Outsourcing IT

Outsourcing IT

Outsourcing IT zawładnął ostatnio i przechwycił pracę informatyków. Wynika to głównie z postępującej cyfryzacji świata oraz faktu, że coraz więcej firm prowadzi swoją działalność nie tylko fizycznie, ale również za pośrednictwem Internetu. Z kolei polega na obsłudze warstwy technologicznej firmy przez zewnętrzne, wysoce wyspecjalizowane w danej dziedzinie podmioty zewnętrzne. W tym krótkim przewodniku omówimy wszystkie fakty, które musisz przyswoić, zanim go dotkniesz.

Pięć faktów o outsourcingu IT

1. Outsourcing nie musi obejmować całego systemu informatycznego

Outsourcing IT w Szczecinie i innych miastach w Polsce to elastyczna usługa, którą można dostosować do konkretnych potrzeb klienta. Oferująca go firma nie musi powierzyć zarządzania całym systemem informatycznym naszej firmy – możesz zająć się tylko jego wybranymi fragmentami (np. help desk czy backup).

2. Z outsourcingu możemy korzystać jeszcze zanim mamy infrastrukturę IT

Outsourcing IT powstał również z myślą o firmach, które zbudowały własną infrastrukturę IT tam, gdzie wcześniej jej nie było. Wiele firm zajmujących się tym promuje budowanie go od podstaw, a nawet oferuje taką usługę w swojej ofercie.

3. Firma outsourcingowa jest zobowiązana do ochrony przetwarzanych przez nas danych

Jeżeli firma zajmująca się dla nas outsourcingiem IT ma do czynienia z danymi naszymi lub naszych klientów, ma obowiązek zapewnić im odpowiednie bezpieczeństwo i ponosi odpowiedzialność za narażenie ich na jakiekolwiek niebezpieczeństwo.

4. Outsourcing usług IT rozsianych po całej Polsce

Podczas gdy Szczecin, Łódź, Warszawa, Kraków i wiele innych dużych miast w Polsce to faworyci do outsourcingu IT, firmy w mniejszych miejscowościach również mogą z niego skorzystać. O ile wygodnie jest mieć w pobliżu firmę outsourcingową, to nie jest to warunek konieczny do skorzystania z jej usług.

5. Outsourcing istnieje już od dawna

Choć sama nazwa „outsourcing” może wydawać się stosunkowo nowa, ten rodzaj usług – choć niekoniecznie w branży IT, która od jakiegoś czasu przeżywa boom – jest używany od dawna. Naturalnie firmy wysoko wyspecjalizowane w danej branży, z której na co dzień korzystają inni przedsiębiorcy, lepiej niż ci przedsiębiorcy obsługują te części biznesu, które są z nimi związane. Dotarcie do nich nie jest niczym nowym.

Jak możesz skorzystać z outsourcingu IT?

Szczecin kocha outsourcing IT nie tylko dlatego, że pozwala rozjaśnić głowę i skupić się na właściwym biznesie, a nie na jego wysoce technicznych aspektach. Chociaż jest to zdecydowanie jego największa siła, jest ich znacznie więcej, wśród których można wyróżnić następujące:

  • Outsourcing IT
    Outsourcing IT

    Obniżone koszty – Dzięki usługom outsourcingu IT udało nam się wyeliminować konieczność zatrudniania wyspecjalizowanej kadry, stworzenia w firmie osobnego działu, opłacania szkoleń, ubezpieczenia oraz procesu rekrutacji. Doświadczymy również niższych kosztów sprzętu dostarczanego przez firmy, z którymi współpracujemy;

  • Wygoda – Nie musimy martwić się o to, co dzieje się z techniczną stroną naszej działalności. Zamiast tego możemy skupić się na tym, co robi dobrze i co naprawdę o nim wiemy. Wygodne jest również to, że unikamy wszystkich problemów związanych z IT – płacimy jedną fakturę zamiast przetwarzać płatności od każdego pracownika, który mógłby pochodzić z działu IT;
  • Niezawodność i bezpieczeństwo — systemy informatyczne są znane ze swojej skłonności do zawieszania się, wyłączania lub awarii. Jeśli skorzystamy z usług outsourcingowych dowolnej firmy, możemy być pewni, że informatyczna strona naszego biznesu będzie w rękach absolutnych profesjonalistów – nie tylko zminimalizują ryzyko niepowodzenia, ale szybko i sprawnie sobie z nim poradzą, gdy występuje. Zapewnią również pełne bezpieczeństwo pracowników pracujących w ramach systemu informatycznego, a także danych na serwerach, m.in. poprzez kopie zapasowe;
  • Elastyczność – outsourcing IT to bardzo elastyczna usługa, którą można dostosować do potrzeb konkretnego przedsiębiorcy. Możemy dowolnie zwiększać jego udział w codziennej działalności naszej firmy w miarę wzrostu potrzeb i rozwoju;
  • Dostęp do najnowszych technologii – Inwestując w outsourcing IT w Szczecinie lub poza nim nie musimy kupować drogiego sprzętu do różnych celów. Zajmie się tym firma outsourcingowa. Te nowocześniejsze działają w chmurze, co pozwala uniknąć awarii dysków, serwerów i wszelkiego innego sprzętu, zachowując tym samym ciągłość świadczonych usług.

Podsumowanie

Nie bez powodu stale propaguje się outsourcing IT. Wszystko ze względu na praktyczność, zwłaszcza w dzisiejszych wysoce skomputeryzowanych czasach. Jeśli więc prowadzimy również własną firmę i dużą jej część zarządzają systemy informatyczne, powinniśmy być zainteresowani jej dotknięciem.