Jak działa czujnik ruchu na podczerwień?

Jak działa czujnik ruchu na podczerwień?

Jak działa czujnik ruchu na podczerwień? Technologia ma to do siebie, że coś, co jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, było czymś, co wydawało nam się w zasadzie z filmów science-fiction, obecnie na przykład jest powszechne w zastosowaniu. Dla przykładu możemy sobie wyobrazić na przykład smartfon, który jeszcze na przykład w latach dziewięćdziesiątych, był czymś w zasadzie niewyobrażalnym, ponieważ kto mógł sobie w tamtym momencie wyobrazić, że będziemy mogli w kieszeni schować urządzenie o mocy obliczeniowej wielokrotnie większej od ówczesnych komputerów, z dostępem do Internetu (czyli tak naprawdę mamy łączność z całym światem), a które dodatkowo będzie mieć budowaną kamerę oraz całą masę innych urządzeń. Obecnie jest to standard.

Większość ludzi nie ma większej refleksji, jeśli idzie o takie zagadnienie. Podobnie jest na przykład z czujnikami ruchu. Czujniki ruchu jeszcze w latach 90-tych pojawiały się w filmach science-fiction różnego rodzaju, był to szczyt zaawansowanej technologii. Obecnie czujniki ruchu na podczerwień stosujemy w bardzo wielu miejscach i bardzo często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, że mamy do czynienia z czujnikiem ruchu. Warto byłoby się dowiedzieć, jak działa taki czujnik ruchu na podczerwień. Jest to naprawdę bardzo ciekawe zagadnienie, więc warto byłoby co nieco wiedzieć o tej technologii.

Czym jest podczerwień?

ochrona obwodowa platforma rcsJeżeli chcemy mówić o czujnikach ruchu na podczerwień, to oczywiście musimy sobie powiedzieć, czym zasadzie jest podczerwień, ponieważ jest to właściwie kluczowe zagadnienie. Musimy od tego wyjść, jeżeli chcemy zrozumieć, w jaki sposób działa ta technologia. Podczerwieni, jest to nic innego, jak pewien przedział widma światła i tutaj chciałoby się powiedzieć widzialnego, ale właśnie podczerwień nie jest światłem widzialnym, a na pewno nie jest to światło widzialne dla ludzkiego oka. Jednak nie jest tak, że podczerwieni w żaden sposób nie możemy zobaczyć, czyli na przykład bardzo prostą metodą jest patrzenie na diodę, która emituje światło podczerwone, poprzez obiektyw aparatu w naszym telefonie. Zobaczymy, że taka dioda zaczyna się jasno świecić, podczas gdy gołym okiem dla nas nic się nie dzieje. Jest to jednak tylko jeden z zakresów podczerwieni, ponieważ podczerwień możemy dzielić na bliską oraz daleką i na pewno warto wspomnieć o tym, że przede wszystkim emisja promieniowania podczerwonego, związana jest z posiadaniem przez różnego rodzaju obiekty i ciała temperatury. Prawdą jest stwierdzenie, że każde ciało, które jest cieplejsze niż zero absolutne, emituje światło podczerwone, oczywiście z różnego zakresu tego przedziału. Jednak jest to właśnie wykorzystywane do czujników podczerwieni.

Zobacz również:

Jak działa czujnik podczerwieni?

Warto oczywiście powiedzieć, że do zastosowań czysto konsumenckich, czujniki podczerwieni są wyskalowane do pewnego zakresu podczerwieni, ponieważ nie potrzebujemy mieć możliwości rejestrowania całego widma. Najczęściej czujniki takie wykorzystujemy po prostu jako zwykłe fotokomórki i wówczas, muszą być one wysterowane mniej więcej na taki przedział, jak jest emitowany przez różnego rodzaju organizmy żywe, przede wszystkim przez ludzi oraz inne zwierzęta stałocieplne, chociaż też nie zawsze jest to pożądane, ponieważ fotokomórki mają tendencję do tego, że czasami włączają się zbyt często, na przykład, kiedy po podwórku chodzą koty, czy jeże i tak naprawdę, można je w taki sposób nawet wyskalować, aby reagowały głównie na światło emitowane przez ludzi. Ludzie zazwyczaj mają wolniejszy metabolizm niż większość innych zwierząt, dlatego emisja promieniowania od człowieka jest mniejsza.

Techniczna zasada działania czujników podczerwieni jest mniej więcej taka, że w czujniku jest zamontowany materiał, który reaguje ze światłem podczerwonym i wytwarza prąd elektryczny. W momencie, kiedy coś pojawia się w polu pracy, czy inaczej w polu rejestracji takiego czujnika, do czujnika zaczyna docierać promieniowanie podczerwone i jest wytwarzany prąd elektryczny. Ten prąd elektryczny jest zamieniony na sygnał, który następnie idzie do odpowiedniego układu logicznego, a układ logiczny pod wpływem tego sygnału, wykonuje określone czynności, czyli na przykład zapala światło przed wejściem do domu, lub na przykład wysyła sygnał alarmowy, że została naruszona przestrzeń, która jest chroniona przez właśnie czujniki ruchu na podczerwień. Podobna zasada jest wykorzystywana również w noktowizorach, z tym że w przypadku noktowizorów sygnały generowane przez promieniowanie podczerwone, są przez odpowiedni układ elektroniczny przerabiane na obraz.

Gdzie wykorzystujemy czujniki podczerwieni?

Czujniki podczerwieni znajdują bardzo szerokie zastosowanie, jak wspomnieliśmy. Są powszechnie wykorzystywane jako fotokomórki, jako różnego rodzaju elementy systemu alarmowego, są stosowane w układach nadajnik-odbiornik jako tak zwane kurtyny świetlne w układach zabezpieczeń w różnego rodzaju maszynach w fabrykach. Mogą być również wykorzystywane w sposób bardziej trywialny. Taki najprostszy i najczęściej spotykane układ emiter i detektor podczerwieni to pilot telewizyjny.