Rosnąca od wielu lat fala rozwodów, dlaczego tak wielu postanawia się rozstać?

Rosnąca od wielu lat fala rozwodów, dlaczego tak wielu postanawia się rozstać?

Rosnąca od wielu lat fala rozwodów, dlaczego tak wielu postanawia się rozstać? Coraz częstszą tendencją zarówno w Polsce, jak i na świecie jest wzrost liczby rozwodów. Bowiem życie w małżeństwie nie zawsze bywa udane, a rozluźnienie konwenansów społecznych sprawiło, że rozejście się w sposób normalny nie postrzegane jest już w żaden gorszący sposób. Dlatego też aby sprawdzić jak nasze relacje działają pod wspólnym dachem i czy wówczas nadal dwoje ludzi jest w stanie ze sobą szczęśliwie żyć, coraz więcej osób decyduje się na wspólne zamieszkanie, aby później przykro nie rozczarować się rozwodem.

Ślub to dla wielu osób niezwykły czas w życiu. Jedni decydują się na niego pod wpływem chwili i impulsu, inni z kolei sprawiają, że dzień ten jest planowanym przez dłuższy czas świętem i niejako ukoronowaniem wieloletniej miłości, która przetrwała już niejedno

W życiu wielu młodych osób przychodzi moment, w którym decydują się na odważny krok w ich życiu, bowiem chcąc założyć rodzinę, wspólnie zamieszkać i budować razem przyszłość, często ludzie decydują się na wzięcie ślubu. Dla wielu jest to istotny moment, bowiem z różnych względów także kulturowych czy też jeśli chodzi o pewnego rodzaju przywiązanie do tradycji wiele młodych osób nie decyduje się na wspólne zamieszkanie czy życie ze sobą przez dwadzieścia cztery godziny na dobę w jednym mieszkaniu. Jeśli taki moment następuje dopiero po ślubie w wielu przypadkach okazuje się to jednak rozczarowaniem. Dlaczego? Życie we dwójkę nie jest łatwe, natomiast kiedy jesteśmy młodzi, pełni wiary, optymizmu i miłości wydaje nam się, że wszystko będzie dobrze. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że każdy jest zupełnie osobną jednostką z różnymi marzeniami, pragnieniami czy priorytetami życiowymi. Ponadto każdy ma jakiś swój zestaw cech charaktery, nawyków które sprawiają, że w swojej własnej przestrzeni zachowuje się w taki, a nie inny sposób. Jedni chcą mieć wolną przestrzeń wokół siebie, dużo miejsca, które będzie współgrało z ich harmonią duchową, z kolei inni wolą swoją przestrzeń uczynić przytulną w znaczeniu posiadania wielu bibelotów, które będą znacząco tę właśnie przestrzeń wypełniać.

Sprawdź również:

Zamieszkanie ze sobą zanim para podejmie jakiekolwiek rozmowy o ewentualnym ślubie jest bardzo komfortową sytuacją, ponieważ dzięki temu możemy poznać się lepiej, sprawdzić czy życie pod jednym dachem jest wykonalne i jak wówczas wyglądają nasze relacje

Jedni preferują model życia w kompleksowej czystości, dlatego każdego dnia precyzyjnie sprzątają mieszkanie, myją podłogi i wycierają kurze, inni z kolei czynią to dosyć sporadycznie, przez co czas ten, który mogliby przeznaczyć na ułożenie rzeczy w swojej przestrzeni wolą wykorzystywać inaczej. Jedni starannie selekcjonują swoje ubrania do prania, innym kolory kompletnie nie przeszkadzają i piorą wszystko razem. Są to bardzo istotne elementy związane ze ślubem, a w konsekwencji zamieszkania ze sobą i życia na co dzień. Bardzo często niestety szczere chęci i miłość nie wytrzymują próby charakterów i spotykanie się ze sobą na co dzień, nawet na kilka godzin dziennie jest czymś zupełnie innym niż życie razem we wspólnej przestrzeni i konieczność tolerowania swojego współistnienia na co dzień. Dlatego też tak ważne jest dopasowanie ze sobą także na takim gruncie przyjacielskim. Sprawdzenie czy relacja jest w stanie przetrwać w momencie kiedy drzwi mieszkania się zamykają, a my spędzamy w nim czasem nawet kilka dni bez wychodzenia. Wiele młodych osób jednak na początku nie zdaje sobie sprawy z tego. Dlatego też coraz bardziej nasilającą się w ostatnich dziesięcioleciach jest fala rozwodów .

Rozwód współcześnie staje się przykrą koniecznością, kiedy dwoje ludzi uświadamia sobie, że nie chcą już dłużej być ze sobą. O czym warto pamiętać przed ślubem, aby przykro się nie rozczarować?

Rozwody jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie były czymś powszechnym, aprobowanym kulturowo. Wiele osób żyło w przekonaniu, że jeśli powiedziało tak na ślubnym kobiercu, to teraz do końca życia musi z tym drugim człowiekiem żyć. Jednak kiedy gorset konwenansów społecznych nieco się rozluźnił, okazało się, że życie pod przymusem z jedną osobą nie jest już koniecznością. Dlatego też współcześnie z jednej strony rozwody stają się czymś normalnym i powszechnym, z drugiej zaś strony coraz więcej osób decyduje się na tworzenie związków bez konieczności ożenku. Coraz więcej młodych ludzi postanawia zamieszkać ze sobą przed ślubem, który również w pewnej perspektywie pojawia się na horyzoncie, natomiast dla wielu jest to bardzo odległa kwestia. Statystki mówią bardzo jasno i klarownie o tym, że zdecydowanie więcej rozwodów możemy zaobserwować wśród par, które jednak nie zdecydowały się na wspólne zamieszkanie przed ślubem. Wynika to także z tego, że jeśli osoby ze sobą mieszkają bez ślubu, to spokojnie mogą się ze sobą rozstać także bez większych konsekwencji. Rozwód jest niesamowicie trudnym okresem dla wielu osób. Z jednej strony ważną kwestią jest sfera emocjonalna, która zdecydowanie utrudnia przebieg tego procesu, z drugiej zaś strony podział majątku również nie należy do najłatwiejszych.