Ogrodzenia kute jak się robi: klasyczne, ponadczasowe i trwałe – tak w trzech słowach można opisać ogrodzenia i bramy kute, które są chętnie wybierane do odgrodzenia działki od zewnętrznego świata. Dają poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie ozdabiając całą posesję. Ich wykonanie jednak jest dość czasochłonnym i żmudnym procesem – jak wygląda krok po kroku stworzenie ogrodzenia kutego, i jakie wyzwania stoją przed kowalem?
Metal lub stal – materiał jest najważniejszy?
Bez wybrania odpowiedniego materiału nie ma mowy o stworzeniu solidnego i trwałego ogrodzenia. Jeżeli chodzi o te w wersji kutej, najczęściej wybierane są wysokiej jakości metale i stal, która mimo iż jest trudna w obróbce technicznej, to dzięki zastosowaniu odpowiednich środków i sprzętu, możliwe staje się nadanie pożądanego kształtu. Wybór materiału z jakiego wykonane zostanie nasze ogrodzenie to kwestia indywidualna, choć dużą rolę może odgrywać pomoc przedsiębiorcy z którym podejmiemy współpracę. Może on doradzić nam, jakie rozwiązania będą najkorzystniejsze dla naszej posesji, bo należy pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny. Po wyborze materiału, kowal musi odpowiednio zabrać się do pracy. Zwykle w jego warsztacie znajdują się nowoczesne narzędzia i maszyny które ułatwiają mu pracę, niemniej jednak w przeważającej większości, pracę wykonuje on ręcznie. Dlatego też niezwykle istotne pozostają umiejętności manualne i precyzja kowala, od których zależy ostateczny efekt i wygląd elementów do bram kutych. Każde dodatkowe zdobienie czy wzór florystyczny, które swoją drogą są niezwykle popularne, to często godziny spędzone w warsztacie, podczas których wymagane jest ogromne skupienie kowala. Stąd też należy spodziewać się wysokiej ceny za takie usługi – inwestycja ta jednak zdecydowanie się opłaci, a nasza posesja będzie ozdobiona pięknym, kutym płotem.
Techniczna obróbka i nadanie pożądanego kształtu
Po wyborze materiału do wykonania ogrodzenia, balustrady czy bram, stal i metal poddane obróbce są odpowiednio rozgrzewane, by możliwe było ich wygięcie, a następnie wygładzenie z wszelkich niedoskonałości i piaskowanie. W większości przypadków kowal wspomaga się odpowiednimi urządzeniami, jednak pozostała praca musi być wykonana przez niego osobiście, i najczęściej ręcznie. Polega to na nadawaniu odpowiedniego kształtu prętom metalowym, a także wykonywanie florystycznych wzorów ozdobnych, które następnie poddawane są spawaniu w całość. Mimo ogromu pracy którą musi włożyć kowal w wykonanie produktu, efekt końcowy jest wart wysiłku – brama metalowa dwuskrzydłowa gotowa do montażu jest niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne, a przede wszystkim czynniki atmosferyczne nie wpływają na jej wygląd. Niestraszne jej słońce i deszcz, a także wahania temperatur. Przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat możemy cieszyć się nieskazitelnym ogrodzeniem, którego wygląd nie zmienia się mimo upływu lat. W zależności od ilości przęseł, a także elementów ozdobnych, praca kowala może trwać nawet kilka miesięcy, dodatkowo pod uwagę należy wziąć nakład pracy i innych zleceń, jakie obsługuje wybrana firma. Niemniej jednak warto uzbroić się w cierpliwość, szczególnie kiedy wybraliśmy sprawdzonych fachowców, cieszących się dużą renomą na rynku.
Czy da się samodzielnie zrobić kute ogrodzenie?
Wiele osób chcących wybrać ogrodzenie swojej posesji w stylu, jaki odpowiada im indywidualnym oczekiwaniom, próbuje na własną rękę wykonać bramy i furtki metalowe, jak również samo ogrodzenie. Niemniej jednak bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w zakresie kowalstwa nie jest to możliwe, a efekt na pewno nie będzie zadowalający. Podkreślić należy również, że do obróbki technicznej i mechanicznej metalu z którego wykonane zostanie ogrodzenie potrzebne są często zaawansowane technicznie urządzenia, których przeciętny człowiek nie posiada, i raczej nie ma do nich dostępu. Z tego względu nie opłaca się podejmować samodzielnych prób wykonania ogrodzenia czy furtek kutych, ponieważ stracimy tylko czas i pieniądze na materiały, podczas gdy efekt będzie daleki od oczekiwanego. Istnieje również możliwość wybrania się do sklepu budowlanego i wybranie gotowych przęseł ogrodzeniowych, jednak wciąż nie będzie to spełniało oczekiwań, dodatkowo jakość będzie o wiele niższa niż w przypadku ręcznie wykonanych przęseł na zlecenie kowalowi. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę umiejętności kowala, który cechuje się zwykle wysoką precyzją i pewną ręką, co pozwala mu dokonywać dowolnych modyfikacji metalowych prętów w pożądane wzory – przeciętny Kowalski nigdy nie będzie w stanie wykonać pracy na takim samym poziomie. Zamiast tracić czas na samodzielne próby, warto skontaktować się z firmą która cieszy się renomą i poważaniem na rynku, w celu ustalenia szczegółów zlecenia. Korzystając z takich usług mamy pewność, że otrzymamy gotowy produkt który spełnia najwyższe normy jakości, a przede wszystkim zostanie wykonany dokładnie tak, jak uzgodniliśmy z wykonawcą. Ogrodzenie, brama i furtka muszą być funkcjonalne, ale również dobrze się prezentujące – skontaktuj się z dobrą firmą, a będziesz mieć gwarancję zadowolenia!