy należą:

– udzielanie wsparcia osobom bezrobotnym w znalezieniu pracy,
– doradztwo personalne dotyczące możliwości zawodowych dla osób dążących do zmiany pracy,
– prowadzenie rekrutacji stałych lub czasowych na dane stanowiska,
– informowanie kandydatów o nowych ofertach pracy,
– prowadzenie dokumentacji kadrowo-płacowych innych firm,
– przekazywanie kandydatów do zagranicznych pracodawców.

Czym jest pośrednictwo pracy?

Pośrednictwo pracy to usługa, która kierowana jest zarówno do osób poszukujących pracy, jak i firm. W drugim przypadku współpracę podejmują zwykle podmioty, które nie dysponują własnym działem HR, dlatego poszukują firm, które przeprowadzą rekrutację w ich imieniu. Pozwala to na ograniczenie kosztów własnych, a jednocześnie znalezienie idealnego kandydata. Dane statystyczne wskazują, że na polskim rynku funkcjonuje obecnie około 6 tysięcy firm pośrednictwa pracy. Posiadają one ogromne bazy kandydatów, które są stale powiększane, dzięki temu procesy rekrutacyjne przebiegają szybciej i sprawniej. Zazwyczaj agencje pracy działają na zlecenie prywatnych firm, które nie posiadają działu kadrowo-płacowego. W takim przypadku oprócz procesów rekrutacyjnych zajmują się również obsługą administracyjną firmy. W niektórych przypadkach natomiast firmy mogą prowadzić zarówno samodzielne procesy rekrutacyjne, jak i wykorzystać pośrednictwo pracy. Może to dotyczyć przede wszystkim zakładów produkcyjnych. Kontrowersje wynikające z pośrednictwa pracy mają związek z formą zatrudnienia pracowników. Nie otrzymują oni dodatkowych świadczeń socjalnych, czyli przywilejów takich jak karta sportowa, prywatna opieka medyczna, bonusy płacowe. Zwykle też ich umowy nie są przedłużane na czas nieokreślony.

Zobacz również:

Pośrednictwo pracy za granicą

Oprócz ofert krajowych pośrednictwo pracy może także dotyczyć organizowania wyjazdów zarobkowych za granicę. Zasady działania zagranicznych biur pośrednictwa pracy działają na podobnych zasadach, co agencje krajowe. Podczas nawiązywania współpracy należy jednak dokładnie sprawdzić podpisywaną umowę. Powinny się w niej znaleźć zarówno prawa, jak i obowiązki pracownika, a także zaznaczone dokładnie wszystkie terminy, tj. rozpoczęcie i zakończenie zatrudnienia, datę wypłaty wynagrodzenia, okres wypowiedzenia. Aby proces rekrutacyjny przebiegł prawidłowo, warto korzystać z zaufanych agencji, które posiadają odpowiednie zaświadczenia. Dzięki temu można uniknąć rozczarowań i negatywnych konsekwencji. Warto również sprawdzić, czy biuro nie wymaga opłacania specjalnych kosztów związanych z podróżą czy zakwaterowaniem.

Pośrednictwo pracy – kiedy warto skorzystać?

Pośrednictwo pracy to również szansa na znalezienie ciekawej pracy, zwłaszcza tymczasowej. Istnieje kilka grup społecznych, dla których to szczególnie wartościowa propozycja. Należą do niej przede wszystkim osoby bezrobotne, które nie potrafią samodzielnie znaleźć żadnej formy zatrudnienia. Choć tymczasowe pośrednictwo pracy nie oferuje zwykle wysokich zarobków, pozwala korzystać z elementów umowy takich jak: zwolnienie lekarskie, płatny urlop. Szeroka dostępność ofert daje dużą szansę na zatrudnienie. Kolejną grupą osób są ludzie niepełnosprawni, dla których rynek pracy ma zwykle ograniczony zasób propozycji. Istnieje dedykowane im pośrednictwo pracy. Profesjonalne agencje mają również oferty przeznaczone dla studentów albo absolwentów bez doświadczenia zawodowego. Największe korzyści biura pośrednictwa pracy dają pracodawcom. Dzieje się tak z powodu obniżenia kosztów rekrutacji. Warto jednak pamiętać, że obowiązujące obecnie przepisy zmniejszają liczbę umów, jaką można podpisać między pracownikiem a agencją. Jednocześnie to duża szansa, ponieważ umowa tymczasowa pozwala zdobyć cenne doświadczenie, a następnie poszukać zatrudnienia w pełnym wymiarze.