Jak kłaść płytki podłogowe drewnopodobne?

Jak kłaść płytki podłogowe drewnopodobne?

Jak kłaść płytki podłogowe drewnopodobne? Płytki drewnopodobne wykorzystywane są powszechnie w aranżacji wnętrz. Są to stosunkowo tanie płytki, ale zapewniają ciepły, domowy klimat. Świetnie dekorują mieszkanie, imitując wygląd prawdziwego drewna. Ze względu na specyficzne cechy można je umieścić w wielu pomieszczeniach: kuchni, salonie czy łazience. Płytki imitujące drewno należy jednak starannie położyć, aby spełniały swoją funkcję. Co jest niezbędne do ich montażu? Jak przebiegają poszczególne etapy prac? Czym kierować się przy ich wyborze? Okazuje się, że jest kilka podstawowych zasad, które należy uwzględnić podczas montażu.

Jak wybrać idealne płytki drewnopodobne?

Płytki podłogowe drewnopodobne wiernie przypominają prawdziwe drewno. Producenci oferują różne wymiary płytek. Większe pozwalają zmniejszyć liczbę spoin, co daje większą przestronność. Ważna jest także także powierzchnia płytki. Ustrukturyzowana faktura powoduje, że materiał wygląda niczym naturalne drewno, które ma nawet żłobienia tam, gdzie drewno. Aby zachować jak najlepszy ich wygląd, warto wybrać fugę o szerokości minimum 2 mm. Jaki kolor będzie właściwy? Jeśli ma pasować do aranżacji, powinien być minimum kilka tonów ciemniejszy niż płytka. Nie wolno zapominać o tonalności, która zapewnia różnorodność. Uatrakcyjnia wystrój wnętrza poprzez niejednolity kolor płytek i kontrastowość słojów.

Jakie są rodzaje płytek drewnopodobnych?

Jak kłaść płytki podłogowe drewnopodobne?W sprzedaży znajduje się kilka typów płytek drewnopodobnych. Sporą popularność zdobywają gresowe, które mają właściwości mrozoodporne, są trwałe, a także bez problemu można je czyścić. Świetnym tego przykładem są płytki zewnętrzne antypoślizgowe. Aby sprawdziły się na tarasie jak najlepiej, ważny jest ich prawidłowy montaż. Wartą rozważenia propozycją jest gres szkliwiony, na którego powierzchni znajduje się ochronna warstwa szkliwa. Inną propozycją jest dekoracyjny gres polerowany, który daje świetny efekt wizualny, ale niestety szybko ulega zabrudzeniom i uszkodzeniom mechanicznym. Drewniany wzór wykorzystywany jest także na płytkach ściennych (np. płytkach terakotowych, glazurze). Ze względu na delikatność glazury znajduje ona zastosowanie przede wszystkim w łazience i kuchni. Pokryta szkliwem jest łatwa w czyszczeniu. Natomiast terakota jest mniej odporna niż gres, ale klienci doceniają jej pozostałe walory. Po pierwsze odporność na kontakt z czynnikami chemicznymi, po drugie łatwość czyszczenia. 

Od czego zacząć montaż?

Płytki drewnopodobne zewnętrzne, jak i wewnętrzne należy dokładnie sprawdzić przed rozpoczęciem prac. W opakowaniu mogą znajdować się inne wzory. Decydując się na różne twarze płytek ceramicznych dekoracyjnych można uatrakcyjnić wnętrze i wprowadzić oryginalny wzór. Korzystając z wersji tonalnych, można też uniknąć rutyny i monotonii. Różnorodność wzorów pozwala jeszcze lepiej nawiązać do naturalnego drewna, które nie występuje przecież jako identyczne egzemplarze.

Praca w etapach

Zanim przystąpimy do zamontowania płytek, warto ułożyć je na sucho. Dzięki temu można zaplanować ich rozmieszczenie, a także wzór. Na tym etapie można jeszcze dowolnie modyfikować plany. Dzięki temu można sprawdzić, jak prezentuje się wzór z jednego opakowania, a jaki efekt można osiągnąć mieszając ze sobą różne wzory. Decydując się na tonalne płytki podłogowe imitujące drewno, warto połączyć kilka różnych wzorów, a także obracać je pod różnymi kątami. Dzięki temu można zyskać jeszcze bardziej naturalny efekt. W ten sposób można uzyskać efekt słojów, sęków czy innych elementów nawiązujących do natury. Wiele osób decyduje się nawet na zestawianie ze sobą różnych kolorów płytek, dzięki czemu efekt może być jeszcze ciekawszy. Można je zestawiać ze względu na podobną tonację albo przeciwnie- decydując się na kontrast. Decyzję należy podejmować, biorąc przede wszystkim pod uwagę aranżację wnętrza. Każdy element wystroju powinien pasować do pozostałych elementów, dzięki czemu niezależnie czy będą to płytki ceramiczne podłogowe czy gresowe, zawsze będą pasować do pomieszczenia.

Jak układać płytki podłogowe?

Po etapie planowania można przejść do działań właściwych, czyli układania płytek. Używamy całych płytek, zgodnie z przyjętym wcześniej schematem pracy. Dopiero później można przystąpić do dopasowywania płytek w miejscach przy framudze, czy pod oknami. Aby płytki drewnopodobne wyglądały estetycznie, należy przesunąć je maksymalnie do 1/3 długości płytki sąsiadującej. Niewskazany jest natomiast montaż w tzw. cegiełkę (z przesunięciem o 1/2 długości). Jaki jest tego powód? W ten sposób można nieświadomie uwypuklić naturalne krzywizny, które wyglądają nieestetycznie. Dotyczy to szczególnie wąskich i długich elementów płytek. 

Podsumowując, płytki drewnopodobne to korzystne rozwiązanie szczególnie pod względem finansowym. Decydując się na zakup dobrej jakości produktu zyskujemy efekt jak po montażu naturalnego drewna, ale w niższej cenie. Poza tym płytki są wtedy odporne na działanie czynników, z którymi nie radzi sobie drewno. Dzięki temu można się nimi cieszyć przez dłuższy czas.