Marihuana lecznicza co leczy?

Marihuana lecznicza co leczy?

Zainteresowanie społeczeństwa zdrowym stylem życia i bezpiecznymi metodami leczenia oraz wpływania na organizm staje się coraz bardziej popularne. Jedną z substancji, której dobroczynne działanie jest coraz bardziej doceniane jest marihuana lecznicza. Marihuana lecznicza co leczy? Jej właściwości charakteryzują się szerokim spektrum działania, co pozwala wykorzystać jej terapeutyczne możliwości dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Umożliwia to korzystanie z jej możliwości przez specjalistów w różnych dziedzinach medycyny, dzięki czemu jest możliwe bezinwazyjne zniwelowanie przewlekłego bólu czy wspomaganie terapii rożnego rodzaju chorób, jak stwardnienia rozsianego cze depresji. Najczęściej spotykaną formą marihuany leczniczej jest olej z konopi CBD, który można stosować jako suplement diety, który dobroczynnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Warto podkreślić, że marihuana lecznicza w Polsce jest całkowicie bezpieczna, co świadczy o bezpieczeństwie jej stosowania, bez pojawienia się efektu odurzającego. Co to jest marihuana lecznicza? Co leczy i na co wpływa substancja? 

Czym jest marihuana lecznicza?

Marihuana lecznicza co leczy?Wokół marihuany leczniczej i oleju konopnego narosło sporo mitów, które sprawiają, że wciąż jej stosowanie jest trudnym tematem. Niemniej jednak, to substancja, która holistycznie wpływa na organizm człowieka, a dodatkowo nie powoduje uzależnienia czy stanów euforycznych. Marihuana lecznicza jest wyrobem leczniczym, który jest wytwarzany z konopi siewnej. Główną substancją, która wywołuje efekt terapeutyczny jest CBD, a dokładniej związek określany jako kannabidiol. To właśnie ta substancja wykazuje działanie lecznicze, dzięki czemu jest stosowana przez specjalistów w niwelowaniu objawów ogólnoustrojowych chorób.
Kannabidiol jest związkiem organicznym, którego cząsteczki są łatwo przyswajalne przez układ endokannabinoidowy i nerwowy człowieka. Układ endokannabinoidowy człowieka jest odpowiedzialny za regulację pracy organizmu, między innymi gospodarki metabolicznej i energetycznej, pracy narządów wewnętrznych, poprawnego funkcjonowania tarczycy, a także bezpośrednio wpływa na dobre samopoczucie. Dostarczenie do organizmu substancji aktywnej, którą zawiera marihuana lecznicza pozwala na wzmożoną pracę układu endokannabinoidowego, dzięki czemu procesy, które reguluje, przebiegają sprawniej i efektywniej.

Dawka marihuany leczniczej jest dopasowywana przez lekarza do posiadanych chorób czy dolegliwości ogólnoustrojowych, które jest w stanie zniwelować. Z kolei olejki CBD w różnych stężeniach są dostępne w wielu sklepach. Ich działanie może wspomagać pracę organizmu, a także zapewnić lepsze samopoczucie i funkcjonowanie.

Działanie marihuany leczniczej – co leczy substancja?

Właściwości terapeutyczne marihuany leczniczej są znane od tysięcy lat, aczkolwiek od niedawna jej popularność i wykorzystanie w medycynie wzrasta. Substancja wykazuje silne działanie terapeutyczne i niwelujące ból, dlatego też jest stosowana przy leczeniu wielu ciężkich, ogólnoustrojowych chorób. Na co wpływa marihuana lecznicza?

 • leczeniu przewlekłego bólu, który charakteryzuje się różnym źródłem powstawania,
 • leczeniu padaczki, szczególnie lekoopornej,
 • wpływa na poprawę funkcjonowania pacjentów z ADHD,
 • pomoc w farmakoterapii choroby Alzheimera – opóźnia rozwój choroby,
 • jako substancja zmniejszająca przewlekły ból u pacjentów, którzy cierpią na stwardnienie rozsiane,
 • jako dodatek farmakologiczny u osób, które borykają się z chorobą Parkinsona,
 • leczeniu jaskry – gdy inne metody nie przynoszą efektu,
 • wspomaga leczenie astmy, dzięki niwelowaniu ognisk zapalnych w płucach,
 • leczeniu nieswoistego zapalenia jelit, dzięki właściwościom przeciwzapalnym,
 • wspomaga leczenie około onkologiczne, m.in. pomaga uśmierzyć ból, wpływa destrukcyjnie na komórki nowotworowe, poprawia ogólną wydolność pacjenta,
 • pomoc w wychodzeniu z depresji oraz ciężkich zaburzeń psychicznych,
 • wspiera farmakoterapię chorób autoimmunologicznych skórnych, jak egzema, łuszczyca, AZS,
 • niweluje ciężkie bóle migrenowe, a dodatkowo zapobiega ich nawrotom,
 • wpływa na proces leczenia RZS, zwyrodnienia stawów oraz osteoporozy,
 • wpływa na ogólną poprawę funkcjonowania organizmu oraz wydolności, która jest ważna w przypadku stosowania silnych środków farmakologicznych.

Przyjmowanie marihuany leczniczej – niezależnie od formy – jest całkowicie bezpieczne i nie uzależnia. Dodatkowo, w znacznym stopniu wpływa na zdrowie i samopoczucie.

Marihuana lecznicza – zastosowanie w kosmetologii

Wraz z rozpowszechnieniem się informacji o dobroczynnym wpływie marihuany leczniczej na organizm, specjaliści zaczęli poszukiwać innego zastosowania dla substancji. Doprowadziło to do pojawienia się na rynku kosmetyków z konopi, które charakteryzują się właściwościami wspomagającymi regenerację skóry, a dodatkowo pozytywnie wpływają na zmiany zapalne na jej powierzchni. Kremy z konopi do twarzy wykazują silne działanie regenerujące, nawilżające oraz antyseptyczne, dlatego też polecane są dla osób, które borykają się z suchą skórą, ale także trądzikiem. Dodatkowo, coraz częściej można spotkać różnego rodzaju specyfiki do ciała, które dzięki dodatkom z konopi wpływają na zmienioną chorobowo skórę, jak w przypadku AZS czy egzemy.

Marihuana lecznicza jest cenioną substancją, która wykazuje holistyczny wpływ na organizm. Jej nieocenione właściwości pozwalają korzystnie wpływać na przebieg rekonwalescencji różnych chorób.