Instalacje fotowoltaiczne – wszystko co musisz wiedzieć

Instalacje fotowoltaiczne - wszystko co musisz wiedzieć

Energia słoneczna generuje duże oszczędności w domowym budżecie, dlatego coraz większa liczba ludzi decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznych. Jednak osoby zainteresowane tematem chcą wiedzieć, jak dokładnie przebiega proces montowania paneli oraz ile trwa. Instalacje fotowoltaiczne – wszystko co musisz wiedzieć, oto najważniejsze informacje.

Instalacja fotowoltaiczna – od czego zacząć?

Wiele osób, które są zainteresowane montażem instalacji fotowoltaicznych nie wie, od czego zacząć. Wątpliwości co do całej inwestycji często niepotrzebnie zniechęcają. Warto zadzwonić do firmy, która profesjonalnie zajmuje się fotowoltaiką. Czego dowiemy się na początku? Po pierwsze należy przekazać firmie informacje, które są niezbędne do wyliczenia zapotrzebowania na energię. To właśnie na początku należy ustalić jaka moc instalacji będzie odpowiednia, aby w pełni sprostać wymaganiom gospodarstwa domowego. Najistotniejsza informacja, którą klient musi podać podczas pierwszej rozmowy to ilość energii elektrycznej zużywanej przez gospodarstwo. Należy podać dane z ostatnich 6 miesięcy, jednak najlepiej, aby był to jak najdłuższy czas. Najczęściej klient przekazuje dokumenty ze zużyciem prądu, a następnie firma przelicza, jaka instalacja w pełni pokryje zapotrzebowanie na energię.

Projekt instalacji fotowoltaicznej

Aby firma mogła wykonać montaż instalacji fotowoltaicznych, musi mieć odpowiedni projekt. Najczęściej wykonuje się go dopiero po rozmowie z klientem oraz po uprzednim badaniu technicznym. W większości przypadków konsultanci przyjeżdżają na miejsce docelowe, aby dokładnie pomierzyć i zapisać niezbędne dane. Są to między innymi:

  • kąt nachylenia dachu – najkorzystniej jest wtedy, kiedy wynosi on od 25 do 40 stopni 
  • ekspozycja dachu – to najczęściej strona, z której padają promienie słoneczne. Najlepsza opcja jest wtedy, kiedy dach skierowany jest na stronę południową.

Zdarza się, że dach nie spełnia tych wymogów, a panele słoneczne zamontowane na nim nie pokryją w pełni zapotrzebowania na energię. W takim przypadku warto rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych bezpośrednio na posesji. Naziemny system fotowoltaiki wymaga odpowiedniej wielkości działki, jednak przy odpowiednich warunkach w pełni spełnia swoje zadanie.

Polecamy:

Koszty instalacji fotowoltaicznej

Szacunkowe koszty instalacji fotowoltaicznej ciężko wyliczyć bez odpowiednich danych. Dopiero po poznaniu zapotrzebowania na energię i parametrów technicznych można wyliczyć koszt montażu paneli fotowoltaicznych. Cena waha się w zależności od mocy paneli słonecznych, ich wielkości lub materiału, z którego zostały wykonane. Dodatkowo każda firma inaczej wycenia montaż paneli fotowoltaicznych. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj klient płaci za panele, które nie tylko w pełni pokryją koszty energii, ale wygenerują jej nadmiar. Jest to niezbędne, ponieważ w razie zwiększenia ilości sprzętów elektrycznych w domu, instalacja wciąż będzie pokrywała 100% zapotrzebowania na energię. Po tym jak inwestor dokładnie omówi z firmą wszystkie dane i otrzyma projekt instalacji fotowoltaicznej, podpisuje umowę. Na montaż instalacji fotowoltaicznej zazwyczaj nie trzeba zbyt długo czekać.

Polecamy uwadze:

Montaż paneli słonecznych

Montaż instalacji fotowoltaicznych to coś, co najbardziej interesuje klientów. Najczęściej zastanawiają się oni, ile trwa taki proces i jak dokładnie wygląda. Czas montażu paneli słonecznych waha się w zależności od projektu. Zazwyczaj oscyluje w okolicach 2 dni, jednak może potrwać nawet do tygodnia. Najczęściej cały proces montażu paneli przebiega w kilku etapach. Na początek należy przygotować konstrukcję, na której będzie trzymać się całość instalacji. Najczęściej konstrukcję stanowią metalowe szyny. Jeśli klient zdecyduje się na naziemną instalacje fotowoltaiczną to panele układa się na specjalnych stojakach. Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednie ułożenie okablowania. To ono będzie transportować energię słoneczną do docelowego miejsca. Kolejno ekipa montażowa musi zamontować falownik. Miejsce, w którym będzie stał należy wybrać wraz z klientem. Ostatnim krokiem jest położenie paneli fotowoltaicznych oraz podłączenie ich do okablowania. Po tym instalacja zaczyna produkować energię elektryczną.

Zakończenie inwestycji

Ostatnim krokiem, który musi wykonać firma jest instalacja specjalistycznego oprogramowania. Dzięki niemu klient ma nieustanny wgląd w wydajność paneli słonecznych. Może na bieżąco monitorować swoje zużycie prądu, to ile energii wytwarzają panele fotowoltaiczne oraz jaki jej procent jest skumulowany. To niesamowite ułatwienie podczas korzystania z instalacji fotowoltaicznej. Montaż paneli fotowoltaicznych nie jest trudny. Na początek należy zadzwonić do specjalistów w celu ustalenia podstawowych kwestii. Konieczne jest odpowiednie wyliczenie parametrów technicznych. Dzięki temu firma specjalizująca się w dziedzinie fotowoltaiki, będzie w stanie wybrać idealny projekt dla naszego domu. Po odpowiednich wyliczeniach powstanie instalacja, która w pełni spełni zapotrzebowanie na energię w gospodarstwie domowym każdego klienta.