Sprawne zarządzanie nieruchomościami a wizerunek dewelopera

Sprawne zarządzanie nieruchomościami a wizerunek dewelopera

Sprawne zarządzanie nieruchomościami a wizerunek dewelopera: bez wątpienia branża nieruchomości w ostatnich latach zarówno popytem, jak i podażą wyprzedza inne. Coraz więcej mieszkań i domów kupujemy, ponieważ każdy dąży do tego, aby mieć swoje własne „cztery kąty”. Całej sytuacji sprzyjają także banki, które oferują coraz większe kredyty oraz obniżają wymagania wobec klientów. Nie dziwi więc, że konkurencja między deweloperami jest zacięta, a potencjalni klienci nie zwracają uwagi, już tylko na cenę, ale również na takie kwestie, jak na przykład teren zielony, jakość zarządzania nieruchomościami oraz wiele na wiele innych czynników, które kiedyś były brane pod uwagę.

Takie zmiany sprawiły, że deweloperzy coraz więcej uwagi zwracają na to, aby po zakończeniu danej inwestycji, mieszkańcy byli zadowoleni z nieruchomości, którą wybrali. Zarządzanie nieruchomościami Warszawa, Wrocław, Kraków – bez względu na to, gdzie mieszkamy, warto pamiętać o tym, aby korzystać z usług profesjonalnych firm. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Czy sposób zarządzania nieruchomościami wpływa na wizerunek dewelopera? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy w dalszej części artykułu.

Sprawne zarządzanie nieruchomościami a wizerunek dewelopera

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy zarządzanie nieruchomościami wpływa na wizerunek danego dewelopera. Jednak na początku należy zaznaczyć, że bardzo często, gdy inwestor oddaje pierwsze klucze właścicielom mieszkań, zarządcę nieruchomości w Warszawie , czy w pozostałych miastach, wybiera wspólnota mieszkaniowa. Prawnie (najczęściej) deweloper nie może narzucić żadnej firmy lokatorom. Natomiast jeżeli inwestor wybierze firmę, która sprawia pozytywne wrażenie, to wspólnocie mieszkaniowej zapewne o wiele łatwiej będzie podjąć dalszą współpracę. Tym bardziej że na początku większość lokatorów skupia się na remontach i nie ma czasu na dodatkowe aktywności. Z kolei każdy remont wpływa, chociażby na to, czy w klatce schodowej panuje porządek, czy schody myte są na bieżąco itd. Ważne są pozostałe kwestie takie jak na przykład to, kto poinformuje lokatorów o planowanych pracach technicznych, czy o wizycie kominiarza oraz dodatkowych elementach związanych ze sprawnym funkcjonowaniem danego budynku.

Dlatego odpowiadając na powyższe pytanie, na pewno dobry wybór zarządcy nieruchomości pozytywnie wpłynie na wizerunek danego dewelopera, ponieważ jest to zawsze ukłon w stronę lokatorów.

Jakiego zarządcę nieruchomości w Warszawie i innych dużych miastach wybrać?

Bez względu na to kto wybiera i o jakim zarządcy nieruchomości w Warszawie mówimy, ważne jest to, aby nie podejmować decyzji pochopnie. Im lepszą pod względem kompetencji firmę wybierzemy, tym większy komfort i spokój będziemy mieli w przyszłości. Zanim jednak rozpoczniemy poszukiwania, warto konkretnie określić swoje oczekiwania i odpowiedzieć sobie na poniższe pytania.

Oczekiwania względem zarządcy nieruchomości w Warszawie

  • Jakiego zakresu prac oczekujemy (poszukiwanie firm sprzątających, organizowanie zebrań wspólnoty, windykacja należności itp.)?
  • Jaki budżet przewidujemy na tego typu usługi? Warto również uwzględnić dodatkowe i nieplanowane wydatki.
  • Czy firma lub osoba, którą wybierzemy, zapewni nam kompleksową ofertę?

Odpowiedzi na te pytania z pewnością pozwolą nam bardziej zawęzić poszukiwania i sprawią, że o wiele łatwiej będzie nam wybrać kompetentną osobę.

Zarządca nieruchomości w Warszawie: gdzie znaleźć?

Bez względu na to, czy szukamy zarządcy nieruchomości w Warszawie, sklepu z butami, czy dobrej restauracji, pomocny zawsze będzie internet. Jednak w tym przypadku również dokonywać ostrożnych wyborów. Dobrym rozwiązaniem będzie sprawdzenie opinii na temat danej osoby, czy też firmy, aby mieć pewność, jakie zdanie na temat jej pracy mają dotychczasowi klienci. Wiele osób na swoich stronach internetowych publikuje także referencje, co z pewnością pomaga w wyborze.

Jeżeli posiadamy wiele inwestycji dobrym pomysłem, może okazać się nawiązanie współpracy z firmą, która może obsłużyć jednocześnie kilka posesji. To znacząco obniża miesięczne koszta i sprawia, że zamiast kilkunastu spotkań, czy telefonów wykonujemy zaledwie jedne. Kluczowe jest również to, aby szukać firm, które znajdują się w tym samym mieście, co inwestycja. Zapewne ułatwi to kwestie logistyczne i pozwoli na szybszą reakcję w przypadku zdarzeń losowych.

W tym poradniku staraliśmy się poruszyć najważniejsze kwestie związane z zarządzaniem nieruchomościami, a dokładniej z wyborem zarządcy. Oczywiście kwestii, o których należy pamiętać, jest o wiele więcej, jednak wskazaliśmy te, które najczęściej wymieniane są przez deweloperów oraz mieszkańców. Niekompetentna osoba może niestety negatywnie wpłynąć na wizerunek całej inwestycji i nawet jeżeli nie jest wybrana przez inwestora, to czasami zostaje z nim utożsamiana. W tym przypadku również należy pamiętać o tym, że cenę wcale nie determinuje jakości świadczonych usług. Zatem „taniej” wcale nie oznacza lepiej. Czasami warto zwiększyć budżet, aby mieć pewność, że nieruchomości znajdują się w dobrych rękach.